Denzel Washington

Głosów: 38, Suma: 161, Średnia: 4.42

Reżyser/Aktor

ur. 1954.12.28 (Mount Vernon, Nowy Jork, USA)
wiek: 64 lat

kraj pochodzenia: USA

Denzel Hayes Washington Jr., średni z trójki dzieci zielonoświątkowego pastora i właścicielki salonu piękności, byłej piosenkarki gospel. Jego rodzice rozwiedli się, kiedy miał 14 lat. Uczył się biologii, myśląc zawodzie lekarza, potem zainteresowały go nauki polityczne, a ostatecznie wybrał studia dziennikarskie. Pracując na obozie letnim, wziął udział w "Staff Talent Show" i w ten sposób odkrył swoją pasję do aktorstwa. Jak potem wspominał, zaczynał tam od sztuk Szekspira.

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Denzel Washington, film Dzień próby
 
Najlepszy aktor drugoplanowy - Denzel Washington
Najlepszy aktor w dramacie - Denzel Washington, film Roman J. Israel, Esq.
 
Nagroda im. Cecila B. DeMille'a za całokształt twórczości - Denzel Washington, film Nagroda Specjalna
 
Najlepszy aktor w dramacie - Denzel Washington, film Huragan
 
Najlepszy aktor drugoplanowy - Denzel Washington

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Nie chcę brać udziału w ceremoniach otwierania supermarketów. Określa się mnie mianem celebryty, ale to nie jest mój zawód. Jestem aktorem, tym się zajmuję, to umiem robić. Uczyłem się aktorstwa, nie gwiazdorstwa."Po uzyskaniu dyplomu dziennikarza pojechał do San Francisco, gdzie uczył się w Amercian Conservatory Theater. Po roku rzucił szkołę i zaczął szukać pracy w zawodzie aktora.

Zadebiutował na małym ekranie w 1977 roku w "Wilmie", na planie której poznał swoją przyszłą żonę. Cztery lata później, u boku George'a Segala, pojawił się na dużym ekranie w "Dokładnie takich samych", natomiast pierwszą znaczącą rolę zagrał w 1984 roku w "Opowieściach żołnierza" Normana Jewisona.W latach 1982-1988 grał Dr. Philipa Chandlera w serialowym przeboju "St. Elsewhere", ale dopiero w filmach pełnometrażowych miał szansę w pełni pokazać swój talent. W 1987 roku za udział w dramacie "Krzyk wolności" Richarda Attenborough otrzymał nominację do Oscara i do Złotego Globu, a dwa lata później w filmie Edwarda Zwicka "Chwała" wcielił się w postać zbiegłego niewolnika, zdobywając nagrodę Akademii za najlepszą rolę drugoplanową oraz Złoty Glob.

Bohaterowie, których grał, to często postacie autentyczne, jak Steve Biko w "Krzyku wolności" czy Malcolm X w filmie Spike'a Lee z 1992 roku. Rola afroamerykańskiego przywódcy przyniosła mu Złoty Glob, Srebrnego Niedźwiedzia, Nagrodę Filmową MTV i kolejną nominację do Oscara.Lata dziewięćdziesiąte to występy w tak głośnych czy wysokobudżetowych produkcjach jak: thriller Alana J. Pakuli "Raport Pelikana" z Julią Roberts u boku; jeden z pierwszych ważnych filmów poruszających temat AIDS - "Filadelfia" Jonathana Demme'a z Tomem Hanksem i Antonio Banderasem w rolach głównych; ekranizacja dzieła Szekspira "Wiele hałasu o nic" w reżyserii Kennetha Branagha; "Zabójcza perfekcja", gdzie zagrał u boku Russela Crowe'a; "Karmazynowy przypływ" Tony'ego Scotta z Gene'em Hackmanem w jednej z głównych ról; musical "Żona pastora", gdzie partnerowała mu Whitney Houston; dramat wojenny "Szalona odwaga" Edwarda Zwicka obok Meg Ryan i Matta Damona; horror "W sieci zła" z Johnem Goodmanem i Donaldem Sutherlandem oraz głośny kryminał "Kolekcjoner kości" Philipa Noyce'a, w którym zagrał z Angeliną Jolie.W 1999 roku Washington powrócił do swych korzeni w filmach "Huragan" (Złoty Glob, Srebrny Niedźwiedź oraz nominacja do Oscara) oraz "Tytani" (nagrody BET i Black Reel), ponownie wcielając się w bohaterów z prawdziwego życia. Ale kolejnego Oscara - tym razem za rolę pierwszoplanową - dostał dopiero za udział w kryminale "Dzień próby" z 2001 roku, w którym po raz pierwszy zagrał czarny charakter. W ten sposób został drugim - po Sidneyu Poitier - Afroamerykaninem, który otrzymał Oscara za rolę pierwszoplanową, oraz pierwszym, który zdobył aż dwie statuetki Akademii. Za "Dzień próby" otrzymał także nagrodę AFI, nagrodę filmową MTV oraz nominację do Złotego Globu.

W 2002 roku zadebiutował jako reżyser filmem "Antwone Fisher" (nominacja do nagrody Złoty Satelita), w którym również zagrał. Kilka lat później nakręcił jeszcze dwa filmy: "The Great Debaters" oraz kolejny dramat biograficzny "In Black and White".

Mimo wielkiej popularności i aktorskiej renomy bywał obiektem rasistowskich uprzedzeń. Producenci wycięli sceny miłosne z udziałem jego i białej Mimi Rogers w "Gliniarzu na Karaibach" (1989), a zaangażowanie Washingtona do roli reportera w "Raporcie Pelikana" (1993) Alana J. Pakuli, który w książkowym pierwowzorze był biały, spotkało się z dużymi protestami.Jest też producentem. Poza wyreżyserowanymi przez siebie filmami, wyprodukował dla telewizji dwa dokumenty (oba nominowane do nagrody Emmy) "Hank Aaron: Chasing the Dream" z 1995 roku i biograficzny "Half Past Autumn: The Life and Works of Gordon Parks" z 2000 roku.

W 1993 roku został laureatem nagrody specjalnej na festiwalu filmowym w Sundance, a w 2007 roku otrzymał Britannia Award. Zdobył aż 13 statuetek Image Awards - w latach 1994-1998 i 2000-2003 nagrodę tę otrzymywał corocznie.W ostatniej dekadzie wystąpił m.in. w "Johnie Q" Nicka Cassavettesa, "Człowieku w ogniu" i "Déjà vu" Tony'ego Scotta, "Kandydacie" Jonathana Demme'a, "Planie doskonałym" Spike'a Lee, u boku Russela Crowe'a w "American Gangster" (nominacja do Złotego Globu), w "Metrze strachu" i "Księdze ocalenia" (nominacja do nagrody Saturn), którą również wyprodukował. W tym ostatnim filmie zagrał Eliego, bohatera akcji w postapokaliptycznym świecie, który musi ochronić ostatni egzemplarz Biblii.Mieszka w Los Angeles z żoną Paulettą, z którą wziął ślub w 1983 roku. Mają czwórkę dzieci: Johna Davida (ur. 28.07.1984), Katię (ur. 27.11.1987) oraz bliźnięta: Malcolma i Olivię (ur. 10.04.1991).

W 1996 roku został wybrany przez magazyn "People" za najseksowniejszego mężczyznę na świecie i otrzymał nagrodę Harvard Foundation.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Denzel Washington zapłacił za studia Chadwicka Bosemana

Chadwick Boseman przyznał, że sporo zawdzięcza Denzelowi...

10:47 (02.03)

Z "Moonlight" do sequela "Bez litości"

Systematycznie powiększa się obsada drugiej części...

00:03 (25.08)

Melissa Leo i Bill Pullman w sequelu "Bez litości"

Melissa Leo i Bill Pullman dołączyli do obsady filmu "The...

00:52 (24.08)

Z "Narcos" do "The Equalizer 2"

Znany z "Narcos" Pedro Pascal dołączył do obsady filmu...

07:16 (22.08)

Film z Denzelem Washingtonem z nowym tytułem

Prawniczy obraz Dana Gilroya, dotąd znany jako "Inner...

17:23 (23.06)

Oscary 2017: rekordy i ciekawostki

Całe Hollywood przygotowuje się do 89. gali rozdania...

00:32 (25.02)

Colin Farrell zatrudnia Denzela Washingtona

Colin Farrell dołączy do Denzela Washingtona na planie...

11:32 (01.02)

"La La Land", "Moonlight" i "American Crime Story: Sprawa...

Ogłoszono nominacje do Złotych Globów, nagród...

14:59 (12.12)

Ameryka kocha westerny. "Siedmiu wspaniałych" na szczycie...

Obraz "Siedmiu wspaniałych" ("The Magnificent Seven")...

21:12 (25.09)

Poznajcie siedmiu wspaniałych

W sieci pojawił się klip promujący film "Siedmiu...

22:00 (11.08)

"Siedmiu wspaniałych": nowy zwiastun

W sieci pojawił się nowy zwiastun filmu "Siedmiu...

15:55 (18.07)

"Siedmiu wspaniałych": Denzel Washington, Ethan Hawke i...

W sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu "Siedmiu...

15:35 (20.04)

Denzel Washington na czele "Siedmiu wspaniałych"

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia z planu filmu...

02:21 (20.04)

Mykelti Williamson i Russell Hornsby u Denzela Washingtona

Mykelti Williamson i Russell Hornsby wystąpią w kinowej...

01:21 (05.04)

Eminem i Sia dla Denzela Washingtona

Wytwórnia Columbia Pictures zaprezentowała nową zapowiedź...

10:39 (03.09)

Eminem zwiastuje nową piosenkę u Denzela Washingtona

Eminem zaprezentował fragment nowej piosenki. Pojawiła...

02:51 (16.08)