Gary Oldman

Głosów: 4, Suma: 20, Średnia: 5.00

Reżyser/Aktor

ur. 1958.03.21 (Londyn, Wlk. Brytania)
wiek: 62 lat

kraj pochodzenia: Wlk. Brytania

Angielski aktor znany z nadzwyczajnych zdolności do zmian, w zależności od wymogów roli, swojego wyglądu i głosu, oraz z bardzo sugestywnego i charyzmatycznego sposobu grania.

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Gary Oldman, film Czas mroku
Najlepszy aktor w dramacie - Gary Oldman, film Czas mroku

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Odrabiam swoją pracę domową - uczę się tekstu i pojawiam się na scenie. Robię to samo, co moje dziecko, tyle tylko, że mnie za to płacą. On maluje sobie twarz, ubiera kostium i biega po domu, udając, że jest Supermanem. Ja robię to samo tak naprawdę. Ubieram się w śmieszny kostium i malują mi twarz. Potem wchodzę na plan i udaję kogoś innego."Od siódmego roku życia, kiedy to ojciec - z zawodu spawacz - odszedł od rodziny, był wychowywany przez matkę i dwie siostry (jedna z nich, Laila Morse, jest również aktorką). Mając 16 lat opuścił szkołę i podjął pracę jako sprzedawca. Następnie zatrudnił się w Greenwich and Lewisham Young People's Theatre. Dzięki uzyskanemu stypendium rozpoczął naukę w szkole teatralnej Rose Bruford College of Speech and Drama, którą ukończył w 1979 roku.

Od 1980 roku pracował w Citizens Theatre w Glasgow, występował też z aktorami z londyńskiego West Endu - w 1985 roku za rolę w sztuce "The Pope's Wedding" otrzymał nagrodę London Critics Circle Theatre dla najlepszego aktora oraz nagrodę Fringe Time Out dla najlepszego debiutu.

W międzyczasie w 1982 roku zadebiutował w filmie Colina Gregga "Remembrance", a rok później pojawił się w filmie Mike'a Leigh "Meantime". W 1986 r. zagrał swoją pierwszą główną rolę - Sida Visciousa, muzyka z zespołu Sex Pistols - w głośnym filmie "Sid i Nancy", za co otrzymał nagrodę Evening Standard Film dla najlepszego debiutanta, a w plebiscycie Premiere Magazine "100 największych kreacji wszech czasów" rolą tą uplasował się na 62 miejscu.

W 1987 r. wcielił się w postać pisarza Joe Ortona w filmie "Nadstaw uszu", za co uzyskał nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej dla najlepszego aktora. W tym samym roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych na plan filmu Nicolasa Roega "Tor 29". W 1990 roku pod pseudonimem Maurice Escargot wystąpił w filmie "Henry i June", oraz - u boku Tima Rotha - w filmie Toma Stopparda "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" (nominacja do nagrody Independent Spirit). Rok później zagrał Lee Harleya Oswalda w filmie Olivera Stone'a "JFK".Światowy rozgłos przyniosła mu tytułowa rola w "Draculi" Francisa Forda Coppoli z 1992 r., za którą został nagrodzony Saturnem. Zagrał też m.in. w "Prawdziwym romansie" Tony'ego Scotta (na podstawie scenariusza Quentina Tarantino) oraz w "Wiecznej miłości" (jako Ludwig van Beethoven) i słynnym "Leonie zawodowcu" Luca Bessona. Rok później partnerował Demi Moore w "Szkarłatnej literze", wystąpił w "Piątym elemencie" Luca Bessona i w "Air Force One" (nominacja do nagrody Złoty Popcorn). W tym samym roku napisał scenariusz i wyreżyserował oparty na własnych przeżyciach film "Nic doustnie". Obraz ten, laureat nagrody BAFTA, nominowany do Złotej Palmy w Cannes, zadedykował swojemu ojcu.

Zagrał łącznie w ponad 60 filmach, m.in. w "Zagubionych w kosmosie" (nominacja do nagrody Saturn); jako Poncjusz Piłat w serialu telewizyjnym "Jezus"; w "Ukrytej prawdzie", w kontynuacji słynnego "Milczenia Owiec" - "Hannibal" u boku Anthony'ego Hopkinsa i Julianne Moore oraz gościnnie w serialu "Przyjaciele" (nominacja do nagrody Emmy). Odtwarzał postać Siriusa Blacka w adaptacjach "Harry'ego Pottera": w "Więźniu Azkabanu", w "Czarze Ognia" oraz w "Zakonie Feniksa". Był też policjantem Jimem Gordonem w dwóch filmach o Batmanie: "Batman: początek" i "Mroczny rycerz". Pomimo uznania krytyków, jakie zdobyły jego liczne role, nigdy nie był nominowany do Oscara.

Podobnie jak ojciec był uzależniony od alkoholu. W 1991 r. w Los Angeles został aresztowany za prowadzenie samochodu po pijanemu. Jechał wtedy razem z kolegą Kieferem Sutherlandem. W latach 1995-1997 poddał się terapii. Na albumie Reevesa Gabrelsa "The Sacred Squall of Now" znalazły się dwie piosenki, w których zaśpiewał: "You've Been Around" (w duecie z Davidem Bowie) oraz "Stamford Hill". Aktor pojawił się także ostatnio w chórkach dwóch piosenek z albumu "I'm Just Sayin'" Jonathana Clarka.

Wśród kobiet, z którymi był przelotnie związany, są m.in. aktorka Isabellą Rosselini, którą poznał na planie filmu "Wieczna miłość", i modelka Ailsa Marshall. Był czterokrotnie żonaty - z Lesley Manville (mają syna); z aktorką Umą Thurman oraz z fotografką Donyą Fiorentino (z którą ma dwóch synów). Obecną żonę Alexandrę Edenborough poślubił w 2008 roku. Mieszka w Los Angeles.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Gary Oldman i Antonio Banderas robią przekręty

W sieci pojawiła się zapowiedź nowego filmu Stevena...

20:04 (28.08)

Mordercza łódka Gary'ego Oldmana

Gary Oldman i Emily Mortimer walczą z nawiedzoną łódką w...

12:31 (08.08)

Gary Oldman opowiada o Davidzie Bowiem

Gary Oldman jest narratorem aplikacji "David Bowie Is"...

22:29 (03.01)

Gary Oldman i Jessica Alba na morderczych mitingach

Gary Oldman i Jessica Alba zagrają w thrillerze Martina...

12:30 (11.07)

Gary Oldman pionierem kinematografii

Gary Oldman zagra główną rolę w filmie "Flying Horse",...

02:14 (16.05)

Afera Panama Papers dla Gary'ego Oldmana i Antonio Banderasa

Gary Oldman i Antonio Banderas zagrają w filmie Stevena...

16:26 (14.05)

Gary Oldman chce komiksowej roli

Gary Oldman chciałby wystąpić w jednej z superprodukcji...

06:39 (23.01)

Gary Oldman: Joaquin Phoenix będzie świetnym Batmanem

Ben Affleck powinien się bać. Nie tylko fani nie...

00:51 (10.01)

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" oraz "Wielkie...

Film "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" oraz serial...

05:18 (08.01)

"Fantastyczne poniedziałki" w CANAL+

"Siedem minut po północy" i "Stylistka" w cyklu...

WIĘCEJ

Gary Oldman ożenił się po raz piąty

Gary Oldman ponownie wziął ślub. Jego piątą już żoną...

13:01 (13.11)

Emily Mortimer na starej łajbie z Garym Oldmanem

Emily Mortimer dołączyła do obsady thrillera "Mary" z...

19:33 (27.09)

Gary Oldman pływa starą łajbą

Gary Oldman wystąpi w thrillerze "Mary", który realizują...

01:27 (06.09)

"Bodyguard Zawodowiec" podbił serca Amerykanów

Komedia "Bodyguard Zawodowiec" znalazła się na szczycie...

01:31 (21.08)

Soundtrack "Piątego elementu" po raz pierwszy na winylu

"Piąty element", wizjonerskie dzieło science fiction Luca...

10:07 (12.05)

"Split" na szczycie box office USA po raz trzeci

Już trzeci tydzień z rzędu thriller "Split" znalazł się...

01:49 (06.02)