Al Pacino

Głosów: 132, Suma: 637, Średnia: 4.85

Reżyser/Aktor

ur. 1940.04.25 (Nowy Jork, USA)
wiek: 80 lat

kraj pochodzenia: USA

Właściwie Alfredo James Pacino, zwany w domu Sonnym, przyszedł na świat w rodzinie włoskich imigrantów - Salvatore i Rose, w jednej z biednych dzielnic Nowego Jorku - Bronksie. Po rozwodzie rodziców zamieszkał z matką. Już w dzieciństwie odkrył, że lubi naśladować swoich ulubionych aktorów. Zaś w szkole, którą zresztą porzucił w wieku 17 lat, jedyną rzeczą, która wzbudziła jego zainteresowanie, były wystawiane tam spektakle.

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Aktor staje się emocjonalnym atletą. To jest bolesny proces - cierpi na nim moje życie prywatne".Aby móc uczyć się aktorstwa, zatrudnił się jako bileter w Carnegie Hall i jako goniec w wydawnictwie. Nauki pobierał w Herbert Berghof Studio w Greenwich Village, a od 1966 roku u Lee Strasberga w Actors Studio. Pierwsze kroki na scenie stawiał jako komik. Po serii drugoplanowych ról, jego talent rozbłysnął w sztuce "The Indian Wants The Bronx", za którą w sezonie 1966-67 otrzymał nagrodę Obie. Kolejna sztuka, którą zadebiutował na Broadwayu - "Does a Tiger Wear a Necktie?", przyniosła mu nagrodę Tony dla najlepszej roli drugoplanowej, a także Drama Desk Award i Theatre World Award. Drugą w swojej karierze nagrodę Tony - dla najlepszego aktora - otrzymał w 1977 roku za role w sztuce "The Basic Training of Pavlo Hummel".Na ekranie zadebiutował w 1968 roku, występując gościnnie w serialu "N.Y.P.D.". Rok później pojawił się w epizodycznej roli w dramacie "Ja, Natalia", a w 1971 roku w "Narkomanach". Przełom nastąpił wraz z jego trzecim filmem - "Ojcem chrzestnym" z 1972 roku. O rolę Michaela Corleone ubiegali się tacy aktorzy, jak Robert Redford, Warren Beatty, Jack Nicholson czy Robert De Niro. Jednak reżyser, Francis Ford Coppola, sprzeciwiając się producentom i szefom studia, postanowił powierzyć ją właśnie Pacino. Przyniosła ona aktorowi ogromną popularność oraz pierwszą nominację do Oscara - za najlepszą rolę drugoplanową.Aktora nie interesował sukces finansowy, w kolejnych filmach postawił na kino ambitne. Wystąpił m.in. w "Strachu na wróble" u boku Gene'a Hackmana, w "Serpico" (nominacja do Oscara za rolę pierwszoplanową oraz nominacja do nagrody BAFTA, przyznany Złoty Glob i nagroda Davida di Donatello), w "Pieskim popołudniu" Sidneya Lumeta (nominacja do Oscara i Złotego Globu oraz nagrody BAFTA, KCFCC i LAFCA dla najlepszego aktora a także nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian), w "Bobbym Deerfieldzie" Sidneya Pollacka (nominacja do Złotego Globu), w "...i sprawiedliwość dla wszystkich" (nominacja do Oscara za rolę pierwszoplanową, do American Movie Award i Złotego Globu), "Autor! Autor!" (nominacja do Złotego Globu), "Człowieku z blizną" Briana de Palmy (nominacja do Złotego Globu) oraz w drugiej części "Ojca chrzestnego" (nominacja do Oscara i Złotego Globu za rolę pierwszoplanową).

Wielką porażką okazał się film "Rewolucja" z 1985 roku - przyniósł miażdżącą krytykę, po której Pacino wycofał się z kina i wrócił na scenę teatralną, gdzie występował przez kolejne cztery lata.W 1989 roku kolejny sukces przyniosła mu rola w "Morzu miłości", a za nią przyszły udane występy m.in. w "Ojcu chrzestnym III", "Dicku Tracy" (pierwsza komediowa rola Pacino i kolejna nominacja do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową), "Frankie i Johnnym", "Glengarry Glen Ross" (nominacja do Oscara i Złotego Globu), "Zapachu kobiety" (za rolę planującego samobójstwo niewidomego oficera otrzymał pierwszego w swojej karierze i jak do tej pory jedynego Oscara), "Życiu Carlita" Briana de Palmy, "Gorączce" Michaela Manna, "Donnie Brasco" Mike'a Newella, "Adwokacie diabła" czy "Informatorze" . XXI wiek to takie filmy jak "Bezsenność", "Anioły w Ameryce" (nagroda Emmy, Nagroda Gildii Aktorów Filmowych i Złoty Glob), "Kupiec wenecki", "Podwójna gra", "Ocean's Thirteen", "88 minut", "Zawodowcy" i "Jack, jakiego nie znacie" (Złoty Glob i nagroda Emmy).W 1990 roku zadebiutował jako reżyser, w opartym na sztuce teatralnej filmie "The Local Stigmatic". Kolejne jego filmy to dokumentalny "Sposób na Szekspira" z 1996 roku (do którego napisał również scenariusz), fabularny "Chinese Coffee" z roku 2000, oraz - oparty na własnym scenariuszu - "Wilde Salome" z 2011 roku.

Jest wnukiem urodzonych w Corleone Sycylijczyków, którzy poszukując pracy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Mieszka w Nowym Jorku; uwielbia operę, Szekspira i czarny kolor. W 1961 roku był aresztowany za posiadanie broni. Słynie z tego, że jest zatwardziałym kawalerem. W życiu prywatnym był związany m.in. z Jill Clayburgh i Diane Keaton. Jest ojcem trójki dzieci - córki Julii Marii, urodzonej w 1989 r. ze związku z wykładowczynią aktorstwa Jan Tarrant, oraz urodzonych w 2001 roku bliźniąt: Antona i Oliwii. Ich matką jest jego długoletnia przyjaciółka, aktorka Beverly D'Angelo.

W 1994 roku, aby ratować swój głos, rzucił palenie - aktor wypalał dwie paczki papierosów dziennie. Jest właścicielem firmy produkcyjnej Chal Productions. Za swoje osiągnięcia w 2001 roku otrzymał honorowy Złoty Glob, a w 2007 roku nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Al Pacino kontra naziści. Zobacz zwiastun "Hunters"

Amazon zaprezentował przeznaczony dla dorosłych widzów...

08:30 (14.02)

Iggy Pop śpiewa dla Ala Pacino

W sieci pojawił się nowy zwiastun cyklu "Hunters"...

21:42 (13.02)

Al Pacino bezwzględny dla nazistów

W sieci pojawił się spot reklamujący cykl "Hunters"...

23:11 (28.01)

Jak Robert De Niro i Al Pacino stali się młodzi

Netflix zaprezentował obszerny materiał o tym jak...

11:11 (08.01)

Talking Heads grają dla Ala Pacino polującego na nazistów

W sieci pojawił się nowy zwiastun cyklu \"Hunters\"...

22:16 (03.01)

Al Pacino to Jimmy Hoffa

Netflix zaprezentował zakulisowy materiał promujący filmu...

23:53 (26.11)

Al Pacino poluje na nazistów w serialu Jordana Peele

W sieci pojawił się zwiastun cyklu "Hunters" platformy...

22:56 (21.11)

Al Pacino uczy dobrych manier Stephena Grahama

Netflix zaprezentował klip z filmu "Irlandczyk" Martina...

10:18 (30.10)

Joe Pesci, Robert De Niro i Al Pacino na plakacie...

Netflix zaprezentował oficjalny plakat filmu "Irlandczyk"...

18:14 (16.09)

Al Pacino poluje na nazistów

Al Pacino zadebiutuje w telewizji w serialu "The Hunt"...

16:21 (11.01)

Al Pacino u Quentina Tarantino

Al Pacino dołączył do obsady najnowszego filmu Quentina...

00:40 (08.06)

Al Pacino i sprawa trenera-pedofila

Do sieci trafił nowy trailer filmu "Paterno" z Alem...

06:29 (26.02)

Al Pacino tuszuje sprawę pedofila. Zobacz teaser "Paterno"

Do sieci trafiła zapowiedź "Paterno", nowej produkcji HBO...

21:53 (20.01)

Al Pacino u Quentina Tarantino

Al Pacino ma zagrać w nadchodzącym, dziewiątym obrazie...

03:25 (16.01)

"M jak morderca": Najgorszy film Ala Pacino

Film "M jak morderca" dostąpił rzadkiego zaszczytu. W...

00:21 (22.12)

"M jak morderca": Al Pacino po raz siódmy detektywem

5 stycznia do kin trafi obraz "M jak morderca"...

15:22 (22.11)