Emir Kusturica

Głosów: 10, Suma: 49, Średnia: 4.83

Reżyser/Aktor

ur. 1954.11.24 (Sarajewo, Bośnia i Hercegowina)
wiek: 65 lat

kraj pochodzenia: Bośnia i Hercegowina

Bez wątpienia jeden z najbardziej znanych mieszkańców byłej Jugosławii. Swoją międzynarodową popularność zawdzięcza nie tylko uprawianemu z pasją kinu, ale i zaangażowaniu w życie politycznie swojej rozdartej bratobójczą wojną ojczyzny.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Urodził się 24 listopada 1954 roku w Sarajewie w Jugosławii (dziś: Bośnia). Reżyserskie szlify zdobywał w legendarnej już szkole filmowej FAMU w Pradze. Pierwsze zawodowe kroki stawiał - już po powrocie do Jugosławii - na planach realizacji telewizyjnych ("Nevjeste dolaze", "Bife 'Titanik'"). W 1981 roku zadebiutował na kinowym ekranie obsypanym nagrodami "Czy pamiętasz Dolly Bell?" (m.in. Złoty Lew na MFF w Wenecji). Swój talent i klasę potwierdził kolejnym filmem - legendarnym już "Tatą w podróży służbowej" (Złota Palma na MFF w Cannes i nominacja do Oscara i Złotego Globu), który oprócz prestiżowych wyróżnień, przyniósł mu międzynarodową popularność. Po sukcesie "Czasu Cyganów" (m.in. nagroda za reżyserię na MFF w Cannes), Kusturica wyjechał do USA, gdzie zrealizował po angielsku i z gwiazdorską obsadą (Johnny Depp i Faye Dunaway) "Arizona Dream" (1993), nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Mimo uznania reżyser zdecydował się wrócić do ojczyzny. Jego społeczne pasje znalazły wyraz w doskonałym, choć chłodno przyjętym przez rodaków, dramacie politycznym "Underground" (1995, Złota Palma na MFF w Cannes) oraz tragikomediach "Czarny kot, biały kot" (1998, Srebrny Lew na MFF w Wenecji) i "Życie jest cudem" (2004, Cesar). W 2005 wziął udział w niecodziennym projekcie "All The Invisible Children", będącym poświęconym dzieciom zbiorem nowel zrealizowanych przez ośmiu reżyserów z całego świata (m.in. Spike'a Lee, Ridleya Scotta i Johna Woo). Autorem scenariusza noweli Kusturicy był jego syn Stibor. Obecnie Kusturica przygotowuje się do dokumentu o najsłynniejszym argentyńskim piłkarzu Diego Maradonie.

Kusturica do większości swoich filmów sam pisze scenariusze, czasem pojawia się też przed kamerą (za rolę we "Wdowie św. Piotra" Leconte'a został nominowany do Cesara). Jednak zainteresowania artysty nie ograniczają się jedynie do kina. Od 1986 roku jest basistą rockowej formacji Zabranjeno Pusenje (znanej też jako The No Smoking Orchestra), w której występuje również jego syn Stibor. Ich kompozycje można usłyszeć m.in. na ścieżce dźwiękowej filmu "Czarny kot, biały kot". Pięć lat temu nakręcił dokument o swoim zespole "Historie 'ósemką' Emira Kusturicy" ("Super 8 Stories by Emir Kusturica")".

Reżyser, choć przebywa często za granicą, czynnie włącza się w życie polityczne i społeczne swojego kraju. W 2005 roku otrzymał Philippe Rotthier European Architecture Award za zaprojektowanie i wybudowanie wioski Drvengrad w serbskich Uzicach. Znany jest też z tego, że często wdaje się w burzliwe spory z jugosłowiańskimi politykami: w 1993 roku wyzwał na pojedynek lidera serbskich nacjonalistów Vojislava Seselja, a dwa lata później, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Belgradzie, pobił scenarzystę Nebojsę Pajkicia - lidera nacjonalistycznej Nowej Serbskiej Prawicy. Poglądy polityczne były również przyczyną zerwania znajomości Kusturicy z Goranem Bregoviciem, z którym przez wiele lat od "Czasu Cyganów" współpracował.

Pasje zawodowe i społeczne artysty nie wpływają negatywnie na jego życie rodzinne: od lat jest mężem Mai Kusturicy, z którą ma dwoje dzieci: syna Stribora i córkę Dunje.