Agnieszka Grochowska

Głosów: 29, Suma: 133, Średnia: 5.00

Aktorka

ur. 1979.12.31 (Warszawa, Polska)
wiek: 40 lat

kraj pochodzenia: Polska

Polska aktorka filmowa i teatralna, laureatka Złotych Lwów oraz nagrody Shooting Stars

Nagrody filmowe

Najlepsza główna rola kobieca - Agnieszka Grochowska, film Bez wstydu

Wybrana filmografia

 

Biografia

Urodziła się w sylwestra 1979 roku. Córka dziennikarza i ekonomistki; z siostrą Miką wychowywała się na warszawskiej Ochocie. Z dzieciństwa wyniosła wspomnienia wakacyjnych podróży po Europie i dom dziadków na Muranowie, z którymi często spędzała czas. Jako dziecko uczęszczała na zajęcia teatralne państwa Machulskich w Teatrze Ochoty. Na II roku studiów Akademii Teatralnej w Warszawie zagrała w języku niemieckim na scenie brandenburskiego Uckermärkische Bühnen Schwedt szekspirowską Julię (2000).

Dyplomowe role w "Zimie" Griszkowca i "Amadeuszu" Schaffera rozpoczęły jej wieloletnią współpracę z Teatrem Studio w Warszawie. W "Amadeuszu" partnerowała Zbigniewowi Zapasiewiczowi; zaś jako Nina Zarieczna została dostrzeżona w "Mewie" Czechowa i otrzymała nominację do Feliksa Warszawskiego za najciekawszy debiut sceniczny sezonu 2001/2002. Na małym ekranie zadebiutowała rolą Beatryks w mrocznym dramacie Słowackiego "Beatryks Cenci" w reżyserii Jana Englerta (Teatr Telewizji, 2001) a widzowie seriali zapamiętali ją jako "Zaginioną" Ulę Tokarską.

Warszawskie teatry corocznie prezentowały takie premiery z udziałem młodej absolwentki, jak "Bal pod Orłem", "Więź", "Geza-dzieciak", "Sługa dwóch panów" Goldoniego czy "Król Lear" w reżyserii Konczałowskiego. Uznanie publiczności zdobyła zwłaszcza za role Beatrice i szekspirowskiej Kordelii. W Teatrze Telewizji wystąpiła m.in. w "Lekcji angielskiego" i "Sile komicznej" oraz zagrała główne role w "Antygonie" u Andrzeja Seweryna, "Technikach negocjacyjnych" u Magdaleny Piekorz i "Piaskownicy". Pojawiła się też u Agnieszki Holland w serialu "Ekipa" oraz użyczyła głosu w polskim dubbingu oscarowego "Ratatuj".

Pierwszą rolę w filmie fabularnym otrzymała w "AlaRmie" Gajewskiego (2002). Rok później została naiwną Klarą w jego "Warszawie", obrazie współczesnej stolicy nagrodzonym Złotymi Lwami za najlepszy film, scenariusz i reżyserię. Jej aktorstwo doceniono w "Pręgach" Magdaleny Piekorz, gdzie jako Tania wystąpiła z Michałem Żebrowskim na pierwszym planie (2004). Film zwyciężył na festiwalu w Gdyni a Grochowską wyróżniono nominacjami do Orłów Polskiej Akademii Filmowej, Złotej Kaczki miesięcznika "Film", Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszej aktorki europejskiej plebiscytu widzów oraz Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Konsekwentnie rozwijała karierę międzynarodową. W Niemczech zrealizowała "Unterwegs" (2004) oraz "Weź swoje życie" ("Nimm dir dein Leben", 2005). Za rolę młodej Niny Rajmic w polsko-szwedzkiej koprodukcji "Podróż Niny" (2005) otrzymała Złotego Chrząszcza, najważniejszą szwedzką nagrodę filmową (Guldbagge Award). Została również pierwszą Polką, której na Międzynarodowym Festiwalu w Berlinie przyznano prestiżowy tytuł Shooting Star 2007, wyróżniający obiecujących aktorów europejskich. Umiejętne wcielenie się w energiczną pomoc domową w norweskim filmie "Upperdog" (2009) przyniosło jej najważniejszą w norweskim przemyśle filmowym nagrodę Amandy oraz nominację do Kanon Award na skandynawskim Kosmorama w Trondheim.

W polskim kinie aktorka odeszła nieco od swego dotychczasowego wizerunku, biorąc udział w kilku filmach komercyjnych. W 2006 popularność przyniosła jej postać Julii w komedii romantycznej z Maciejem Zakościelnym "Tylko mnie kochaj" Zatorskiego, którą obejrzało blisko 2 miliony widzów; jako Natalię oglądano ją również w kinowej ekranizacji powieści "S@motność w sieci" a u boku Borysa Szyca w "Południe-Północ" zagrała byłą prostytutkę. W 2008 na planie amerykańsko-polskiej koprodukcji "Mała wielka miłość" partnerował jej Joshua Leonard; z Christopherem Lambertem pracowała w thrillerze "Kierowca".

Dobrą passę kontynuowała w 2010. Wyróżniono ją za "Boulevard Voltaire", którym powróciła do Teatru Telewizji; za drugoplanową rolę w filmie "Trzy minuty. 21:37" Ślesickiego otrzymała na gdyńskim festiwalu Złote Lwy. Zrealizowane w Kazachstanie "Stepy" Belgijki Vanji d' Alcantary pokazano w Locarno i nagrodzono w Marakeszu a jury w Ostendzie za główną rolę Niny zesłanej na Syberię przyznało Grochowskiej tytuł najlepszej aktorki. Miała też pozytywne recenzje amerykańskich krytyków ("pokaz najwyższego kunsztu aktorskiego", The Hollywood Reporter). Ponownie Złote Lwy i kolejną nominację do Orłów otrzymała za postać Żydówki Klary Keller - w wielokrotnie nagrodzonym i wytypowanym jako polski kandydat do Oscara filmie Agnieszki Holland "W ciemności" (2011). Zagrała również Danutę w "Wałęsie" i Ankę w kontrowersyjnym "Bez wstydu"(2012)

Od 2004 roku żona reżysera Dariusza Gajewskiego, z którym ma syna.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Odkodowany CANAL+ w dniu premiery serialu szpiegowskiego...

Najnowsza oryginalna produkcja CANAL+ pt....

WIĘCEJ

NIELEGALNI. CANAL+ prezentuje pierwszy teaser...

CANAL+ zaprasza do obejrzenia teasera promującego długo...

WIĘCEJ

Nowy szpiegowski serial „Nielegalni” już...

Prawdziwe życie szpiegów, presja podwójnej tożsamości i...

WIĘCEJ

"Miłość jest wszystkim": Nowa świąteczne komedia gotowa

Mateusz Damięcki szuka miłości, Patricia Kazadi śpiewa,...

13:55 (05.02)

"Obce niebo": Bartłomiej Topa i Agnieszka Grochowska...

W sieci pojawił się pierwszy teaser filmu "Obce niebo" z...

22:18 (27.07)

Robert Więckiewicz jest Wałęsą

Do sieci trafiła pierwsza zapowiedź filmu o Lechu...

20:24 (21.11)

Znamy laureatów 37. Gdynia Film Festival

Zakończył się Gdynia Film Festiwal, czyli Festiwal...

09:50 (13.05)

Orły 2012 rozdane - "Róża" triumfuje!

Polska Akademia Filmowa po raz 14. przyznała swoje...

07:00 (20.03)

Nominacje do Orłów 2012

Ogłoszono listę kandydatów do przyznawanych corocznie...

22:25 (08.02)

"Ukryci" Holland polskim kandydatem do Oscara

"Ukryci", polsko-niemiecko-kanadyjska koprodukcja o...

09:30 (14.07)

Orzeł dla Kościukiewicza

Mateusz Kościukiewicz, młody aktor, który zagrał ostatnio...

17:13 (10.03)

Janusz Kamiński na premierze filmu \"Hania\"

Laureat dwóch Oscarów Janusz Kamiński uświetni polską...

13:59 (13.11)

Okraszony \"Ratatuj\"

Ostatnią gwiazdą, która użyczyła głosu w polskiej wersji...

11:08 (17.08)

\"Ratatuj\" po polsku już w październiku

Polscy aktorzy pośpieszyli się z polską wersją językową...

00:07 (02.08)