Gene Wilder

Głosów: 0, Suma: 0, Średnia: 0.00

Reżyser/Aktor

ur. 1933.06.11 (Wisconsin, USA)
wiek: 87 lat

kraj pochodzenia: USA

Gene Wilder, reżyser, scenarzysta, producent, a także odtwórca głównej roli w "Największym kochanku świata", z wykształcenia jest humanistą.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Swojej komediowej kariery nigdy nie planował. W latach 60. stał się dość popularnym aktorem scen Broadway'u i zaprzyjaźnił się z Melem Brooksem. Brooks przygotowywał się właśnie do realizacji swojego debiutu "Producenci" (1968) i namówił Wildera, aby zagrał tam jedną z głównych ról. Wilder miał wówczas niewielkie doświadczenie filmowe - zaledwie dwie epizodyczne role, m.in. w "Bonnie i Clyde". W filmie Brooksa wypadł jednak znakomicie: objawił swój niezwykły talent komediowy i zyskał nominację do Oscara. Trzy lata później zagrał główną rolę w filmie "Willy Wonka i fabryka czekolady" Mela Stuarta, a rok później w słynnej komedii Woody'ego Allena "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać". W epizodzie "Co to jest sodomia?" wcielił się w postać psychiatry, który z miłości do owcy porzuca żonę i próbuje ułożyć sobie życie z czworonogiem. Aktorskie sukcesy rozbudziły w Wilderze apetyt na reżyserię - w 1975 roku na ekrany weszły jego "Przygody najsprytniejszego z braci Holmesów", a rok później właśnie "Największy kochanek świata".

Prywatne życie komika pod koniec lat 80. dotknęła tragedia - jego żona, aktorka Gilda Radner, zmarła na raka. Wilder dopiero po kilku latach pokonał depresję i zdecydował się na nowy związek. Wkrótce również u niego stwierdzono nowotwór. Po dwóch latach leczenia Wilder pokonał chorobę. Dziś ten niezwykły komik rzadko gości na ekranie. Za to ma kilka gotowych scenariuszy. Jeden z nich opowiada o pacjencie szpitala psychiatrycznego, który zostaje wypuszczony na wolność i próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości - to niełatwe, tym bardziej, że uważa siebie za Freda Astaire'a.