Francis Ford Coppola

Głosów: 23, Suma: 110, Średnia: 4.74

Reżyser

ur. 1939.04.07 (Detroit, Michigan, USA)
wiek: 80 lat

kraj pochodzenia: USA

Syn pochodzącego z Włoch kompozytora i aktorki, dzieciństwo spędził na przedmieściach Nowego Jorku. Przymusowy pobyt w domu podczas infekcji polio spędził na wystawianiu przedstawień teatrzyku lalkowego. Po ukończeniu szkoły wojskowej i liceum studiował sztukę dramatyczną, a następnie produkcję filmową na University of California. Już w trakcie studiów tworzył scenariusze i reżyserował spektakle teatralne. Nauki praktyczne z zakresu produkcji i reżyserii pobierał, asystując Rogerowi Cormanowi.

Wybrana filmografia

 

Biografia

"To, czego chcą teraz studia filmowe, to filmy przynoszące pewne zyski, bez ryzyka straty. Ale przecież każdy rodzaj sztuki pociąga za sobą ryzyko. Niepodejmowanie ryzyka w sztuce to jak oczekiwanie na dzieci bez uprawiania seksu".Zadebiutował jako reżyser w 1962 roku, a rok później nakręcił swój pierwszy film fabularny - "Obłęd", na planie którego poznał swoją przyszłą żonę - scenografkę Eleanor Neil. Przez następne cztery lata zajmował się tworzeniem i adaptacją scenariuszy, m.in. do nagrodzonego później Oscarem "Pattona". Jego drugi film - "Jesteś już mężczyzną" z 1966 roku spotkał się uznaniem krytyków i przyniósł mu tytuł magistra sztuk pięknych na UCLA oraz nominacje do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes, nagrody BAFTA i nagrody Gildii Scenarzystów Amerykańskich. Kolejne produkcje to "Tęcza Finiana" oraz nagrodzeni Złotą Muszlą na festiwalu w San Sebastian "Ludzie z deszczu".W 1971 roku otrzymał - wraz z Edmundem H. Northem - Oscara oraz nagrodę Gildii Scenarzystów Amerykańskich za najlepszy scenariusz do filmu "Patton". Rok później wyreżyserował jedno ze swoich najgłośniejszych dzieł - "Ojca chrzestnego". Film okazał się ogromnym sukcesem, zarówno pod względem artystycznym, jak i komercyjnym, i przyniósł mu międzynarodową sławę. Zdobył szereg nagród, w tym kolejnego Oscara dla Coppoli (wraz z Mario Puzo) za najlepszy scenariusz, Złoty Glob za najlepszy scenariusz i reżyserię, nagrodę Gildii Scenarzystów Amerykańskich za najlepszy scenariusz, nagrodę Gildii Reżyserów Amerykańskich za wybitne osiągnięcia reżyserskie. Otrzymał też nominację do Oscara za reżyserię.Jeszcze większą popularnością cieszył się powstały w dwa lata później "Ojciec chrzestny II", który zdobył łącznie siedem Oscarów, z czego aż trzy dla Coppoli - dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz (do spółki z Mario Puzo) i dla najlepszego filmu. Był to pierwszy w historii sequel, któremu przyznano statuetkę Akademii, a ponadto m.in. nagrodę Gildii Reżyserów Amerykańskich za wybitne osiągnięcia reżyserskie, krajową nagrodę krytyków filmowych, nagrodę Gildii Scenarzystów Amerykańskich za najlepszy scenariusz oraz dwie nominacje do Złotego Globu: za scenariusz i reżyserię.

W 1977 roku Coppola wyreżyserował dla telewizji miniserial o rodzinie Corleone. Powstała w 1990 roku III część trylogii otrzymała nagrodę Fotogramas da Plata oraz nominacje: do Oscara za najlepszy film i dla najlepszego reżysera, oraz do Złotego Globu za najlepszy scenariusz i reżyserię.

W międzyczasie Coppola napisał scenariusz do "Wielkiego Gatsby'ego" oraz wyreżyserował opartą na własnym scenariuszu "Rozmowę" z 1974 roku, za którą otrzymał Złotą Plamę na festiwalu w Cannes oraz nagrodę recenzentów - NBR Award, a także nominacje do Oscara za najlepszy film i najlepszy scenariusz oraz do Złotego Globu i BAFTY za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz.Rok 1979 to kolejne arcydzieło - poruszający tematykę wojny w Wietnamie "Czas Apokalipsy", uhonorowany m.in. Złotym Globem za reżyserię i za ścieżkę muzyczną, nagrodą Davida di Donatello dla najlepszego reżysera filmu zagranicznego, nagrodą BAFTA dla najlepszego reżysera, Złotą Palmą, nominacją do Cezara i 3 nominacjami do Oscara - za najlepszy film, reżyserię i scenariusz.

Lata osiemdziesiąte to takie filmy jak "Rumble Fish" (nagrody FIPRESCI i OCIC na festiwalu w San Sebastian), "Cotton Club" (nominacja do Złotego Globu), "Peggy Sue wyszła za mąż" czy "Kamienne ogrody", natomiast najgłośniejsze filmy reżysera z lat dziewięćdziesiątych to, poza trzecią częścią "Ojca chrzestnego", "Dracula" z 1992 roku i powstały pięć lat później "Zaklinacz deszczu".Coppola jest też znanym producentem. W 1969 roku, wspólnie z George'em Lucasem, założył w San Francisco niezależną firmę producencką American Zoetrope; jedne z pierwszych filmów, jakie powstały przy jej udziale to reżyserowane przez Lucasa "THX 1138" i "Amerykańskie graffiti" (5 nominacji do Oscara). Jako kierownik produkcji pracował też m.in. nad "Czarnym rumakiem", "Sobowtórem" Akiry Kurosawy, "Mishimą" Paula Schradera, "Koyaanisquatsi", "Opowieściami Hammeta", "Sztukmistrzem", "Powaqqatsi", "Don Juanem DeMarco" czy "Jeźdźcem bez głowy".Jest pierwowzorem postaci Hana Solo z "Gwiezdnych Wojen" George'a Lucasa. Od 1963 roku pozostaje w związku małżeńskim z Eleanor. Mieli trójkę dzieci. Najstarszy syn, Gian-Carlo zginął w wypadku w 1986 roku, natomiast syn Roman i córka Sophia poszli w ślady ojca i zajmują się reżyserią oraz produkcją (Sophia Coppola została pierwszą w historii Amerykanką nominowaną do Oscara za reżyserię).

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Jude Law i Shia LaBeouf w nowym filmie Francisa Forda...

Jude Law i Shia LaBeouf mają zagrać w filmie...

21:07 (15.05)

"Czas apokalipsy" powróci do kin

Francis Ford Coppola przygotował nową wersję "Czasu...

18:52 (30.04)

Nowy "Obłęd" - zobacz fragment remake'u głośnego filmu

W sieci pojawił się fragment filmu "Dementia 13",...

06:19 (26.09)

Nowa wersja "Obłędu" Coppoli

Horror "Obłęd" Francisa Forda Coppoli z 1963 roku doczeka...

11:51 (26.07)

"Czas Apokalipsy" jako gra wideo

"Czas Apokalipsy", słynne dzieło Francisa Forda Coppoli,...

01:49 (26.01)

Nowa włosko-amerykańska saga Francisa Forda Coppoli

Francis Ford Coppola, twórca "Ojca chrzestnego", pracuje...

05:47 (23.05)

Odnowiony "Ojciec chrzestny" wróci do kin

Dwie pierwsze cześci "Ojca chrzestnego" po gruntownym...

06:33 (25.08)

Klan Coppoli poszedł z torbami

Przedstawiciele słynnej hollywoodzkiej rodziny Coppoli...

10:04 (18.07)

Młody stulatek latem w Polsce

11 lipca na ekranach polskich kin zagości nowe dzieło...

13:34 (30.05)

Carmen Maura mentorką Vincenta Gallo

Carmen Maura zastąpi Javiera Bardema w dramacie "Tetro"...

10:05 (03.04)

Vincent Gallo zaginiony w Buenos Aires

Vincent Gallo zagra tytułową rolę w dramacie "Tetro"...

12:28 (08.03)

Czarna owca Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola zdradził, że w latach młodości...

13:13 (18.12)

Francis Ford Coppola nie obraził słynnych aktorów

Francis Ford Coppola zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek...

09:56 (22.11)

Maribel Verdú i Javier Bardem u Francisa Forda Coppoli

Nowicjusz Alden Ehrenreich, Maribel Verdú i Javier Bardem...

06:10 (16.11)

Francis Ford Coppola nieśmiały wobec kobiet

Francis Ford Coppola zdradził, dlaczego w jego filmach...

09:34 (08.11)

Sekret materaca Ala Pacino

Francis Ford Coppola zdradził tajemnicę bogactwa Ala Pacino.

13:08 (22.10)