Drea de Matteo

Głosów: 9, Suma: 44, Średnia: 4.88

Aktorka

ur. 1972.01.19 (Queens, Nowy Jork, USA)
wiek: 48 lat

kraj pochodzenia: USA

Urodziła się 19 stycznia 1973 r. w Nowym Jorku. Naprawdę nazywa się Andrea Donna de Matteo. Pochodzi z bogatej rodziny włoskich imigrantów. Jej ojciec jest producentem mebli, matka natomiast dramaturgiem i wykładowcą w HB Studio w Nowym Jorku.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Drea dzieciństwo spędziła w dzielnicy Queens. Wychowywała ją głównie babcia razem z nianią z Nikaragui. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych Tisch w Nowym Jorku. Miała plany, by zostać reżyserem, jednak szybko odkryła w sobie zamiłowanie do aktorstwa.

Zadebiutowała małą rolą w romantycznej komedii "'M' Word" (1996). Wystąpiła również w filmie "Randka z księciem" (1999), nie przyniosło jej to jednak rozgłosu. Przełom w karierze nastąpił w tym samym roku wraz z rolą w popularnym serialu kryminalnym "Rodzina Soprano". Grana przez nią postać, Adriana La Cerva, na początku miała pojawić się tylko w jednym odcinku. Jednak uroda i talent Drei zrobiły tak wielkie wrażenie na producentach, że zdecydowali się rozwinąć postać Adriany i Drea dostała stały angaż. Jej praca w serialu została doceniona, kiedy to w 2004 zdobyła za swoją kreację nagrodę Emmy, a w 2005 nominację do Złotego Globu.

W trakcie powstawania pięciu sezonów "Rodziny Soprano" Drea zagrała w kilku filmach pełnometrażowych, m. in. w "Świętej" (2001), "Kodzie dostępu" (2001) czy "Gangu braci" (2002), który został wyprodukowany przez Martina Scorsese. W 2003 spełniła swoje prywatne marzenie i wcieliła się w rolę basistki w dramacie muzycznym "Bad Girls (Prey for Rock & Roll)". Jednak dopiero bieżący rok jest dla Drei naprawdę udany. Zagrała w nim znaczące role w filmach "Go Go Tales", "Atak na posterunek" oraz "Trójka z West Memphis". W 2006 będzie ją można usłyszeć w filmie animowanym "Epoka lodowcowa 2", gdzie użycza głosu dziewczynie Sida.

W 2004 przyjęła rolę Giny Tribbiani, seksownej siostry Joeya, która jest fryzjerką i wychowuje 20-letniego, genialnego syna Michaela. Dzięki tej kreacji ujawnił się dotychczas nie zauważony komediowy talent aktorki.

W życiu prywatnym Drea kocha rock'n'rolla. W środowisku aktorskim słynie ze swojego upodobania do tatuaży - oprócz AC/DC jej ciało zdobią imiona rodziców i babci. Włada płynnie trzema językami - angielskim, włoskim i hiszpańskim. Podczas wywiadów nie stroni od pikantnych słów i przyznaje, że woli dżinsy od sukienek. Od 1999 jest współwłaścicielką Filth Mart, modnego butiku sprzedającego rock'n'rollową odzież. Sklep do niedawna mieścił się w Nowym Jorku na Manhattanie, jednak Drea zdecydowała się przenieść go do Los Angeles. Obecnie aktorka mieszka w Nowym Jorku i przygotowuje się do roli w sztuce napisanej przez swoją matkę, "The Heart Transplant".