Agnieszka Holland

Głosów: 8, Suma: 33, Średnia: 5.00

Reżyserka

ur. 1948.11.28 (Warszawa, Polska)
wiek: 70 lat

kraj pochodzenia: Polska

Trzykrotnie nominowana do Oscara - w 1985 w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za "Gorzkie żniwa", w 1991 w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za "Europa, Europa", w 2011 ponownie w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za "W ciemności" - najbardziej znana i ceniona za granicami kraju polska reżyserka i scenarzystka. Swoje filmy realizuje w Europie i USA.

Nagrody filmowe

Nagroda konkursowa - Agnieszka Holland, film AKTORZY PROWINCJONALNI
Nagroda im. Alfred Bauera - Agnieszka Holland, film Pokot
Najlepszy reżyser - Agnieszka Holland, film Pokot
 
Najlepszy reżyser - Agnieszka Holland, film W ciemności
 
Nagroda Specjalna Jury - Agnieszka Holland, film Kobieta samotna
 
Najlepszy film

Wybrana filmografia

 

Biografia

Agnieszka Holland jest córką Henryka Hollanda (działacza KPP i PZPR) i Ireny Rybczyńskiej, a także siostrą reżyserki Magdaleny Łazarkiewicz. Skończyła najlepsze liceum w Warszawie im. Stefana Batorego, a następnie praską szkołę filmową (FAMU). Po powrocie do kraju (1971) współpracowała z Krzysztofem Zanussim i Andrzejem Wajdą. W latach 70. i 80. pojawiła się na ekranie w kilku rolach drugoplanowych (m.in. w "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego). W połowie lat 70. zaczęła tworzyć własne filmy.

W Polsce debiutowała telewizyjnym filmem "Wieczór u Abdona"(1975) na podstawie Jarosława Iwaszkiewicza, z Beatą Tyszkiewicz w roli głównej. Kolejne dzieła to telewizyjny film "Niedzielne dzieci" (1976), "Zdjęcia próbne" (1977), a przede wszystkim "Aktorzy prowincjonalni" z Haliną Łabonarską (1978, nagroda FIPRESCI w Cannes), powstała na podstawie powieści Andrzeja Struga "Gorączka" (1980, Złote Lwy w Gdyni) i zakazana w kinach "Kobieta samotna" (1981, Nagroda Specjalna Jury FPFF w Gdyni) z Marią Chwalibóg i Bogusławem Lindą.

W 1981 roku Holland wyjechała na Zachód, tam znajdując lepsze możliwości rozwoju kariery reżyserskiej. W Niemczech zrealizowała nominowany do Oskara film "Gorzkie żniwa" (1984). W koprodukcji francusko-amerykańskiej powstał głośny film o księdzu Jerzym Popiełuszce "Zabić księdza" (1988) z Christopherem Lambertem w roli głównej; w koprodukcji francusko-niemiecko-polskiej - historia oparta o biografię niemieckiego Żyda "Europa, Europa" (1990, nominacja do Oskara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany i do Nagrody BAFTA dla Najlepszego Filmu Zagranicznego), zaś we Francji znany "Olivier, Olivier" (1991). Rok 1993 to sukces adaptacji powieści F. H. Burnett "Tajemniczy ogród", a 1995 - realizacja na poły biograficznego filmu o przyjaźni Arthura Rimbaud (w tej roli Leonardo DiCaprio) i Paula Verlaine'a "Całkowite zaćmienie". Późniejsze filmy Holland realizowała głównie w USA. Rok 1997 - to reżyseria kostiumowego "Placu Waszyngtona", 1999 - filmu "Trzeci cud" z Edem Harridem i Anną Heche, w 2001 wyreżyserowała thriller "Strzał w serce". W 2002 roku powstał polsko-kanadyjski film "Julia wraca do domu" z udziałem kilku polskich aktorów (Maciej Stuhr, Maria Seweryn).

W 2006 roku wyreżyserowała film "Kopia Mistrza" z Edem Harrisem w roli Beehovena i Diane Kruger w roli jego kopistki. W 2007 roku reżyserowała serial "Ekipa". W 2008 roku powstał film wg pomysłu Agnieszki Holland "Boisko bezdomnych" (scenariusz Przemysława Nowakowskiego) w reżyserii jej córki Kasi Adamik. Ponadto współpracowała przy powstaniu scenariusza do filmu Feliksa Falka "Enen". Agnieszka Holland jest też bohaterką filmu dokumentalnego "Agnieszka Holland" (2008) w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego. Z kolei w 2009 roku razem ze swoją córką ukończyła film "Janosik. Prawdziwa historia" (nominacja do Złotej Kaczki).

Po dwudziestu latach od realizacji filmu "Europa, Europa", który przyniósł autorce nominację do Oscara za scenariusz i Złoty Glob dla filmu nieanglojęzycznego, Agnieszka Holland powróciła do tematu Holokaustu. Jak sama przyznaje w wywiadach, wydawało się jej, że o tym wielkim temacie XX wieku nie da się już nakręcić ciekawej historii. Okazało się jednak, że nadal jest wiele intrygujących materiałów, choćby historia rodziny Chigerów ze Lwowa, która uniknęła losu większości mieszkańców tamtejszego getta dzięki kryjówce w miejskich kanałach. Uczestniczka tamtych zdarzeń, Krystyna Chiger opublikowała tom przejmujących wspomnień "Dziewczynka w zielonym sweterku" (2008, wydanie polskie 2011), opisując rolę, jaką w ocaleniu jej rodziny odegrał Leopold Socha. Wcześniej do tej historii dotarł Robert Marshall, publikując w 1991 roku książkę "W kanałach Lwowa" (wydanie polskie 2011). Producenci, którzy postanowili zekranizować tę publikację, zaproponowali realizację Agnieszce Holland. Tak powstał film "W ciemności" (2011). W Polsce Agnieszka Holland otrzymała za niego dwa Złote Lwy (za najlepszy film i najlepszą reżyserię).

Obecnie (2013) przygotowuje miniserial dla czeskiego HBO o Janie Palachu, a w planach ma opowiedzenie historii Jana Karskiego.

Agnieszka Holland zazwyczaj sama pisze scenariusze do swoich filmów. Holland wielokrotnie współpracowała przy scenariuszach filmów innych reżyserów (m.in. wszystkich części trylogii "Trzy kolory" Kieślowskiego), Andrzej Wajda dwukrotnie zrealizował film według jej scenariusza (wspomniany już "Bez znieczulenia" oraz "Korczaka" w 1990 roku), współpracowała też nad scenariuszem "Dantona" i "Biesów" w jego reżyserii oraz "Anny" w reżyserii Yurka Bogayewicza. Współpracowała ze znanymi polskimi kompozytorami: Tomaszem Stańką, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem czy Janem A. P. Kaczmarkiem. Nakręciła też kilka filmów dokumentalnych i reklamowych.

Agnieszka Holland oprócz nagród filmowych została odznaczona medalami za osiągnięcia w pracy twórczej i wybitne zasługi dla kultury polskiej: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. 31 maja 2008 r. otrzymała Superwiktora. Jest członkinią Europejskiej Akademii Filmowej.

Kino Agnieszki Holland reprezentuje polską szkołę tzw. kina moralnego niepokoju. Jej filmy mają wspólny mianownik: pokazują wizję świata jako pułapki, w którym człowiek bezskutecznie walczy o nadanie sensu swemu istnieniu, będąc jedynie zabawką we władzy bezdusznego losu czy kapryśnego Boga. Ta pułapkę, z której nie ma ucieczki, wykazuje pokrewieństwo filmów Holland z prozą Milana Kundery. (Agnieszka Holland zetknęła się z nim podczas studiów w Pradze, w latach 80. przetłumaczyła na polski jego Nieznośną lekkość bytu). W filmach tworzonych na Zachodzie temat świata jako pułapki pozostaje, a ich autorka wciąż portretuje ludzi szukających wyjścia, dążących do samorealizacji, goniących za szczęściem i ponoszących klęskę lub zmuszonych zadowolić się bardzo dyskusyjnym zwycięstwem. Nie ulega jednak wątpliwości, że filmy Holland dryfują coraz wyraźniej w kierunku kina popularnego.

Była żoną reżysera Laco Adamika i jest matką reżyserki Katarzyny Adamik, z którą często współpracuje. Mieszka we Francji, w Bretanii.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

"Mała doboszka", "The First. Misja na Marsa" - premiery...

W grudniu CANAL+ przedstawi widzom najgorętsze aktorskie...

WIĘCEJ

Zofia Wichłacz, Andrzej Chyra, Robert Więckiewicz w...

Znamy obsadę pierwszego polskojęzycznego serialu, który...

14:28 (17.01)

Agnieszka Holland, Krzysztof Penderecki, Michael Nyman...

Kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Elliota Goldenthala,...

13:33 (30.11)

"Pokot" w norweskich kinach

18 sierpnia na ekrany kin w Norwegii wchodzi obraz...

18:13 (17.08)

Amber Heard u Agnieszki Holland

Amber Heard zagra w kryminalnym thrillerze "The Kind...

12:38 (28.03)

Agnieszka Holland pracuje nad nowym filmem

W Berlinie widzowie czekają właśnie na światową premierę...

01:36 (11.02)

Zabójczy projekt Agnieszki Holland

Agnieszka Holland stanie za kamerą adaptacji powieści...

01:57 (18.03)

Kevin Spacey ma kolejne problemy w "House of Cards"

W sieci pojawił się pierwszy trailer trzeciego sezonu...

10:38 (12.01)

"Rosemary's Baby" Agnieszki Holland w maju

Stacja NBC zapowiedziała datę premiery miniserialu...

16:06 (11.04)

W Zoe Saldanie rodzi się strach

W sieci pojawiła się zapowiedź miniserialu NBC...

12:30 (04.04)

Agnieszka Holland wyreżyseruje "Dziecko Rosemary"

Najpierw Roman Polański, a teraz Agnieszka Holland będzie...

05:16 (11.12)

Agnieszka Holland szefową jury w Karlowych Warach

Agnieszka Holland, będzie przewodzić obradom jury na...

17:02 (23.04)

Znamy laureatów 37. Gdynia Film Festival

Zakończył się Gdynia Film Festiwal, czyli Festiwal...

09:50 (13.05)

Do kogo w tym roku trafią Złote Lwy?

Od 7 do 12 maja br. o najważniejszą polską nagrodę...

10:00 (18.04)

Orły 2012 rozdane - "Róża" triumfuje!

Polska Akademia Filmowa po raz 14. przyznała swoje...

07:00 (20.03)

Transmisja rozdania Oscarów

W nocy z 26 na 27 lutego w telewizji Canal+ polscy...

23:45 (21.02)