Antonio Banderas

Głosów: 87, Suma: 424, Średnia: 4.97

Aktor

ur. 1960.08.10 (Malaga, Hiszpania)
wiek: 60 lat

kraj pochodzenia: Hiszpania

Niedoszły futbolista, ulubiony aktor Pedro Almodovara, Zorro i Desperado w jednej osobie, słowem dyżurny "latynoski kochanek" Hollywood.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Urodzony w 1960 r. Antonio Banderas, podobnie jak Picasso, pochodzi z Malagi, ale za młodu nie myślał wcale o karierze artystycznej. Pragnął zostać wielkim piłkarzem. Marzenia rozwiały się w 14 roku życia: Antonio złamał nogę. Przypomniał sobie wówczas o swojej drugiej pasji - kinie. Zdecydował, że skoro nie może grać w piłkę, będzie grał w filmach. Kiedy skończył 19 lat wyruszył do Madrytu, by zostać słynnym aktorem. Na początek został przymierającym głodem ulicznikiem. Ojciec Antonia za czasów dyktatury Franco był funkcjonariuszem służby bezpieczeństwa (Banderas zarzekał się wielokrotnie, ze jego papa nie miał nic wspólnego z faszyzmem). Policyjne korzenie nie przeszkodziły kandydatowi na gwiazdę wejść na drogę przestępstwa. W Madrycie Antonio został bez środków do życia, utrzymywał się z drobnych kradzieży, sypiał w podrzędnych hotelikach uciekając bez płacenia rachunku. W końcu dopiął jednak swego i został przyjęty do Teatru Narodowego. Na swoje szczęście, bo właśnie tam zauważył go Pedro Almodovar.

Postmodernista, prowokator, homoseksualista i awangardowy, skandalizujący filmowiec, Pedro Almodovar był symbolem swobody i obyczajowej wolności jaka nastała w Hiszpanii po upadku dyktatury generała Franco. Banderas stał się szybko ulubionym aktorem otoczonego kultem reżysera. Zagrał w niemal wszystkich filmach Almodovara z lat 80. - w miarę jaka sława reżysera rosła i wykraczała poza granice Hiszpanii, coraz popularniejszy stawał się także Antonio Banderas, który w międzyczasie wyrósł na prawdziwego amanta.

Było już tylko kwestią czasu kiedy po Banderasa, podobnie jak po wielu innych utalentowanych Europejczyków, zgłosi się Hollywood. Pierwszą rolą Antonia za Oceanem był film muzyczny "Królowie Mambo". Agent aktora oszukał producentów, twierdząc, że Banderas mówi biegle po angielsku. W rzeczywistości nie mówił ani słowa. Kiedy prawda wyszła na jaw, Antonio dostał 6 tygodni na opanowanie języka i choć na planie "Królów Mambo" uczył się jeszcze swoich kwestii na pamięć fonetycznie, wypadł śpiewająco. Ameryka stanęła przed Banderasem otworem.

Dziś nikt już nie pamięta problemów językowych Antonio Banderasa - ba, mało kto pamięta, że jest aktorem europejskim, bo większość czasu zajmuje mu gra w hollywoodzkich superprodukcjach. Po udanych występach w oscarowej "Filadelfii", "Wywiadzie z wampirem" oraz "Czterech pokojach", Antonio pojawił się w "Desperado" Roberta Rodrigueza, przeboju, dzięki któremu Hiszpan stał się w Stanach gwiazdą pierwszej wielkości. Potem pozostawało już tylko postawić kropkę nad "i" - były nią role w musicalu "Evita" oraz w nowej wersji "Zorro". Banderas został ostatecznie koronowany na czołowego "latyńskiego kochanka" Hollywood. Hiszpan stara się z tej roli nie wypadać - ostatnio widzieliśmy go między innymi w, "Grzesznej miłości", "Femme Fatale" oraz "Fridzie".

Jednym z mniej znanych, ale za to bardzo brzemiennych w skutki występów Antonio Banderasa okazała się rola w romantycznej komedii "Too much" z 1996 roku. Film nie zrobił wprawdzie furory, ale za to na jego planie Antonio poznał Melanie Griffith. Blondwłosa aktorka zupełnie zawróciła w głowie hiszpańskiemu amantowi. Od czasu "Too much", Melanie i Antonio tworzą zgodne małżeństwo, które, ku rozpaczy samych zainteresowanych, stanowi nieustający obiekt prześladowań międzynarodowych brukowców i paparazzi.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Antonio Banderas szuka skarbów z Tomem Hollandem i...

Antonio Banderas dołączył do obsady filmowej adaptacji...

19:29 (02.03)

Gary Oldman i Antonio Banderas robią przekręty

W sieci pojawiła się zapowiedź nowego filmu Stevena...

20:04 (28.08)

"Ból i blask" Antonio Banderasa

W sieci pojawiła się polska zapowiedź najnowszego filmu...

17:13 (24.06)

Antonio Banderas i "Bodyguard Zawodowiec"

Antonio Banderas i Richard E. Grant zagrają w filmie "The...

22:41 (13.03)

Antonio Banderas nie bez powodu lubi oliwki

W sieci pojawił się klip z filmu "Life Itself" Dana...

20:27 (18.09)

Afera Panama Papers dla Gary'ego Oldmana i Antonio Banderasa

Gary Oldman i Antonio Banderas zagrają w filmie Stevena...

16:26 (14.05)

Antonio Banderas nie chce być seksownym Latynosem

Antonio Banderas ma zdecydowanie dosyć grania seksownych...

15:54 (09.04)

"Geniusz" będzie kobietą

Stacja National Geographic planuje w kolejnej odsłonie...

12:32 (15.01)

Antonio Banderas jest geniuszem, Pablem Picasso

National Geographic opublikowało zapowiedź drugiego...

18:18 (13.01)

Antonio Banderas będzie Pablem Picasso

Antonio Banderas zagra główną rolę w drugim sezonie...

18:38 (06.09)

Antonio Banderas chce odzyskać Olgę Kurylenko

W sieci pojawił się zwiastun nowego komediowego filmu...

17:06 (09.08)

Antonio Banderas szuka uprowadzonej Olgi Kurylenko

Na wrzesień wyznaczono amerykańską premierę nowego filmu...

00:14 (09.06)

Antonio Banderas i Alec Baldwin jako Lamborghini i Ferrari

Antonio Banderas i Alec Baldwin zagrają w kinowej...

10:34 (12.05)

Niebezpieczna znajomość Antonio Banderasa i Jonathana...

Do sieci trafił pierwszy zwiastun psychologicznego...

14:32 (22.03)

Olivia Wilde, Samuel L. Jackson i Antonio Banderas w...

Olivia Wilde, Samuel L. Jackson, a także Olivia Cooke,...

02:21 (01.02)

Mariah Carey, Elton John i Antonio Banderas na ślubie...

Mariah Carey i Elton John uświetnili wesele wnuczki...

06:19 (18.01)