Borys Szyc

Głosów: 47, Suma: 195, Średnia: 2.73

Aktor

ur. 1978.09.04 (Łódź, Polska)
wiek: 42 lat

kraj pochodzenia: Polska

Ma proste marzenia: "Chcę po prostu grać, jak najwięcej". Wierzy, iż w jego zawodzie najważniejsze są pasja i osobowość. Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, jeden z popularniejszych współcześnie aktorów polskich młodego pokolenia.

Nagrody filmowe

Najlepsza główna rola męska - Borys Szyc, film Wojna polsko-ruska

Wybrana filmografia

 

Biografia

Wychowywany przez matkę (ojciec odszedł), od dziecka zwracał na siebie uwagę i lubił być w centrum zainteresowania. Tańczył, śpiewał, rozbawiał towarzystwo. Mając 9 lat, w przebraniu krasnoludka pojawił się na planie komedii "Kingsajz" (1987) w reż. Juliusza Machulskiego (dzięki matce chrzestnej, która pracowała jako charakteryzatorka przy tej produkcji). W szkole podstawowej uczestniczył w konkursach recytatorskich, co zaowocowało kilkoma dyplomami i wyróżnieniami, a w liceum należał do kółka teatralnego. Przed publicznością zadebiutował jako kogut w przygotowanym wspólnie z przyjaciółmi spektaklu według "Serenady" Sławomira Mrożka. Wtedy też zdecydował, że chce grać. Zdawał do szkół teatralnych w Krakowie i w Warszawie. Ostatecznie wybrał Warszawę. Będąc studentem (i później), zaczął występować w epizodycznych lub gościnnych rolach serialowych. Najpierw w roli ucznia Krystyny Lubicz w "Klanie" (1997), potem uważni widzowie mogli go zauważyć w "Na dobre i na złe", "Adamie i Ewie", "Sukcesie", "Miodowych latach", "Rodzinie zastępczej", "Kasi i Tomku", w "Camera Cafe", "Zaginionej", "Defekcie".

Dzięki swojemu talentowi i dyplomowej kreacji w "Płatonowie" w reżyserii Agnieszki Glińskiej, za którą otrzymał nagrodę na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, po skończeniu Akademii Teatralnej (2001) związał się z warszawskim Teatrem Współczesnym (gdzie gra niemal co wieczór do tej pory!). W następnych latach odegrał tam kolejne postacie u Macieja Englerta we "Wniebowstąpieniu" Tadeusza Konwickiego, w "Poruczniku z Inishmore Martina McDonagha oraz w "Transferze" Maksyma Kuroczkina. Chętnie do współpracy z nim powracała Agnieszka Glińska. Stworzona u niej postać Bucefała w "Bambini di Praga" (premiera 2001) Bohumila Hrabal przyniosła Borysowi statuetkę Feliksa Warszawskiego za najlepszy debiut.

Jako aktor na dużym ekranie występuje początkowo w epizodycznych rolach w dramacie sensacyjnym "Enduro Bojz" (2000), w "Przedwiośniu" Filipa Bajona (2001), rok później w komedii "E=mc²" Olafa Lubaszenki oraz w filmie sensacyjnym "Bez litości", gdzie wystąpił m.in. obok Pawła Wilczaka. Zagrał również epizod młodego gestapowca w "Pianiście" Romana Polańskiego (2002). Od 2001 roku gra również w spektaklach Teatru Telewizji oraz w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.

Przełom w jego karierze nastąpił, gdy zagrał rolę Alberta w obsypanym nagrodami filmie Konrada Niewolskiego "Symetria" (2003), za którą otrzymał nominację do nagrody Orzeł. Opowieść o 26-letnim chłopaku (Arkadiusz Detmer), który zostaje aresztowany pod zarzutem napadu na kobietę, zwróciła uwagę widzów i recenzentów nie tylko na reżysera oraz odtwórcę głównego bohatera, ale i na samego Szyca. Albercik, cwaniaczek w niechlujnym dresie, w wykonaniu Borysa Szyca zapadał w pamięć. Rozdzwoniły się telefony i pojawiły nowe propozycje. Od tamtej pory w filmach pojawiał się regularnie, grając bardzo zróżnicowane role. Juliusz Machulski powierzył mu jedną z głównych ról w komedii kryminalnej "Vinci" (2003). Za rolę policyjnego sapera z przeszłością, najemnika i złodziejaszka Juliana "Szerszenia" otrzymał nominację do Złotej Kaczki. Zagrał także w "Pręgach" (2004) Magdaleny Piekorz i "Chaosie" (2005) Xaverego Żuławskiego. Jego pozycje umocniła również serialowe rola w "Oficerze".

W 2004 grał w "Wampirze" Dejczera rolę homoseksualisty. Przy okazji tej roli powiedziałi: "Kiedyś wziąłem sobie za punkt honoru, by udowodnić, że w Polsce można uniknąć zaszufladkowania. Nie jest dla mnie problemem przyjąć rolę homoseksualisty. Mogę nawet zagrać kobietę, byle to miało jakiś sens i w całości tworzyło artystyczną wartość".

W 2005 za rolę w krótkometrażowym filmie "Kochajmy się" dostał nominację do nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.

Następnie występuje u Konrada Niewolskiego w komedii "Job, czyli ostatnia szara komórka"(2006) oraz w kontynuacji bijącego rekordy popularności "Oficera" (tym razem pod tytułem "Oficerowie"). W dramacie "Południe-Północ" (2006) Łukasza Karwowskiego, wystąpił w roli głównej obok Agnieszki Grochowskiej. 2007 rok to udział w dwóch komediach: "Rysiu" w reżyserii Stanisława Tyma, gdzie zagrał policjanta Zezika oraz w pierwszej polskiej komedii hormonalnej duetu Konecki-Saramonowicz, która odniosła wielki kinowy sukces - "Testosteron". W 2008 prowadził program "Ranking gwiazd", a jako Błażej Dywanik pojawił się w "Lejdis" i u Krzysztofa Zanussiego jako prawnik w czarnej komedii "Serce na dłoni".

W 2009 roku zaistniał z wielkim powodzeniem w dwóch ciekawych filmach: zagrał ciekawą rolę Silnego - łysego dresiarza filozofa - w obsypanym nagrodami filmie "Wojna polsko-ruska" w reżyserii Żuławskiego na podstawie książki Doroty Masłowskiej. Za Silnego otrzymał Orła za najlepszą rolę męską i Złotego Lwa za najlepszą rolę pierwszoplanową, a za rolę młodego psychiatry detektywa w thrillerze "Enen" - Złotą Kaczkę. Zagrał także głównego bohatera w dramacie "Handlarz cudów", pojawił się w drugoplanowej roli w filmie "Mniejsze zło" i jako Karol w komedii "Randka w ciemno" był uczestnikiem tytułowego teleturnieju.

W 2010 roku wcielił się w rolę Albina w filmowej adaptacji "Ślubów panieńskich" w reż. Filipa Bajona. Z kolei w 2011 roku zagrał w filmach "Bitwa pod Wiedniem" i "Bitwa warszawska 1920". Dla tego ostatniego w ramach promocji wspólnie z Nataszą Urbańską wykonał piosenkę "Śpiewka 1920" (sł. Jacek Cygan, muzyka Krzesimir Dębski).

W 2012 roku zobaczyliśmy go w słynnym thrillerze braci Skolimowskich "Ixjana".

Borys Szyc gra również w reklamach, m.in. podkłada głos w reklamie CYFRA+, wystąpił w reklamie dezodorantu Axe, dla Clio Renault Sport, w kampanii reklamowej Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?". Dzięki nim znalazł się na liście 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show biznesu magazynu Forbes w 2009 roku na miejscu 7, a w 2010 na miejscu 26 (489 000 zł za reklamę). Regularnie też bierze udział w polskich dubbingach dla dzieci i podkłada głos do gier wideo.

Ma też na koncie własną płytę "Feelin' Good" (2009) wydaną przez firmę fonograficzną EMI Music Poland. Na płycie znajdują się wykonania solo oraz duety z: Ewą Bem, Kasią Cerekwicką, Marysią Starostą i Justyną Steczkowską. Mogliśmy go usłyszeć na Gali Złotych Kaczek (2009), gdzie zaśpiewał piosenkę z filmu "Vabank". Wcześniej (2008) razem z Justyną Steczkowską nagrał singiel "Choć wieje, pada, grzmi".

Prywatnie ma córkę Sonię (ur. 2005 roku) z Anna Bareją. Słynie z inwestycji w nieruchomości.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Borys Szyc i Evgeniya Akhremenko w obsadzie "Watahy"

Borys Szyc i Evgeniya Akhremenko dołączyli do obsady...

11:47 (17.05)

Ruszyły zdjęcia do serialu „Król”,...

Ruszyły zdjęcia do serialowej superprodukcji CANAL+...

WIĘCEJ

Agnieszka Holland rywalizuje z Angeliną Jolie o nominację...

Rekordowa liczba - 92 - filmów ubiega się o nominację do...

05:46 (06.10)

Coraz bliżej święta - zobacz zwiastun "Listów do M. 3"

Do sieci trafiła pierwsza zapowiedź...

16:51 (02.10)

"Listy do M. 3" jesienią w kinach

Na 10 listopada wyznaczono premierę trzeciej części...

20:17 (04.09)

Paweł Domagała i Roma Gąsiorowska w filmie inspirowanym...

Ruszyły zdjęcia do filmu "Serce nie sługa", który...

16:39 (29.08)

"Pokot" w norweskich kinach

18 sierpnia na ekrany kin w Norwegii wchodzi obraz...

18:13 (17.08)

Smolik, Roma Gąsiorowska, Borys Szyc i ich "PolandJa"

17 lutego do naszych kin trafi okraszona muzyką Smolika...

13:51 (14.12)

Trzy tysiące odcinków "Klanu"

W najbliższy czwartek, 20 października, emisji na TVP1...

17:38 (19.10)

Borys Szyc jako Kantor

Na swoim oficjalnym profilu na Facebooku Borys Szyc...

00:29 (28.07)

Jan Jakub Kolski wyrusza na koniec świata

Trwają prace nad najnowszym filmem Jana Jakuba Kolskiego...

14:37 (15.04)

"Kac Wawa" na czele nominacji do Węży 2013

Po raz drugi w historii Akademia Węży ogłosiła nominacje...

12:28 (04.03)

"Bitwa Warszawska" w kinach

Najnowszy obraz Jerzego Hoffmana "1920 Bitwa Warszawska"...

22:45 (30.09)

Szyc nagrodzony w Montrealu

Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora za...

22:45 (01.09)

Polska wersja "Kac Vegas"

9 sierpnia rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Kac Wawa" -...

23:30 (16.08)

Światowa premiera "Kreta" w Montrealu

Thriller Rafaela Lewandowskiego "Kret" zostanie...

18:30 (22.07)