George Clooney

Głosów: 19, Suma: 90, Średnia: 5.00

Reżyser/Aktor

ur. 1961.05.06 (Lexington, Kentucky, USA)
wiek: 59 lat

kraj pochodzenia: USA

George Timothy Clooney już jako pięciolatek często odwiedzał studio w Cincinnati, w którym jego ojciec, dziennikarz telewizyjny, prowadził "The Nick Clooney Show". Tam też zadebiutował w 1968 roku. Miał również okazję dobrze poznać kulisy pracy aktorskiej - w tym zawodzie pracowały jego ciotki, wujek oraz kuzyni. Przez krótki okres był prezenterem telewizyjnym, ale porzucił tę pracę, aby nie konkurować z ojcem. Studiował w Northern Kentucky University.

Nagrody filmowe

Najlepszy film, Operacja Argo - Ben Affleck, George Clooney, Grant Heslov
 
Najlepszy aktor drugoplanowy - George Clooney, film Syriana
Najlepszy aktor w dramacie - George Clooney, film Spadkobiercy
 
Najlepszy aktor drugoplanowy - George Clooney, film Syriana
 
Najlepszy aktor w komedii lub musicalu - George Clooney, film Bracie, gdzie jesteś?

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Sława przyszła do mnie dość późno - i w sumie to dobrze, zdążyłem bowiem nabrać do niej dystansu. Zdałem sobie sprawę, że popularność zależy od tylu losowych czynników, od tylu drobiazgów, że człowiek praktycznie sam nie ma na nic wpływu."Przygodę z aktorstwem rozpoczął, kiedy kuzyn załatwił mu niewielką rolę w miniserialu "Centennial". W 1982 roku przeprowadził się do Los Angeles. Tam, w Beverly Hills Playhouse, uczył się aktorstwa, szukając jednocześnie pracy w zawodzie. Jak później wspominał, były to czasy, kiedy często nie miał pieniędzy nawet na jedzenie. W latach 1984-1986 pojawił się gościnnie w kilku serialach, na dłużej - w sitcomie medycznym E/R.

W 1986 roku zadebiutował na dużym ekranie w "Akademii Wojskowej". Jednak zanim osiągnął sukces, wystąpił jeszcze w ponad 20 produkcjach: w filmach klasy B takich jak "Powrót zabójczych pomidorów", "Masakra w centrum handlowym" czy "Krwawe żniwo", i w serialach, na dłużej goszcząc w sitcomach: "Baby Talk", "Roseanne", "Bodies of Evidence" i "Sisters".W 1994 roku po raz pierwszy wcielił się w postać dr. Douga Rossa w telewizyjnym hicie "Ostry dyżur". Rola ta w ciągu sześciu lat przyniosła mu międzynarodową sławę i uznanie, a także trzy nominacje do Złotego Globu i dwie do nagrody Emmy.

Dwa lata później stworzył swoje pierwsze znaczące kreacje filmowe na dużym ekranie: w horrorze Roberta Rodrigueza "Od zmierzchu do świtu", gdzie zagrał u boku Harveya Keitela, Juliette Lewis i samego Quentina Tarantino, zdobywając nagrodę Saturn, oraz w komedii romantycznej Michaela Hoffmana "Szczęśliwy dzień", gdzie partnerował Michelle Pfeiffer. Kolejny rok to filmy "Batman i Robin" oraz "Peacemaker" z Nicole Kidman.W 1998 roku spełniło się jego marzenie o współpracy z jednym z najbardziej podziwianych reżyserów - Stevenem Soderberghiem, przy komedii romantycznej z Jennifer Lopez "Co z oczu, to z serca" (nominacja do nagrody Złoty Popcorn). Zagrał też w ekranizacji powieści Jamesa Jonesa "Cienka czerwona linia".

1999 rok to udział w "Złocie pustyni" (Blockbuster Entertainment Award) oraz debiut w roli scenarzysty w filmie telewizyjnym "Kilroy", a rok następny - współpraca z kolejnymi podziwianymi przez Clooneya reżyserami - braćmi Coen. Za rolę w ich komedii "Bracie, gdzie jesteś?" odebrał Złoty Glob. Zagrał też w dramacie Wolfganga Petersena "Gniew oceanu".Nowe tysiąclecie przyniosło ze sobą kolejne hity, w których się pojawił: pierwszą i trzecią część "Małych agentów", kolejny film braci Coen "Okrucieństwo nie do przyjęcia", w którym partnerował Catherine Zecie-Jones, oraz 5 produkcji Soderbergha: "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra" (nominacja do nagrody Złoty Popcorn), "Ocean's Twelve: Dogrywka" i "Ocean's Thirteen" (nagroda People's Choice), ekranizacja powieści Lema - "Solaris" (nominacja do nagrody Saturn) i "Dobry Niemiec" z Cate Blanchett u boku.

W 2005 roku zagrał - obok Matta Damona - w "Syrianie". Rola w filmie przyniosła mu Oskara i Złoty Glob za najlepszą rolę drugoplanową, oraz...serię operacji, które przeszedł na skutek urazu doznanego na planie.Jako reżyser Clooney zadebiutował w 2002 roku "Niebezpiecznym umysłem" z Julią Roberts, Mattem Damonem, Drew Barrymore, Bradem Pittem i nim samym w rolach głównych. Film otrzymał nagrodę krytyków na festiwalu w Toronto za najlepszy debiut oraz nominację do nagrody Złoty Niedźwiedź.

Z biegiem czasu Clooney coraz bardziej angażował się w kwestie polityczne, zaczął też robić takie kino. Trzy lata później jego kolejny film, mówiący o wolności mediów w Stanach Zjednoczonych w czasach senatora McCarthy'ego, "Good night and good luck" (za który zainkasował jedynie symbolicznego dolara gaży), przyniósł mu szereg nagród i nominacji, w tym: jako reżyserowi - nominację do Oscara i Złotego Globu oraz Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI), jako scenarzyście - nominację do Oscara, Złotego Globu, nagrody BAFTA i nagrodę Złota Osella, a jako aktorowi - nominację do nagrody BAFTA.

W tym samym roku wyreżyserował też serial telewizyjny dla HBO pod tytułem "Unscripted". W 2008 roku napisał scenariusz, wyprodukował i wyreżyserował "Miłosne gierki", gdzie także zagrał. Jak sam mówi: "Reżyserowanie jest naprawdę ekscytujące. W końcu, o wiele zabawniej jest być malarzem niż farbą".W ostatnich latach Clooney zagrał m.in. w thrillerze prawniczym "Michael Clayton" obrazującym korupcję i potęgę wielkich korporacji (nominacja do Oscara, Złotego Globu i), w filmie "W chmurach" (nagroda NYFCC oraz nominacja do Oscara i nagrody BAFTA) oraz wcielił się w płatnego zabójcę ukrywającego się na włoskiej prowincji w "Amerykaninie".Aktor znany jest ze swojej niechęci do związków małżeńskich. Zrobił to tylko raz, poślubiając w 1989 roku aktorkę Talię Balsam, z którą rozwiódł się w 1993 roku. Następnie związany był m.in. z Céline Balitran, Renée Zellweger, Mariellą Frostrup, Kristą Allen, Lisą Snowdon i Sarah Larson.

Mieszka w Los Angeles, ma też willę we Włoszech, nad jeziorem Como. Jego ulubioną powieścią jest "Wojna i pokój" Lwa Tołstoja. W 1997 i 2006 roku został uznany przez magazyn "People" za Najseksowniejszego Żyjącego Mężczyznę.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

George Clooney: Rasizm jest prawdziwą pandemią

George Clooney dołączył do do artystów wspierających...

17:22 (03.06)

George Clooney czeka na nadejście nocy polarnej

George Clooney zagra główną rolę w filmie "Dzień dobry,...

22:50 (24.06)

Elton John i George Clooney bojkotują hotele sułtana Brunei

Elton John i George Clooney wezwali do bojkotu hoteli...

11:26 (01.04)

Zobacz George'a Clooneya w "Paragrafie 22"

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia z serialu platformy...

22:51 (19.12)

George Clooney miał wypadek na skuterze

George Clooney trafił do szpitala po wypadku na skuterze.

17:28 (10.07)

George Clooney chce kręcić science fiction

George Clooney prowadzi rozmowy w sprawie filmu "Echo"....

18:14 (20.06)

George Clooney marzy o West Endzie

George Clooney chce zostać aktorem teatralnym i wystąpić...

04:19 (02.02)

Powstanie serial "Paragraf 22" z George'em Clooneyem

Platforma Hulu zainteresowała się odcinkową adaptacją...

09:35 (15.01)

George Clooney opowie o Watergate

George Clooney pracuje nad serialem o aferze Watergate....

02:02 (16.12)

"Paragraf 22" dla George'a Clooneya

George Clooney zagra w telewizyjnej adaptacji powieści...

02:14 (17.11)

Ben Affleck chce walczyć o Afganistan

Ben Affleck prowadzi rozmowy w sprawie reżyserii filmu...

00:42 (30.08)

George Clooney wynajął ochroniarzy do dzieci

George Clooney i jego żona Amal wynajęli parę...

18:38 (12.06)

George i Amal Clooneyowie zostali rodzicami

George i Amal Clooneyowie doczekali się bliźniąt. Dzieci...

02:59 (07.06)

George Clooney tatą bliźniąt

Beyoncé i Jay Z będą mieć konkurencje w kategorii...

14:12 (10.02)

George Clooney z honorowym Cezarem

Francuska akademia filmowa wyróżni George'a Clooneya...

21:01 (02.02)

George Clooney chce być burmistrzem Nowego Jorku

George Clooney przymierza się podobno do politycznej...

08:45 (09.01)