Ewan McGregor

Głosów: 5, Suma: 24, Średnia: 5.00

Reżyser/Aktor

ur. 1971.03.31 (Crieff, Szkocja, Wlk. Brytania)
wiek: 49 lat

kraj pochodzenia: Wlk. Brytania

Szkocki aktor Ewan Gordon McGregor podjął decyzję o rozpoczęciu kariery aktora, wzorując się na swoim wujku Denisie Lawsonie, który grał m.in. w "Gwiezdnych Wojnach".

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Mam swój udział w ruchu wyzwolenia kobiet. Zawsze to kobiety rozbierały się w filmach, a teraz ja z desperacją zdejmuję ubranie tak często, jak tylko to możliwe".Rodzice, z zawodu nauczyciele, wpierali go w tym postanowieniu, uważając, że nie będzie szczęśliwy, jeśli nie zrealizuje swoich ambicji. To dzięki ich namowom w wieku 16 lat porzucił Morrison Academy w Crieff i zaczął naukę, a także podjął pracę w Perth Repertory Theatre. Następnie przez rok studiował w Kirkcaldy College of Technology w Fife (1988) oraz przez 3 lata w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, gdzie poznał m.in. Daniela Craiga, reżysera Danny'ego Boyla, producenta Andrew Macdonalda i scenarzystę Johna Hodge'a, z którymi zrealizował później trzy filmy: "Płytki grób", "Trainspotting" i - partnerując Holly Hunter i Cameron Diaz - "Życie mniej zwyczajne". Obiecująca współpraca z Boyle'em i Hodge'em zakończyła się w 2000 roku w niezbyt przyjaznej atmosferze, kiedy rolę w "Niebiańskiej plaży" zamiast McGregora otrzymał Leonardo DiCaprio.

Szkołę opuścił tuż przed jej ukończeniem, dostając angaż do miniserialu "Szminka na twoim kołnierzyku" w 1993 r. W tym samym roku zagrał w kolejnym serialu "Czerwony i czarny", u boku rozpoczynającej właśnie swą karierę Rachel Weisz.

Jego pierwszy znaczący film to wspomniany wcześniej "Płytki grób" z 1994 roku, za udział w którym zebrał bardzo dobre recenzje. Zagrana dwa lata później rola młodego narkomana Marka Rentona w filmie"Trainspotting" przyniosła mu duży rozgłos i uznanie oraz nagrodę BAFTA i nominację do nagrody MTV. W tym samym roku zagrał w równie głośnym filmie "The Pillow Book" Petera Greenewaya oraz wystąpił u boku Gwyneth Paltrow w adaptacji powieści Jane Austin "Emma". W 1997 roku pokazał się w jednym z odcinków "Ostrego dyżuru", za co został nominowany do nagrody Emmy, oraz zagrał w thrillerze "Nocna straż".

Największą popularność przyniosła mu rola Obi-Wana Kenobiego w I części "Gwiezdnych Wojen" - "Mroczne Widmo". W 2000 roku wcielił się w pisarza Jamesa Joyce'a w filmie "Nora", którego był również współproducentem, a w 2001 roku zagrał z Nicole Kidam w "Moulin Rouge!" Baza Luhrmanna. Za tę rolę otrzymał nominację do Złotego Globu oraz - wspólnie z Nicole Kidman - nagrodę MTV za najlepszą sekwencję muzyczną. W tym samym roku zagrał u Ridleya Scotta w "Helikopterze w ogniu" oraz otrzymał honorową Europejską Nagrodę Filmową za wybitny wkład w kino światowe.W 2002 roku ponownie wystąpił w "Gwiezdnych Wojnach" - w drugiej części zatytułowanej "Wojna Klonów". Łącznie zagrał w ponad 50 filmach. W 2003 roku u boku Renée Zellweger w "Do diabła z miłością", w "Dużej rybie" Tima Burtona oraz w "Młodym Adamie" (za tę rolę otrzymał nagrodę BAFTA oraz nominację do nagrody BIFA). W kolejnych latach wystąpił m.in. w III części "Gwiezdnych Wojen" - "Zemście Sithów", razem z Naomi Watts w thrillerze Marka Forstera "Zostań", wraz z Scarlett Johansson w "Wyspie", a także w "Śnie Kasandry" Woody'ego Allena, "Aniołach i demonach" Rona Howarda oraz "Autorze widmo" Romana Polańskiego z 2010 roku.

W 2004 roku wraz z najlepszym przyjacielem Harleyem Boormanem odbył na motocyklu podróż dookoła świata - poprzez Europę, Mongolię, Rosję, Alaskę i Kanadę aż po Manhattan. Zajęło mu to 115 dni. O tej wyprawie opowiada miniserial dokumentalny "Wyprawa na koniec świata", którego był producentem. Przed podróżą poddał się laserowej operacji oczu - wcześniej cierpiał na krótkowzroczność.

Jest współzałożycielem firmy produkcyjnej "Natura Nylon", z którą był związany do 2002 roku. W 1995 roku we Francji poślubił Evę Marakas, która poznał na planie serialu "Kavanagh QC". Mają 2 córki - w 1996 roku przyszła na świat Clara Mathilde, a w 2001 r. Esther Rose. W 2006 roku adoptował z żoną dziecko z Mongolii, mieszka z rodziną w północnym Londynie. Jego starszy o 2 lata brat jest pilotem w Royal Air Force. W 2001 roku otrzymał honorowy tytuł doktora Uniwersytetu w Ulster.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Serial "Obi-Wan Kenobi" nadal ma powstać

Mimo przeszkód, Disney+ planuje realizację serialu,...

11:12 (09.06)

Krysta Rodriguez jako Liza Minnelli

Krysta Rodriguez sportretuje Lizę Minnelli w serialu...

23:05 (24.02)

Serial platformy Disney+ "Obi-Wan Kenobi" opóźniony

Dopiero za rok zaczną się zdjęcia do serialu platformy...

13:57 (24.01)

Amerykanie walczą o Midway i słuchają George'a Michaela

"Midway" to najchętniej oglądany film mijającego weekendu...

08:31 (11.11)

Deborah Chow zrobi z Ewana McGregora rycerza Jedi

Deborah Chow wyreżyseruje wszystkie odcinki serialu...

08:22 (28.09)

W tym roku świat zalśni ponownie

W sieci pojawił się nowy polski zwiastun horroru "Doktor...

22:04 (08.09)

Ewan McGregor powróci jako Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor powróci jako Obi-Wan Kenobi w serialu...

10:41 (16.08)

Ewan McGregor jako Doktor Sen

W sieci pojawił się polski zwiastun horroru "Doktor Sen".

20:05 (13.06)

Ewan McGregor jest Czarną Maską

Ewan McGregor pojawi się w filmie \"Birds of Prey\" jako...

13:09 (02.11)

Ewan McGregor znów Obi-Wanem

Według najświeższych doniesień, Ewan McGregor ponownie...

00:16 (25.06)

Ewan McGregor w kontynuacji "Lśnienia"

Ewan McGregor zagra główną rolę w ekranizacji powieści...

23:44 (13.06)

Kubuś Puchatek wspomaga Christophera Robina

W sieci zadebiutował zwiastun disneyowskiej produkcji...

17:31 (25.05)

Ewan McGregor ucieka z krową

Ewan McGregor zagra w nowej wersji francuskiego klasyka...

08:05 (08.05)

Zobacz dorosłego Christophera Robina

W sieci zadebiutował zwiastun disneyowskiej produkcji...

18:45 (06.03)

Ewan McGregor może wrócić jako Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor nie wyklucza, iż wróci do uniwersum...

19:18 (08.01)

Film o Obi-Wanie ruszy za ponad rok

Disney i Lucasfilm planują kolejny spin-off "Gwiezdnych...

02:06 (11.12)