Ben Stiller

Głosów: 42, Suma: 198, Średnia: 4.89

Reżyser/Aktor

ur. 1965.11.30 (Nowy Jork, USA)
wiek: 54 lat

kraj pochodzenia: USA

Benjamin Edward Stiller, syn znanych komików - Jerry'ego Stillera i Anne Meary, już jako dziecko wraz z siostrą wystawiał w domu pierwsze sztuki i - ubrany w jej rajstopy - recytował Szekspira. Mając 10 lat bawił się, kręcąc pierwsze filmy kamerą, którą sprezentowali mu rodzice.

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Myślę, że większość aktorów ma niewiarygodnie duże ego, jednocześnie mając niewiarygodnie niskie poczucie własnej wartości. To jest bardzo zła kombinacja. Sam również zaliczam się do tej grupy. Pragniemy i potrzebujemy aprobaty od wszystkich ludzi na świecie, choć równocześnie uważamy, że na nią nie zasługujemy. Musimy nieustannie dowartościowywać się poprzez naszą pracę."W 1983 roku rozpoczął studia filmowe na Uniwersytecie Kalifornijskim, ale porzucił je i wrócił do Nowego Jorku. Przez kolejnych kilka lat występował na scenie, m.in. w adaptacji sztuki Johna Guare'a "Dom Niebieskich Liści" (wystąpił również w wersji telewizyjnej).

Na małym ekranie zadebiutował w 1986 roku, występując gościnnie w serialu "Kate & Allie", a rok później na dużym ekranie w "Imperium słońca" Stevena Spielberga. W tym czasie również napisał, wyreżyserował i wyprodukował swój pierwszy film - krótkometrażową parodię "Koloru pieniędzy" Martina Scorsese, w której zagrał Toma Cruise'a. Filmem tym zainteresował się Lorne Michaels, kupił go i wyemitował w programie "Saturday Night Live", którego gospodarzem w 1989 roku został w następstwie tego zdarzenia właśnie Stiller.

Następnie prowadził dla MTV (później dla telewizji Fox) swój autorski, komediowy program "Ben Stiller Show", za który w 1993 roku otrzymał zespołową nagrodę Emmy. Wystąpił też w kilku filmach i serialach, m.in. w "Stelli", "Prawie krwi", czy "Autostradzie do piekła".W roku 1994 roku nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy "Orbitowanie bez cukru", w którym sam zagrał, obok Winony Ryder i Ethana Hawke'a. W 1996 roku wyreżyserował pierwszy wysokobudżetowy film - "Telemaniaka", do którego napisał scenariusz i w którym wystąpił obok grającego główną rolę Jima Careya. W tym samym roku współprowadził też galę wręczenia MTV Movie Awards oraz zagrał m.in. w komediach "Igraszki losu", "Randka na moście" i w krótkometrażowej produkcji "Derek Zoolander: Male Model", do której współtworzył scenariusz.

Po kilku kolejnych filmach w 1998 roku zagrał Teda w przeboju "Sposób na blondynkę". Ta rola przyniosła mu popularność i uznanie, a także nagrodę Złoty Popcorn, nagrodę MTV w kategorii najlepsza walka oraz nominację do Amerykańskiej Nagrody Komediowej i do Blockbuster Entertainment Award. Kolejne hity z jego udziałem to m.in. "Superbohaterowie (nominacja do nagrody Teen Choice), "Zakazany owoc" Edwarda Nortona, "Poznaj mojego tatę" u boku Roberta de Niro (Amerykańska Nagroda Komediowa, nagroda Złoty Popcorn i nagroda MTV dla najlepszego aktora komediowego) i sequel "Poznaj moich rodziców" (nominacja do nagrody Teen Choice), "Genialny klan" (nominacja do Złotego Satelity), wyreżyserowany i wyprodukowany na podstawie własnego scenariusza pełnometrażowy "Zoolander", za który otrzymał nagrodę Teen Choice i nominację do Złotego Satelity (zagrał w nim główną rolę, m.in. u boku swojego ojca i żony, a także Owena Wilsona, Milli Jovovich, Davida Duchovny'ego i Jona Voighta) oraz "Starsza pani musi zniknąć" Danny'ego DeVito, z partnerującą mu Drew Barrymore.W 2004 roku ustanowił szczególny "rekord" - uzyskał nominację do Złotej Maliny dla najgorszego aktora za pięć z szczęściu filmów, w których zagrał w tym okresie - "Nadchodzi Polly", "Zawiść", "Zabawy z piłką" (jednocześnie nominacja do nagrody MTV dla najlepszego aktora komediowego oraz nagroda MTV za najlepszy czarny charakter), "Starsky i Hutch" i "Legenda telewizji".

Przez ostatnie lata grywał w kinowych hitach, takich jak: "Noc w muzeum" (nominacja do MTV Movie Award i Teen Choice), "Dziewczyna moich koszmarów", "Jaja w tropikach", które wyreżyserował (nagroda dla najlepszej komedii na festiwalu filmów w Hollywood), "Noc w muzeum 2" (nominacja do Złotego Popcornu i do MTV Movie Award), czy "Poznaj naszą rodzinkę". W 2010 roku za rolę w filmie "Greenberg" był nominowany do nagrody Independent Spirit.

Aktor para się nie tylko graniem i reżyserią - wspólnie z Janeane Garofalo napisał książkę "Feel This Book: An Essential Guide to Self-Empowerment Spiritual and Sexual Satisfaction" ("Poczuj tę książkę: Podręcznik wzmocnienia duchowej i seksualnej satysfakcji"), będącą parodią pseudopsychologicznych poradników.

Uwielbia "Star Trek", jest też wielkim fanem i przyjacielem Toma Cruise'a, którego wielokrotnie parodiował. Przez wiele lat związany z aktorką Jeanne Tripplehorn, od 2000 jest mężem Christine Taylor, aktorki znanej z "Grunt to rodzinka 2". Mają córkę Ellę Olivię oraz synka Quinlina Dempseya. Mieszkają w Los Angeles.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Ben Stiller przyjmie emigranta pod swój dach

Ben Stiller zajmie się reżyserią sitkomu stacji NBC "Home".

23:22 (22.11)

Ben Stiller opowiada o Capital Punishment

W sieci pojawił się dokumentalny film o kapeli Capital...

20:28 (01.07)

Ben Stiller to kłamca i idiota

Bohaterka serialu "Ucieczka z Dannemory" uważa, że Ben...

05:59 (24.12)

Ben Stiller powraca z muzyką po 36 latach

Kapela Bena Stillera, Capital Punishment, przygotowała...

09:54 (10.10)

Ben Stiller gra na perkusji

W sieci pojawiła się płyta "Roadkill" zespołu Capital...

20:31 (14.09)

Ben Stiller gra punka

Ben Stiller przymierza się do reedycji swoich muzycznych...

11:27 (30.08)

Dustin Hoffman, Ben Stiller i Adam Sandler przy rodzinnym...

Do sieci trafił zwiastun filmu "The Meyerowitz Stories...

10:23 (21.09)

Ben Stiller nie jest sławny ani bogaty

W sieci pojawiła się zapowiedź filmu "Brad's Status" z...

01:40 (26.07)

Ben Stiller i Dev Patel z Chippendalesami

Ben Stiller i Dev Patel wystąpią w filmie o...

01:04 (18.07)

Ben Stiller rozwodzi się z Christine Taylor

Ben Stiller i Christine Taylor postanowili rozstać się po...

21:46 (27.05)

Patricia Arquette pomaga Benicio del Toro uciec z więzienia

Benicio del Toro ("Sicario") i Patricia Arquette...

00:35 (09.05)

"Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" i "Zoolander 2"...

Przed ogłoszeniem oscarowych nominacji poznaliśmy...

11:00 (24.01)

Ben Stiller walczy z rakiem prostaty

Popularny aktor i reżyser Ben Stiller ujawnił, iż zmaga...

06:32 (05.10)

Ben Stiller zazdrości starym kumplom

Ben Stiller prowadzi negocjacje w sprawie udziału w...

00:38 (14.07)

Showtime kręci serial Bena Stillera

Stacja Showtime nabyła prawa do realizacji serialu Bena...

16:29 (27.01)

Nadchodzi "Zoolander 2"

W sieci pojawiły się trzy spoty zapowiadające film...

10:14 (11.01)