Christopher Walken

Głosów: 15, Suma: 69, Średnia: 4.50

Aktor

ur. 1943.03.31 (Queens, Nowy Jork, USA)
wiek: 76 lat

kraj pochodzenia: USA

Mistrz drugiego planu, aktor obdarzony niezaprzeczalną charyzmą, dzięki której nawet w epizodyczny występ - jak choćby słynny, brawurowy monolog o ukrywaniu zegarka w "Pulp Fiction" Tarantino, staje się nieodzownym elementem filmowej fabuły.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Urodzony w 1943 roku aktor (prawdziwe imię: Ronald) jako nastolatek pracował m.in. w cyrku, gdzie pełnił funkcję... poskramiacza lwów. W teatrze debiutował już w wieku 10 lat, a zaledwie pięć lat później odniósł pierwszy, teatralny sukces. Przez lata Walken śpiewał w musicalach i występował na Broadwayu - do kina dojrzewał powoli. Pierwsze role na dużym ekranie nie należały zresztą do specjalnie udanych. W kinowym debiucie - thrillerze Sidneya Lumeta "Taśmy prawdy" (1971) - Walken pozostał w cieniu Seana Connery'ego, a w "Next Stop Greenwich Village" Paula Mazursky'ego (1976) nie do końca potrafił odnaleźć się w postaci zagubionego, groteskowego poety.

Przełomem okazał się dopiero występ w "Annie Hall", jak się później okazało - najpopularniejszym, najbardziej kasowym i najhojniej nagradzanym obrazie Woody'ego Allena (5 dominacji do Oscara i aż 4 przyznane statuetki). Nazwisko Walkena przestało być anonimowe, choć o prawdziwym sukcesie aktor mógł mówić dopiero po roli w "Łowcy jeleni" Michaela Cimino (1978). Rola amerykańskiego żołnierza, który po ucieczce z wietnamskiego więzienia nie potrafi wyzwolić się z kręgu szaleństwa i śmierci uhonorowana została Oscarem (jedynym w karierze aktora), co sam Walken skomentował krótko: "Dzięki Oscarowi zacząłem więcej zarabiać i mogłem kupić sobie dom".

Od tej pory Christopher Walken pracuje niemal bez przerwy - właściwie nie odrzuca żadnych filmowych propozycji (jedynie na początku kariery zrezygnował z występu w "Gwiezdnych wojnach" Lucasa). Z uwagi na nieco psychodeliczny wygląd, hipnotyzujące spojrzenie (jedno oko ma niebieskie, a drugie brązowe) i charakterystyczny głos najczęściej wcielał się w postaci mroczne, pęknięte, często na granicy szaleństwa, czego dowodem są choćby świetne występy we "Wrotach niebios" Cimino (1980), "Martwej strefie" Cronenberga (1983) czy "Królu Nowego Jorku" Ferrary (1990). Mimowolnie jednak Walken znalazł się w aktorskiej szufladce. W dodatku nierzadko angażował się w fatalne, komercyjne produkcje, takie jak "Deadline" (1987), "McBain" (1990), a ostatnio również "Gigli" (2003) i "Jack Kangur" (2003), choć w tym samym czasie potrafił zagrać role znakomite: w roku 2003 był jednocześnie nominowany do Oscara za "Złap mnie, jeśli potrafisz" i do Złotych Malin za najgorszą rolę męską (w "Country Miśkach").

Christopher Walken jest człowiekiem przeciwieństw: z jednej strony występuje w teledyskach Madonny i Fatboy Slima, z drugiej - gra w teatrze i pisze dramaty (m.in. "Him"). Ma za sobą kryminalno-romansowy skandal z początku lat 80. (podejrzewany o romans z aktorką Natalie Wood i zamieszany w jej tajemnicze utonięcie został ostatecznie oczyszczony z zarzutów), ale od 1969 roku jest oddanym mężem Georgianne, aktorki polskiego pochodzenia, którą poznał podczas pracy nad musicalem "West Side Story". Walken ma coś jeszcze: dystans do swej filmowej kariery, dzięki czemu przyznaje otwarcie: "nakręciłem mnóstwo filmów, których nikt nie obejrzał - nawet ja sam".

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Zach Braff i Christopher Walken walczą z GMO

Zach Braff, Christopher Walken i Christina Ricci zagrają...

14:46 (20.09)

Justin Bieber, Melissa McCarthy oraz Justin Timberlake z...

Bijąca rekordy oglądalności transmisja Super Bowl...

05:23 (06.02)

Christopher Walken najlepszym przyjacielem Roberta De Niro

Christopher Walken i Robert De Niro ponownie spotkają się...

00:25 (05.10)

Kevin Spacey nie jest szczęśliwy, że jest kotem

W sieci pojawił się zwiastun komedii "Nine Lives".

19:19 (15.04)

"Księga dżungli": Zobacz ruchomy plakat

Do sieci trafił ruchomy plakat promujący film "Księga...

12:02 (17.12)

Za kulisami nowej "Księgi dżungli"

Reżyser Jon Favreau przedstawił za pośrednictwem serwisu...

06:31 (18.12)

Jedna z "Dziewczyn" będzie Piotrusiem Panem

Znana z serialu "Dziewczyny" Allison Williams wystąpi w...

17:46 (30.07)

Christopher Walken i Giancarlo Esposito w "Księdze dżungli"

Christopher Walken i Giancarlo Esposito dołączyli do...

01:17 (29.07)

Christopher Walken w klipie hipiersoniK

Christopher Walken pojawił się w kolejnym teledysku. Tym...

04:16 (18.03)

Christopher Walken zagra jazz z Lennym Kravitzem

Christopher Walken wystąpi u boku Lenny'ego Kravitza w...

05:53 (04.11)

Christopher Walken gangsterem u Clinta Eastwooda

Christopher Walken zagra w filmie "Jersey Boys" w...

09:24 (24.07)

Christopher Walken wcale nie tak pokręcony

Christopher Walken w prawdziwym życiu w ogóle nie...

12:53 (11.02)

Rudd zagra z Wilsonem, Wiig i Walkenem

Trwają prace nad opartym na wspomnieniach Boba Nelsona...

23:00 (06.01)

Rusza American Film Festival

Dziś we Wrocławiu rozpoczyna się druga edycja festiwalu...

17:00 (15.11)

Lakier do włosów znów zostanie użyty

Queen Latifah potwierdziła doniesienia, iż trwają...

01:17 (01.10)

Będzie kolejny "Lakier do włosów"

Już niebawem na ekranach kin zagości druga część musicalu...

10:10 (24.07)