Agata Kulesza

Głosów: 16, Suma: 69, Średnia: 5.00

Aktorka

ur. 1971.09.27 (Szczecin, Polska)
wiek: 49 lat

kraj pochodzenia: Polska

- Róża (...) to moja ukochana postać. Róża jest niezależna, uparta, ma swoją godność i płaci za to wysoką cenę. Mam takie poczucie, że ona cały czas musi być przy mnie - mówi o swojej roli, za którą dostała Orła za najlepszą rolę kobiecą, Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki i Złotego Kangura (2012).

Nagrody filmowe

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca - Agata Kulesza, film Jestem mordercą
 
Najlepsza główna rola kobieca - Agata Kulesza, film Ida
 
Najlepsza główna rola kobieca - Agata Kulesza, film Róża

Wybrana filmografia

 

Biografia

Agata Kulesza wychowała się w Szczecinie. W drugiej klasie liceum zdecydowała, że pójdzie do szkoły aktorskiej. Nigdy nie brała udziału w konkursach recytatorskich, nie grała w amatorskim teatrze, ale miała zacięcie artystyczne. Jako dziecko tańczyła w domu kultury, chodziła na balet, śpiewała. Dostała się do PWST w Warszawie, otrzymała stypendium od ministra, a w 1994 roku ukończyła szkołę z wyróżnieniem. W międzyczasie (1992) pojawiła się jako operatorka w serialu dla młodzieży "Żegnaj Rockefeller". Z kolei w 1994 roku wystąpiła w filmie "Człowiek z..." gdzie zagrała reżyserkę Anię. W roku 1995 zadebiutowała w serialu, tyle, że nie polskim, a niemieckim "Die Strassen von Berlin". W 1998 roku dołączyła do obsady serialu "Złotopolscy", w którym wcieliła się w Dilajlę, żonę Świrusa. Grała w tej popularnej telenoweli przez dwa lata. W roku 2000 aktorka otrzymała gościnną rolę w jednym z odcinków "Na dobre i na złe", a rok później zagrała w "Przedwiośniu".

W roku 2002 wystąpiła w jednym z odcinków cyklu "Pokolenie 2000" - "Moje pieczone kurczaki" w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej. Za tę rolę dostała nagrodę aktorską na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni i na KSF "Młodzi i fil" w Koszalinie. Rok później (2003) zagrała w filmie "Siedem przystanków na drodze do raju", niezależnej produkcji reżysera Ryszarda Macieja Nyczki. W latach 2004-2006 wcielała się w rolę Dusi Adamskiej w "Pensjonacie pod Różą". Dzięki tej roli zrobiła się bardzo rozpoznawalna. W 2004 roku zagrała w jednej z części cyklu filmowego "Polskie miłości" - "Cudownie ocalony", malarkę w "Parku tysiąca westchnień" (reż. Ryszard Maciej Nyczka) i w "Moim miejscu" (siostrę Romka). W 2005 roku widzieliśmy ją jako żonę Filipa w "Benzynie" Filipa Bajona i jako panią mecenas w "Fortuna czyha w lesie" Ryszarda Nyczki.

W roku 2006 aktorka wzięła udział w filmie "Fundacja" Filipa Bajona. Obraz opowiada o oszustwach we współczesnej Polsce. Kulesza zagrała tam razem z Janem Nowickim, Jerzym Trelą, Maciejem Stuhrem oraz Kingą Preiss.

Widzieliśmy ją również jako lekarkę w "Małej wielkiej miłości" w reżyserii Łukasza Karwowskiego, a w etiudzie obyczajowej "Kilka prostych słów" jako Krystynę. Za tę rolę dostała Offskara w kategorii najlepsza aktorka oraz wiele innych nagród (nagroda za rolę kobiecą na Europejskim Tygodniu Filmowym Off/On w Warszawie, Wyróżnienie Honorowe dla najlepszej aktorki na Toruńskim Film Festival TOFFI, wyróżnienie za najlepszą kreację aktorską na Sopot Film Festival, Nagrodę Specjalną na Krakowskim Festiwalu Filmów Niezależnych).

Wystąpiła też w "Podróży" jako Jola i gościnnie w serialu "Niania". Natomiast regularnie Kuleszę mogliśmy oglądać w popularnym serialu komediowym wyprodukowanym przez TVN - "Hela w opałach", w serialu "Codzienna 2 m.3" oraz w komedii "Daleko od noszy".

Na pytanie o liczną grę w serialach mówi: "Mój zawód jest również rzemiosłem. Cudownie, że czasem zdarzają się wyzwania artystyczne. Ale nie będę siedzieć w domu, klepać biedy i czekać na propozycje, które może nigdy nie przyjdą".

W 2008 roku Agata brała udział w programie "Taniec z Gwiazdami" emitowanym w telewizji TVN. Jej partnerem był Stefano Terrazzino. W finałowym odcinku zajęła I miejsce, wygrywając samochód i jako pierwsza zwyciężczyni programu zdecydowała się przeznaczyć wygraną na cele charytatywne.

W 2009 roku zagrała w serialu "Synowie". Widzieliśmy ja też w "Zamianie" reż. Konrad Aksinowicz (jako Miecię), w "Realu" (w cyklu Dekalog 89+) reż. Rafał Samusik (jako matkę). W 2010 roku w "Skrzydlatych świniach" zagrała ciekawie Karinę Klaus i pojawiła się gościnnie w "Ojcu Mateuszu" (serial TV) jako Renata Szulc.

W 2011 roku wystąpiła w dwóch ambitnych, obsypanych nagrodami filmach: w thrillerze "Sala samobójców" jako Beata, matka głównego bohatera, pewna siebie właścicielka agencji reklamowej, i w "Róży" Wojciecha Smarzowskiego. Za ten film otrzymała liczne nagrody, m.in. Polską Nagrodę Filmową ("Orzeł") za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą, Złotą Kaczkę oraz dla najlepszej aktorki na międzynarodowym festiwalu w Durres. Za rolę Beaty natomiast nominację do Złotej Kaczki, nagrodę specjalną Elle dla gwiazdy gwiazd. "Zagrałam dwie bardzo intensywne role. Nie jestem beksą, ale i przy Róży, i przy Beacie płakałam" - wyznaje.

Otrzymała także nagrodę Feliksa Warszawskiego za rolę Inny w spektaklu "Merylin Mongoł" w reż. Bogusława Lindy.

Występowała też w serialach "Rodzinka.pl" i "Prosto w serce", a także w 3 filmach fabularnych: "Nigdy się nie dowiesz", "Miłość" (jako żona prezydenta) i w "Ki" jako Miriam.

W 2012 roku Wojciech Smarzowski zaprosił ją do swoich nowych filmów: "Drogówka" i "Anioł", które zobaczymy w 2013 roku. Występowała też w serialu "Krew z krwi" oraz w filmach "Wszystkie kobiety Mateusza", "Miłość" (jako żona prezydenta) i w "Dniu kobiet" (jako psycholog).

Agata Kulesza w czasie swojej kariery wielokrotnie pracowała przy dubbingu animacji i filmów aktorskich. Użyczyła swojego głosu m.in. w takich filmach jak "Nowe szaty króla 2", "Ruchomy zamek Hauru", "Kurczak Mały", "Mój brat niedźwiedź 2", "Charlie i fabryka czekolady", "Skok przez płot", "Pajęczyna Charlotty", "Shrek Trzeci" czy w "Opowieściach z Narnii: Książę Kaspian". Jej głos usłyszeć również możemy w grze komputerowej "Wiedźmin". Kulesza w najnowszym animowanym filmie "Królewna Śnieżka" (2012) dubbinguje amerykańską aktorkę Julię Roberts. Julia musiała osobiście wyrazić zgodę, żeby to Agata zastąpiła jej głos (królowa) w polskiej wersji bajki.

Prywatnie jest szczęśliwą mężatką operatora filmowego Marcina Figurskiego, mamą Marianny.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Agata Kulesza pijana za kierownicą

W sieci pojawił się kolejny fragment nowego filmu Kingi...

18:13 (20.12)

Kup bilety na 33. Warszawski Festiwal Filmowy

W najbliższy czwartek, 5 października o godzinie 11:00 w...

10:55 (04.10)

"Pewnego razu w listopadzie": Zobacz Warszawę bez make-upu

Twórcy dramatu "Pewnego razu w listopadzie"...

10:47 (04.10)

"Jestem mordercą": Mirosław Haniszewski szuka wampira

Doborowa obsada i przerażająca historia. W sieci pojawił...

17:28 (19.09)

The Dumplings grają do "Lśnienia"

Grupa The Dumplings zaprezentowała nowy utwór...

12:34 (13.05)

Oscar dla "Idy"!

Polski film "Ida" otrzymał Oscara w kategorii najlepszy...

03:24 (23.02)

"Ida" i polskie dokumenty nominowane do Oscara

Polska "Ida" otrzymała dwie nominację do Oscara. O...

14:56 (15.01)

Agata Kulesza zdradzana w "Warsaw by Night"

6 lutego do naszych kin trafi obraz "Warsaw by Night" z...

18:14 (05.01)

"Jesteś Bogiem" triumfatorem Złotych Kaczek 2012

"Jesteś Bogiem" Leszka Dawida został najlepszym polskim...

10:50 (27.11)

Orły 2012 rozdane - "Róża" triumfuje!

Polska Akademia Filmowa po raz 14. przyznała swoje...

07:00 (20.03)

Nominacje do Orłów 2012

Ogłoszono listę kandydatów do przyznawanych corocznie...

22:25 (08.02)

"Róża" w Polsce

3 lutego wchodzi na ekrany polskich kin głośny obraz...

23:45 (01.02)

"Róża" Smarzowskiego w Toronto

Dziś, podczas trwającej właśnie 36. edycji...

09:45 (09.09)

Artur Rojek śpiewa dla Disneya

Dwa utwory Artura Rojka uświetnią polską płytę ze ścieżką...

11:53 (28.05)