Emily Blunt

Głosów: 19, Suma: 91, Średnia: 4.00

Aktorka

ur. 1983.02.2 (Londyn, Wlk. Brytania)
wiek: 37 lat

kraj pochodzenia: Wlk. Brytania

"Zawsze bazuję na prawdziwych ludziach i ich zachowaniach. Dzięki temu moje kreacje są bardziej realistyczne."

Wybrana filmografia

 

Biografia

Emily Olivia Leah Blunt - córka pierwszoligowego brytyjskiego prawnika Olivera Blunta i wnuczka generała - urodziła się w 1983 roku w londyńskim Roehampton. Dorastała w otoczeniu zamożnej i wpływowej rodziny, pod opieką matki, która zostawiła aktorstwo, by zająć się wychowaniem czwórki dzieci. Młodą Emily do scenicznych wprawek zachęcił nauczyciel, ponieważ od dzieciństwa z powodu wady wymowy była milczkiem; dopiero ćwiczenia i teatralne występy pozwoliły jej przezwyciężyć jąkanie. Po ukończeniu Ibstock Place School dostała się w wieku 16 lat do Hurtwood House, prywatnego koledżu znanego z artystycznego programu. Jako studentka zagrała Maddy w musicalu "Bliss" podczas Edinburgh Festival Fringe (2000); następnie zadebiutowała u boku Judi Dench w Haymarket Theatre w "The Royal Family" (2001) i zagrała Julię dla Chichester Festival Theatre (2002).

Pierwsze filmowe doświadczenia Emily Blunt to Isolda, córka tytułowej bohaterki serialu "Boudica" oraz XVI-wieczna królowa Katarzyna Howard w dwuczęściowym obrazie "Krwawy tyran - Henryk VIII" (2003). Na dużym ekranie zaistniała rok później, w drodze castingu, głośnym filmem "Lato miłości" zrealizowanym przez pochodzącego z Polski reżysera Pawła Pawlikowskiego. W opowieści o kobiecej miłości na angielskiej wsi z talentem wcieliła się w Tamsin, piękną zwodniczą famme fatale. Za tę rolę otrzymała nominację do nagrody BIFA i London Critics Circle Film Award oraz prestiżową nagrodę Evening Standard British Film Award

dla najbardziej obiecujących debiutantów. Ważny w jej karierze okazał się też dramat BBC TV "Córka Gideona" (2005), w którym jej drugoplanową kreację Natashy nagrodzono Złotym Globem. Doceniona przez środowisko filmowe, dostała przepustkę na plany filmowe z prawdziwie gwiazdorską obsadą: w thrilerze "Modliszka" (2006) straszyła Susan Sarandon, w biograficznej "Wojnie Charliego Wilsona" (2007) zagrała z Tomem Hanksem i Julią Roberts, z Johnem Malkovichem spotkała się we "Wspaniałym Bucku Howardzie" (2008) a w 2011 była partnerką Ewana McGregora oraz Mata Damona ("Połów szczęścia w Jemenie" i "Władcy umysłów", nagroda Saturn).

Po obu stronach oceanu stała się aktorką lubianą i powszechnie rozpoznawaną dzięki zrealizowanemu w stylu Hollywood kinowemu hitowi "Diabeł ubiera się u Prady" (2006) - w którym, mimo swej drugoplanowej pozycji, stworzyła bardzo przekonującą charakterystyczną postać, doskonale reprezentującą świat mody. Rola asystentki pracującej pod pantoflem bezwzględnej Mirandy (Maryl Streep) przyniosła Emily Blunt uznanie krytyki (nagroda London Critics Circle Film Award) oraz nominacje do Złotego Globu i BAFTA Award. Kilka lat później aktorka swym uporem i przebojowością zdobyła tytułową rolę w "Młodej Wiktorii" (2009),

realizowanej przez Martina Scorsese historii pierwszych lat panowania królowej Wiktorii. Najlepszą recenzją tego obrazu stała się zgodna opinia widzów o jego jedynej wadzie: "Jest za krótki. Chcielibyśmy jeszcze." Emily Blunt na dobre wstąpiła w szeregi gwiazd.

Od 2010 roku jest żoną amerykańskiego aktora polskiego pochodzenia, Johna Krasinskiego, którego poznała po rozpadzie swego trzyletniego związku z kanadyjskim piosenkarzem Michaelem Bublé.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Dwayne Johnson i Emily Blunt na planie "Jungle Cruise"

W sieci pojawił się zabawny klip z planu filmu "Jungle...

21:03 (31.07)

"Ciche miejsce" na winylu

Muzyka do horroru "Ciche miejsce" zostanie wydana na winylu.

00:48 (10.07)

Bardzo głośne "Ciche miejsce"

Horror "Ciche miejsce" zarobił aż 50 milionów dolarów...

19:17 (08.04)

Kucyk Pony jak Sia

Sia zaprezentowała teledysk do najnowszej piosenki, którą...

14:03 (20.09)

Nowa postać i mniej akcji w "Na skraju jutra 2"

Reżyser Doug Liman opowiedział co nieco o tym, czego...

15:57 (31.05)

"Na skraju jutra 2" ma tytuł. Tom Cruise i Emily Blunt...

Twórca sequela "Na skraju jutra" ogłosił tytuł...

19:34 (08.05)

Angela Lansbury z Marry Poppins

Angela Lansbury, gwiazda serialu "Napisała: Morderstwo",...

17:12 (19.02)

Dick Van Dyke z Mary Poppins

91-letni Dick Van Dyke ponownie spotka się Mary Poppins....

18:54 (20.12)

Colin Firth z Mary Poppins

Colin Firth, co można było przewidzieć, dołączył do...

10:06 (20.10)

Amerykanie jadą z dziewczyną z pociągu

Thriller "Dziewczyna z pociągu" zadebiutował na szczycie...

02:24 (10.10)

Emily Blunt nie pamięta, co robiła w nocy

Na kilka dni przed premierą, twórcy "Dziewczyny z...

20:39 (03.10)

Ben Whishaw z Mary Poppins

Ben Whishaw zasilił obsadę filmu "Mary Poppins Returns".

01:26 (16.08)

Meryl Streep z Mary Poppins

Meryl Streep prowadzi rozmowy w sprawie udziału w filmie...

12:24 (29.07)

Sia z kucykami Pony

Wokalistka i autorka piosenek Sia dołączyła do obsady "My...

14:55 (23.07)

Emily Blunt widzi coś z pociągu

W sieci pojawiła się zapowiedź filmu "Dziewczyna z...

20:33 (18.07)

Emily Blunt ma córkę

Emily Blunt po raz drugi została mamą.

00:16 (05.07)