Eryk Lubos

Głosów: 10, Suma: 50, Średnia: 5.00

Aktor

ur. 1974.09.06 (Tarnowskie Góry, Polska)
wiek: 46 lat

kraj pochodzenia: Polska

Najczęściej obsadzany w rolach dilerów, członków bandy lub gangu, zakapiorów, ubeków. Sam o sobie mówi: "Mam twarz mordercy, ale wrażliwość dziecka, zaś moje serce chce się spalić z miłości. Byłbym świetnym amantem. Pokazałbym wszystkim, jak trzeba zagrać Romea".

Wybrana filmografia

 

Biografia

Pochodzi ze Śląska. Mówi, że praktycznie jest Niemcem. Jego matka jest fotografką i to ona zaraziła go miłością do obrazu. W teatrze znalazł się przez przypadek. W wieku dziewiętnastu lat poszedł z dziewczyną pierwszy raz do teatru. Trafił na genialny tekst zrobiony przez bardzo dobrego aktora ("Ja Feuerbach" Tankreda Dorsta). I się zakochał w teatrze. Studiował w PWST we Wrocławiu (do 1998). Na czwartym roku studiów zaczął chodzić na boks i okazało się, że ma do tego talent. Był studentem niepokornym, ale od razu po studiach otrzymał angaż do Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz został uhonorowany nagrodą Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i wyróżnieniem na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za umiejętności komediowe zaprezentowane w spektaklu dyplomowym zatytułowanym "Igraszki diabła".

Lubos to ceniony przez reżyserów aktor teatralny, o czym mało kto wie. W 1998 roku wystąpił w przedstawieniu "Ballady morderców" Nicka Cave'a, w reż. Jerzego Bielunasa na deskach wrocławskiego Teatru K2. Występował w przedstawieniach reżyserowanych przez Krzysztofa Galosa, Krystynę Meissner, Piotra Cieplaka, Iwonę Kempę. W 2003 roku zagrał w spektaklu "Wojna polsko-ruska" Doroty Masłowskiej, wystawionym przez Agnieszkę Lipiec-Wróblewską na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże. W następnym roku wcielił się w Protosa w "Lochach Watykanu" Andre Gide'a w reż. Jana Klaty. W 2004 roku Lubos otrzymał Nagrodę Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru nagrodę za najciekawszą rolę męską (Jajo i Streeta) w "Zwycięstwie" Howarda Barkera w reż. Heleny Kaut-Howson. Wiele laurów i popularność przyniosła mu rola Bogusia w przedstawieniu "Made in Poland" wystawionym przez Przemysława Wojcieszka w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W 2005 roku wystąpił w roli Aleksa w "Nakręcanej pomarańczy" Antony'ego Burgessa, w reż. Jana Klaty, za którą otrzymał nagrodę na XXXVI Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych. W tym czasie przeniósł się do warszawskiego Teatru Rozmaitości, gdzie zagrał m.in. w "Macbeth", "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię", "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", "Szewcy.u.bram". Aktor wystąpił również w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. "Courage mojej matki" (2002) Georga Taboriego, w reż. Magdaleny Łazarkiewicz i "Komu wierzycie?" (2007) Jeleny Djordjević, w reż. Macieja Pieprzycy.

Pod koniec lat 90. Lubos pojawiał się na małym i dużym ekranie: w serialach "Życie jak poker" i "Wszystkie pieniądze świata". Widzieliśmy go także w filmie "Stara baśń" (2003) Jerzego Hoffmana, a w dramacie "Karol. Człowiek, który został papieżem" (2004) Giacomo Battiato, zagrał ubeka. Był Leszkiem Januchtą, człowiekiem "Grandy" (Paweł Małaszyński) w serialu "Oficer" Macieja Dejczera. Wystąpił w drugoplanowej roli w dramacie "Ono" (2004) Małgorzaty Szumowskiej. Był członkiem bandy Tadka (Przemysław Bluszcz) w filmie "W dół kolorowym wzgórzem" (2004) Przemysława Wojcieszki. Grał epizody w serialach "Boża podszewka. Część druga", "Okazja", "Pensjonat pod Różą", "Pitbull", "Codzienna 2 m.3", "Kryminalni". Następnie wcielił się w rolę sędziego bokserskiego w dramacie "Z odzysku" (2005) Sławomira Fabickiego. Zagrał małomiasteczkowego mafioso w filmie "Przebacz" (2006) Marka Stacharskiego, a w 2007 roku pojawiał się na drugim planie m.in. w filmach "Ryś" Stanisława Tyma, "Środa czwartek rano" Grzegorza Packa, "Wszystko będzie dobrze" Tomasza Wiszniewskiego.

Przełomem w jego karierze okazała się nagrodzona w Gdyni rola Romana "Indora" Gawrona w bardzo dobrze przyjętym filmie "Boisko bezdomnych" (2008). Zagrał w nim byłego marynarza, a potem więźnia, który wchodzi w skład reprezentacji piłkarskiej bezdomnych Dworca Centralnego. W 2008 roku Lubos wystąpił również w drugoplanowych rolach w filmach "Jak żyć?" Szymona Jakubowskiego i "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszka. Wcielił się także w głównego bohatera filmu telewizyjnego "Tysiąc zakazanych krzaków" Piotra Kielara.

Inną ważną rolę stworzył w dramacie "Moja krew" (2009) - zagrał Igora, zawodowego boksera, który dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Za tę rolę uhonorowano go na festiwalach w Avancie w Portugalii, w Nikozji na Cyprze i we Wrześni. Dostał też Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego i nominacje do Złotej Kaczki. Do jego kolekcji wyróżnień dołączył także Kryształowy Globus na 47. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach za rolę byłego oficera misji wojennych w thrillerze "Zabić Bobra" (2012), a za rolę w "Prosto z nieba" Piotra Matwiejczyka (2011) otrzymał nominację do nagrody Złota Kaczka.

W filmie "Janosik. Historia prawdziwa" Kasi Adamik i Agnieszki Holland wystąpił w roli Gabora. Pojawił się również w ciekawym filmie "Dom zły" (2009) Wojciecha Smarzowskiego.

Eryka Lubosa mogliśmy też oglądać w serialu "Misja Afganistan" (2012), a także w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, gdzie obecnie pracuje, zaproszony przez reżysera Grzegorza Jarzynę. W 2013 roku zobaczymy go także w nowym filmie "Anioł" Wojciecha Smarzowskiego, na podstawie książki Jerzego Pilcha o pisarzu alkoholiku. Lubos wystąpi w roli poety, Charlesa Bukowskiego, a w "Warszawskich historiach", portrecie współczesnej Warszawy, zagra Igłę, samozwańczego Mesjasza.

Wnioskując z ról, w które się wciela, i z nagród, które odbiera za swoją pracę, Eryk Lubos jest bardzo ciekawym aktorem lubianym przez publiczność. Jednak mimo bogatego dorobku artystycznego ma na swoim koncie jedynie dwie główne role. Z rozgoryczeniem mówi o tym, że zakwalifikowano go do jednego typu ról i ocenia się go po twarzy. "Raczej jestem kandydatem na antyidola. Dziewczyny się mnie boją, faceci się spinają na mój widok, w środowisku uważają mnie za nienormalnego, bo czasem jestem zbyt ekspresyjny w wyrażaniu emocji, nadaję na innych częstotliwościach. I nikomu nie podlizuję się. Jestem outsiderem".

Jest rozwiedziony, syn Franciszek z pierwszego małżeństwa. Był partnerem pisarki Doroty Masłowskiej.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Eryk Lubos walczy w klatce z Mamedem Chalidowem

Eryk Lubos i Mamed Chalidow grają w filmie "Underdog" o...

14:24 (20.08)

"Miłość jest wszystkim": Nowa świąteczne komedia gotowa

Mateusz Damięcki szuka miłości, Patricia Kazadi śpiewa,...

13:55 (05.02)

Będzie drugi sezon "Belle Epoque"

Stacja TVN zamówiła drugą odsłonę serialu "Belle Epoque"....

13:48 (03.08)

Konie, tresowane szczury oraz tresowany kruk w "Belle...

Twórcy nadchodzącego serialu "Belle Epoque" zapowiadają,...

06:39 (08.02)

"Belle Epoque": Seks, przemoc i boks

Do sieci trafił nowy, klimatyczny zwiastun nadchodzącego...

02:22 (27.01)

"Belle Epoque" i "Druga szansa" z kolejnymi sezonami

Stacja TVN najwyraźniej jest pewna sukcesu seriali "Belle...

13:47 (25.01)

"Belle Epoque": Małaszyński i Cielecka w rytmie Talking...

Twórcy serialu "Belle Epoque" zaprezentowali zwiastun...

15:44 (09.12)

Stylowe zdjęcia z serialu TVN-u "Belle Epoque"

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia z kostiumowego...

09:31 (21.11)

Eryk Lubos w wyrusza w męską wędrówkę z Markiem Dyjakiem

Marek Dyjak opublikował nowy singel wraz z klipem. W...

12:58 (15.11)

Eryk Lubos w roli samotnego taty w klipie Marii Peszek

Maria Peszek opublikowała nowy teledysk, w którym...

12:32 (29.06)

Eryk Lubos samozwańczym Mesjaszem w "Stacji Warszawa"

Do sieci trafił zwiastun polskiej produkcji "Stacja...

11:29 (05.03)

Eryk Lubos wraca z Afganistanu

21 marca do kin trafi niekonwencjonalny thriller Jana...

01:34 (25.02)