Cate Blanchett

Głosów: 114, Suma: 568, Średnia: 4.92

Aktorka

ur. 1969.05.14 (Melbourne, Victoria, Australia)
wiek: 51 lat

kraj pochodzenia: Australia

Australijska gwiazda, która marzyła, by zagrać ze szpiczastymi uszami i dopięła swego we "Władcy Pierścieni".

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Cate Blanchett, film Blue Jasmine
 
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Cate Blanchett, film AVIATOR
Najlepsza aktorka w dramacie - Cate Blanchett, film Blue Jasmine
 
Najlepsza aktorka w dramacie - Cate Blanchett, film Elizabeth

Wybrana filmografia

 

Biografia

Nazwisko Blanchett sugeruje francuskie korzenie, ale Cate przyszła na świat w 1969 roku w Melbourne, jako córka Australijki i Teksańczyka. Podobno marzyła o zawodzie aktorki od szóstego roku życia, kiedy na jej urodzinowym przyjęciu pojawił się wynajęty przez rodziców magik - obserwując jego występy Cate zrozumiała, że także chciałby w przyszłości występować przed publicznością. Studiowała w Narodowym Instytucie Sztuk Dramatycznych w Melbourne.

Swoją karierę zaczynała na australijskich scenach stając się szybko cenioną aktorką teatralną. Od połowy lat 90. grywała małe role telewizyjne i filmowe. Wydarzenia zaczęły nabierać tempa w 1997 roku, w którym Blanchett zagrała w wojennym dramacie "Paradise Road". Film reżyserował sam Bruce Beresford, a młoda aktorka wystąpiła u boku sławnych Amerykanek, Glenn Close i Frances McDormand. W tym samym roku Cate przyjęła rolę w "Oskarze i Lucindzie", filmie reżyserki "Małych kobietek", Gillian Armstrong. Dzięki obydwu filmom Australijka została dostrzeżona przez krytykę filmową oraz międzynarodowych producentów.

Reputacja nowego, obiecującego talentu wystarczyła aktorce do zdobycia tytułowej roli w brytyjskiej kostiumowej superprodukcji "Elizabeth" z 1998 r. Blanchett otrzymała nominację do Oscara i choć ostatecznie przegrała rywalizację z Gwyneth Paltrow, jej filmowe akcje poszybowały w górę na astronomiczną wysokość. Po "Elizabeth" Cate dołączyła, obok takich postaci jak Russell Crowe i Nicole Kidman, do grona australijskich aktorów, którzy pod koniec lat 90. z powodzeniem podbili Hollywood. Przypieczętowaniem gwiazdorskiej pozycji Blanchett była rola w ekranizacji bestsellera Patricii Highsmith "Utalentowany pan Ripley", w którym zagrała u boku Jude'a Law, Matta Damona i swojej oscarowej rywalki Gwyneth Paltrow. Widzowie na całym świecie kojarzą jednak Blanchett przede wszystkim z królową elfów Galadrielą, z "Władcy Pierścieni". Cate twierdzi, że głównym powodem, dla którego przyjęła tę rolę, były elfie spiczaste uszy, które nosiła na planie - po zakończeniu zdjęć aktorka zachowała protezy i podobno wciąż wkłada je od czasu do czasu.

Tymczasem pomiędzy kolejnymi częściami tolkienowskiej trylogii podejmowała następne wyzwania. Zagrała w znakomitych "Kronikach portowych" Lassego Hallstroma i w "Niebie" według scenariusza Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego. Najwięcej emocji związanych było jednak z występem w westernie "Zaginione", w którym musiała jeździć konno, strzelać z rewolweru, uciekać przed Indianami i robić mnóstwo innych rzeczy, których nie miała wcześniej okazji spróbować na planie filmowym.

Znakiem rozpoznawczym Cate Blanchett stała się wszechstronność - aktorka znakomicie radzi sobie w kinie hollywoodzkim, w produkcjach niekomercyjnych (m.in. "Kawa i papierosy" Jima Jarmuscha oraz wspomniane "Niebo" Toma Tykwera), ale też w teatrze, którego do dziś nie porzuciła - głośny był m.in. jej udział w charytatywnym przedstawieniu "Monologów waginy", w którym wystąpiła obok Kate Winslet, Julianne Moore, Melanie Giffith i Gillian Anderson. Blanchett nie boi się zresztą aktorskich wyzwań. Jej decyzja, by zagrać ikonę Hollywood Katherine Hepburn w głośnym "Aviatorze" (2004) Martina Scorsese była dowodem odwagi, ale też przyniosła znakomity efekt i liczne wyróżnienia z nagrodą BAFTA i pierwszą w karierze statuetką Oscara włącznie.

Prywatnie Blanchett uwielbia gotować (podobno w każdym kontrakcie zapisane ma, że w jej pokoju hotelowym musi być mała kuchenka), zażywać aromatycznych kąpieli, na które wydaje majątek i śpiewać przeboje Abby podczas jazdy samochodem. Ma dwóch synów: Dashiella Johna (imię otrzymał na cześć autora kryminału "Sokół maltański" Dashiella Hammetta) i Romana Roberta - o tym, że jest po raz drugi w ciąży, aktorka dowiedziała się zresztą na planie "Podwodnego życia ze Stevem Zissou" (2004), gdzie grała... ciężarną dziennikarkę.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Cate Blanchett oficjalnie jest Syreną na planecie Pandora

Cate Blanchett sportretuje Lilith w adaptacji gry...

21:57 (28.05)

Cate Blanchett: Nie patrzcie w górę

Cate Blanchett dołączy do Jennifer Lawrence w w filmie...

12:55 (12.05)

Cate Blanchett jest Syreną na planecie Pandora

Cate Blanchett sportretuje Lilith w adaptacji gry...

23:17 (05.05)

"Mrs. America" z Cate Blanchett przesunięta

Ze względu na sytuację wynikającą z pandemii, która...

12:54 (15.04)

Cate Blanchett walczy z feministkami

W sieci pojawił się polski zwiastun serialu stacji FX...

16:10 (09.04)

Cate Blanchett nie jest przeciwko kobietom

W sieci pojawił się nowy zwiastun serialu stacji FX "Mrs....

17:20 (23.03)

Cate Blanchett walczy z feministkami

W sieci pojawił się zwiastun serialu stacji FX \"Mrs....

17:53 (10.01)

Cate Blanchett i Rooney Mara w zaułku koszmarów Guillermo...

Cate Blanchett i Rooney Mara negocjują udzuał w filmie...

00:41 (03.08)

Cate Blanchett znęca się nad sąsiadką

W sieci pojawił się polski zwiastun komediodramatu "Gdzie...

13:13 (16.07)

Cate Blanchett jest bezpaństwowcem

Cate Blanchett zagra jedną z głównych rol w australijskim...

21:23 (15.05)

Cate Blanchett ucieka z domu

W sieci pojawił się zwiastun filmu "Where'd You Go...

19:04 (10.05)

Szczerbatek i Czkawka rządzą w USA

"Jak wytresować smoka 3" to najchętniej oglądany film...

21:07 (24.02)

Czkawka jest ognioodporny

W sieci pojawił się nowy klip z animacji "Jak wytresować...

20:39 (04.02)

Najlepsi przyjaciele Czkawka i Szczerbatek

W sieci pojawił się nowy klip z animacji "Jak wytresować...

17:58 (11.01)

Wielka ucieczka Cate Blanchett

W sieci pojawił się zwiastun filmu "Where'd You Go...

00:36 (19.12)

Czkawka walczy o wolność dla smoków

W sieci pojawił się zwiastun filmu "Jak wytresować smoka 3".

18:02 (25.10)