Amy Adams

Głosów: 8, Suma: 33, Średnia: 3.00

Aktorka

ur. 1974.08.20 (Vicenza, Włochy)
wiek: 45 lat

kraj pochodzenia: Włochy

Shawn Levy powiedział o niej: "Nie sądzę, by w jej pokoleniu znalazła się lepsza aktorka. Która z nich mogłaby zagrać w "Wątpliwości", "Julie & Julia" i "Noc w muzeum 2" naraz, w jednym roku? Jej możliwości są niespotykane". Chris Bender orzekł zaś: "Jest aktorką wszechstronną. Należy do tej naprawdę nielicznej grupy aktorów, którzy potrafią zagrać wszystko." A jednak jej "droga do gwiazd" była długa, kręta i nieoczywista...

Wybrana filmografia

 

Biografia

Amerykańska aktorka, tancerka i piosenkarka - urodziła się jako Amy Lou Adams we Włoszech, gdzie jej ojciec stacjonował jako serwisant w amerykańskiej bazie wojskowej. Wczesne lata spędziła w Aviano i Vicenzie; od 8-go roku życia mieszkała w Castle Rock w Colorado. W wielodzietnej mormońskiej rodzinie Kathryn i Richarda Adamsów wychowywała się do ich rozwodu w 1985. Uwielbiała taniec i śpiew: była szkolną chórzystką i chodziła na taneczne zajęcia, chcąc zostać primabaleriną. Dorastając odeszła od rygorów baletu; jako tancerka i aktorka występowała w sztukach granych w restauracjach. W 1995 dyrektor Chanhassen Dinner Theater ściągnął ją do Minnesoty, gdzie po trzech latach pracy, podczas leczenia tanecznej kontuzji, wzięła udział w castingu do czarnej komedii "Zabójcza piękność". Tym filmem debiutowała w 1999 i za namową Kirstie Alley zamieszkała w Los Angeles.

Po pierwszej porażce ("Manchester Prep" w 2000; niewypał, którego trzy nakręcone odcinki zmontowano w video prequel "Szkoła uwodzenia 2") przyszły inne rozczarowania. W LA oferowano jej tylko trzecioplanówki, epizody, niewyszukane seriale i filmy klasy B. Zatrudniana jako sprawne technicznie tło komedii ("Kto pierwszy, ten lepszy" 2002, "Pretty Man" 2005), w przestojach grywała w popularnych "Czarodziejkach" "Buffy: Postrach wampirów" "Różowych latach 70-tych" "Tajemnicach Smallville" czy "Providence". Wprawdzie udało jej się dostać rolę u samego Spielberga i dzięki naiwnej Brendzie u boku Leonarda DiCaprio w "Złap mnie, jeśli potrafisz" (2002) stała się rozpoznawalna, lecz jej kariera, wbrew przewidywaniom reżysera, nie ruszyła z miejsca.

Kończąc trzydzieści lat skłaniała się już ku obraniu innego zawodu, gdy w 2005 przyszedł pierwszy, długo wypatrywany sukces. Perfekcyjnie skonstruowana drugoplanowa Ashley w prezentowanym w Sundance niskobudżetowym "Świetliku" przyniosła jej zasłużony zachwyt, nagrodę specjalną jury festiwalu, nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, Gotham i Independent Spirit oraz nominacje do Oscara, Satelity i Screen Actors Guild Award. Uznanie nie przełożyło się jednak na przypływ propozycji i znów nadszedł czas posuchy zawodowej. Impas przełamała dopiero rola disneyowskiej Księżniczki Giselle z bajkowej Andalazji, którą Amy Adams wygrała w castingu trzystu aktorek. "Zaczarowana" (2007) stała się komercyjnym przebojem i zarobiła 340 mln dolarów a nowa "princess" zyskała sławę, entuzjastyczne recenzje, Saturn Award i nominację do Złotego Globu.

Szansa na pokazanie nieprzeciętnego talentu i pełnej palety umiejętności została wykorzystana. Aktorka potwierdziła wszechstronny profesjonalizm rolami zmęczonej codziennością sprzątaczki Rose ("I wszystko lśni" 2007), ekscytującej luksusowej tancerki kabaretowej Delysii Lafosse ("Niezwykły dzień panny Pettigrew" 2008) oraz docenioną prestiżowymi nominacjami kreacją czystej i niewinnej siostry Jakuby ("Wątpliwość" 2008). Rok później Amy Adams błyszczała w widowiskowej "Nocy w muzeum 2", śpiewała w musicalu "Moonlight Serenade" i z Meryl Streep zagrała tytułowe "Julie i Julia" w kulinarnej opowieści. W 2010 zaliczyła w "Oświadczynach po irlandzku" klasyczną bohaterkę komedii romantycznej i jako silna, wojownicza Charlene w bokserskiej biografii "Fighter" pożegnała etykietkę łagodnych i prostolinijnych postaci, zgarniając przy tym nową porcję zaszczytów. Prywatnie zaś, z narzeczonym Darrenem Le Gallo, poznanym w szkole aktorskiej w 2001, powitała narodziny córki Aviany.

Niewykorzystany dotąd niepospolity potencjał dramatyczny ujawniła postacią działającej zakulisowo Peggy, żony charyzmatycznego przywódcy religijnego ("Mistrz" 2012). Za tę wybitną rolę - którą nazwała swym szczytowym osiągnięciem - dostała czwartą z kolei nominację do Oscara, nominacje do Złotego Globu, Satelity i BAFTA Award oraz nagrody NSFC i Hollywood Film Festival. Nowej dziewczynie Supermana ("Człowiek ze stali" 2013) późno osiągnięta sława nie przewróciła w głowie: "Wciąż myślę, że jestem biedną dziewczyną z Kolorado, która musi ciągnąć trzy etaty, żeby zarobić na samochód. To przekonanie nadal we mnie tkwi".

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Gary Oldman obserwuje przez okno z Amy Adams

Gary Oldman zagra u boku Amy Adams w filmie na podstawie...

14:49 (25.07)

Prawie sto milionów dla "Ligi Sprawiedliwości"

"Liga Sprawiedliwości" zarobiła 96 milionów dolarów...

01:47 (20.11)

Christian Bale wiceprezydentem USA. Amy Adams jego żoną

Christian Bale, Steve Carell i Amy Adams prowadzą rozmowy...

08:39 (06.04)

Chris Messina i ostre przedmioty Amy Adams

Chris Messina zagra u boku Amy Adams w serialu na...

05:44 (21.03)

Eliza Scanlen przyrodnią siostrą Amy Adams

Eliza Scanlen zagra u boku Amy Adams w serialu na...

16:36 (09.03)

Oscarowe upominkowe torby znów na bogato. W zestawie...

Jak co roku, nominowani do Oscarów otrzymają od...

15:34 (21.02)

Gwiazdy kina śpiewają "I Will Survive"

Emma Stone, Natalie Portman i Andrew Garfield pokazali...

00:05 (13.01)

"La La Land", "Moonlight" i "American Crime Story: Sprawa...

Ogłoszono nominacje do Złotych Globów, nagród...

14:59 (12.12)

Doktor Strange nadal najlepszy w USA

Komiksowa superprodukcja "Doktor Strange" z Benedictem...

01:26 (14.11)

Jóhann Jóhannsson gra dla Amy Adams i kosmitów

Jóhann Jóhannsson opublikował nagranie, które przygotował...

06:15 (31.10)

Abel Korzeniowski gra dla Toma Forda

Abel Korzeniowski opublikował utwór, który przygotował do...

14:43 (27.10)

Głośne premiery na festiwalu w Wenecji

Tydzień przed ogłoszeniem programu 73. Międzynarodowego...

00:53 (22.07)

Batman walczy z Supermanem

Do sieci trafił ostateczny zwiastun filmu "Batman v...

21:13 (11.02)

Batman kontra Superman na plakacie

W sieci pojawił się nowy plakat promujący film "Batman v...

00:25 (25.01)

"Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" - nowe zdjęcie

W sieci pojawiło się nowe zdjęcie z filmu "Batman v...

01:36 (18.12)

Armie Hammer z Amy Adams i Jakiem Gyllenhaalem

Armie Hammer dołączył do obsady nowego filmu Toma Forda...

12:24 (30.08)