Guillermo del Toro

Głosów: 2, Suma: 10, Średnia: 5.00

Reżyser

ur. 1964.10.09 (Guadalajara, Meksyk)
wiek: 54 lat

kraj pochodzenia: Meksyk

Guillermo del Toro to kolejny przykład na to, że ultra-katolickie wychowanie przynosi czasem zupełnie nieobliczalne efekty.

Nagrody filmowe

Najlepszy film
Najlepszy reżyser - Guillermo del Toro, film Kształt wody
Najlepszy reżyser - Guillermo del Toro
Najlepszy reżyser - Guillermo del Toro, film Kształt wody

Wybrana filmografia

 

Biografia

Reżyser nagrodzonego 3 Oscarami "Labiryntu fauna" urodził się w 1964 roku Guadalajarze, leżącej w meksykańskim stanie Jalisco. Wychowywała go według surowych zasad katechizmu babka, która to posłała małego Guillermo do prowadzonej przez jezuitów szkoły. Chłopiec bardziej niż zbawieniem interesował się kinem. Szybko odkrył klasyczne horrory lat 60. kręcone w legendarnej wytwórni Hammer i zachwycił się "Nocą żywych trupów" George'a A. Romero. Ale sięgnął też po zupełnie inne obrazy, jak "Taksówkarz" Martina Scorsese czy "Wichrowe wzgórza" Williama Wylera z 1939 roku. Swoje pierwsze filmy zaczął kręcić na taśmie Super 8 już jako ośmiolatek.

Pracę w kinematografii zaczynał jednak nie jako reżyser, ale jako specjalista od efektów specjalnych i charakteryzacji. Tej sztuki uczył się zresztą w USA od samego Dicka Smitha, charakteryzatora uhonorowanego Oscarem za "Amadeusza" Milosa Formana i odpowiedzialnego za wygląd bohaterów takich klasyków, jak "Egzocysta", "Chłopcy z ferajny" czy "Zagadka nieśmiertelności". Po powrocie do kraju del Toro stał się ważną postacią tamtejszej kinematografii. Pełnił rolę nie tylko charakteryzatora, ale również producenta, założył własną firmę Necropia, zajmującą się efektami specjalnymi, prowadził wykłady o kinie, pracował jako krytyk, a nawet napisał książkę o swoim idolu Alfredzie Hitchcocku. W 1993 roku zadebiutował jako reżyser pełnometrażowym horrorem "Cronos", nagrodzonym m.in. w Cannes Mercedes-Benz Award oraz na festiwalach w Katalonii, Hawanie, rodzinnej Guadalajarze, Ghencie oraz portugalskim Porto (Festiwal Filmów Fantsy Fantasporto). "Cronos" zdobył również 8 statuetek Ariel, meksykańskiego odpowiednika Oscara i zwrócił uwagę amerykańskich producentów. Pod koniec 1993 roku Universal zwrócił się do del Toro o możliwość zakupu praw do filmu, aby mógł powstać amerykański remake. Reżyser miał wówczas odpowiedzieć: "A kto chciałby oglądać krew Jacka Lemmona spijaną z łazienkowej podłogi?".

Romans z Hollywood nie wyszedł meksykańskiemu twórcy na dobre. Sfrustrowany niepowodzeniem "Mutanta" (1997) z Mirą Sorvino w roli głównej, chętnie przyjął zaproszenie Pedro Almodóvara i jego brata, producenta Agustina do Hiszpanii, gdzie powstał "Kręgosłup diabła" (2001), mroczna, fascynująca opowieść o 12-latku z sierocińca, kontaktującym się z duchem małego chłopca. Film został obsypany nagrodami, m.in. na festiwalach w Amsterdamie i Gérardmer, a doceniony Guillermo del Toro pogodził się z Hollywood i przyjął propozycję zrealizowania sequela komiksowego horroru "Blade - Wieczny łowca 2" z Wesleyem Snipesem w roli głównej. Trzeciej części nie chciał już jednak kręcić. Podobnie odrzucił intratną propozycję reżyserowania "Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu". Zajął się natomiast projektem, o którym marzył od dawna. O "Hellboya", ekranizację komiksu Mike'a Mignoli, del Toro walczył z wytwórnią aż 7 lat. Reżyser w głównej roli widział tylko Rona Perlmana, z którym przyjaźnił się od czasu "Cronosa", ale producenci upierali się, że film musi mieć wielkoformatową gwiazdę, która przyciągnie do kin publiczność. Wreszcie ulegli, Perlman w roli Hellboya zrobił furorę i tchnął nowe życie w zapomnianą nieco postać czerwonoskórego demona, który jako bohater krótkich komiksowych historyjek narodził się w 1993 roku. Po "Hellboyu" del Toro przystąpił do swojego najambitniejszego jak dotąd projektu, znakomitego, mityczno-baśniowego "Labiryntu fauna", który uwiódł publiczność, zachwycił krytyków i podbił serca nawet nieczułej na zagraniczne produkcje Akademii z Los Angeles.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

"Twój Vincent" walczy o nagrodę BAFTA. 12 nominacji dla...

Nie udało się ze Złotym Globem, może będzie BAFTA....

09:45 (09.01)

Sally Hawkins poznaje stwora

Producenci przedstawili fragment filmu "The Shape of...

04:12 (01.09)

Powstanie nowy Hellboy

Kiedy fani już pogodzili się z tym, że trzeci "Hellboy"...

12:30 (09.05)

Michael Shannon w romansie Guillermo del Toro

Michael Shannon prowadzi rozmowy odnośnie udziału w nowym...

00:19 (08.05)

Octavia Spencer w filmie Guillermo del Toro

Octavia Spencer dołączyła do niezatytułowanego projektu...

11:48 (18.03)

Steven Spielberg i Tom Hanks powalczą o widzów z...

Studio DreamWorks ujawniło, że thriller Stevena...

10:06 (17.06)

Guillermo del Toro straszy szczurami

Guillermo del Toro zaprezentował zwiastun swojego nowego...

10:16 (03.12)

Z "Harry'ego Pottera" do serialu Guillermo del Toro

David Bradley zagra jedną z głównych ról w serialu "The...

09:22 (22.11)

Kevin Costner w produkcji Guillermo del Toro

Kevin Costner rozważa udział w produkcji Guillermo del...

05:49 (16.07)

Tom Morello gra dla Guillermo del Toro

Tom Morello wziął udział w nagraniu kilku utworów na...

00:01 (25.06)

Mia Wasikowska zamiast Emmy Stone u Guillermo del Toro

Emma Stone zrezygnowała z głównej roli w nowym horrorze...

09:06 (06.06)

Charlie Hunnam i Idris Elba kontra potwory

Do sieci trafił nowy klip promujący film "Pacific Rim".

06:57 (27.05)

Emma Stone w nawiedzonym domu Guillermo del Toro

Emma Stone prowadzi negocjacje w sprawie roli w nowym...

09:27 (16.01)

Guillermo del Toro nigdy się tak nie bał

Już 22 lutego na ekrany naszych kin wejdzie film "Mama",...

14:40 (02.01)

Obcy i roboty Guillermo del Toro walczą o Ziemię

Do sieci trafił pierwszy, pełny trailer zapowiadający...

08:11 (13.12)

Nowy film del Toro doczeka się sequela

Najnowszy obraz w reżyserii Guillermo del Toro, "Pacific...

14:42 (05.12)