Harrison Ford

Głosów: 110, Suma: 535, Średnia: 4.94

Aktor

ur. 1942.07.13 (Chicago, USA)
wiek: 77 lat

kraj pochodzenia: USA

Jest niewątpliwie jedną z hollywoodzkich ikon. Rzucił szkołę, by zająć się aktorstwem. Jednak pierwsze niepowodzenia go zniechęcały - dlatego planował powrót do swojego wcześniejszego zajęcia - stolarki. Na szczęście jednak - dzięki Hanowi Solo, który przyniósł mu ogromną popularność - stolarstwo traktuje obecnie tylko jako odskocznię od filmów i gwiazdorstwa.

Wybrana filmografia

 

Biografia

"To, co sam chcę oglądać, to prawdziwe zachowania. Nie oczekuję pokazówki. Nie wybieram ról, gdzie trzeba się zasłaniać brawurą czy popisami. Chcę być częścią filmowej maszynerii, współbrzmieć z innymi w tym dziele. Nie wyróżniać się."Jego matka była rosyjską Żydówką, a przodkowie ojca pochodzili z Irlandii i Niemiec. W liceum w Park Ridge Illinois nie wyróżniał się niczym szczególnym - ani osiągnięciami sportowymi, ani ocenami. Studiował w Wisconsin, w Ripon College, tam też występował na scenie, m.in. jako Mackie Majcher w "Operze za trzy grosze". Nauki nie ukończył - porzucił szkołę i podpisał kontrakt z wytwórnią Columbia, a następnie z Universalem. Chociaż nie ma drugiego imienia, do 1970 roku podpisywał się jako Harrison J. Ford, aby nie być mylonym z aktorem kina niemego o takim samym imieniu i nazwisku.Zadebiutował w 1963 roku epizodem w "Wielkiej ucieczce". Potem pojawił się jeszcze w ponad dwudziestu filmach i serialach, w tym w tak znanych produkcjach jak "Zabriskie Point" Michelangela Antonioniego, "American Graffiti" George'a Lucasa czy "Rozmowa" F. F. Coppoli. Grał tam jednak role epizodyczne, dlatego zniechęcony planował porzucić karierę aktorską i skoncentrować się na zawodzie stolarza.

Na tym polu Ford odnosił wówczas w Los Angeles spore sukcesy - nie narzekał na brak zleceń, a jego komody miały renomę najlepszych w mieście.Wszystko zmieniło się w 1977 roku, po tym, jak wcielił się w Hana Solo w hicie science fiction wszech czasów - "Gwiezdne wojny. Nowa nadzieja". Od tej chwili stał się gwiazdą. Wystąpił też w kolejnych częściach "Gwiezdnych wojen": "Imperium kontratakuje" i "Powrocie Jedi". Nie odniosły one tak wielkiego sukcesu, ale aktor nie chciał być związany tylko z jedną rolą. Poza "Gwiezdnymi wojnami" wystąpił w innej niezapomnianej serii - w 1981 roku po raz pierwszy pojawił się jako Indiana Jones w "Poszukiwaczach zaginionej Arki" Stevena Spielberga (nagroda Saturn), by w kolejnych latach powrócić w "Świątyni zagłady", "Ostatniej krucjacie" i - ostatnio - w "Królestwie Zaginionej Czaszki".Ford występował w filmach wielu gatunków, m.in. w "Czasie Apokalipsy" Coppoli, w kultowym dziele science fiction "Łowca androidów" Ridleya Scotta z 1984 roku, u Petera Weira w thrillerze "Świadek" i w dramacie przygodowym "Wybrzeże moskitów" (nominacja do Złotego Globu), w "Pracującej dziewczynie" Mike'a Nicholsa czy "Franticu" Romana Polańskiego. Za rolę w "Świadku" otrzymał nominację do Oscara, jak na razie jedyną w swojej karierze, a także nominację do Złotego Globu i nagrody BAFTA.W latach 90-tych Ford wystąpił w wielu popularnych thrillerach, takich jak "Czas patriotów", "Stan zagrożenia" (nagroda Blockbuster Entertainment) czy "Zdrada". Pojawił się też w serialu telewizyjnym "Kroniki młodego Indiany Jonesa". W 1993 otrzymał swoją trzecią nominację do Złotego Globu za rolę w filmie sensacyjnym "Ścigany", gdzie zagrał doktora Richarda Kimble'a (nagroda Blockbuster Entertainment oraz MTV Movie Award za duet z Tommy Lee Jones'em).

Wystąpił też w produkcjach romantycznych, takich jak "Sabrina" (czwarta nominacja do Złotego Globu), "Zagubione serca" czy "Sześć dni, siedem nocy" (nagroda Blockbuster Entertainment). W tym czasie został też uznany przez magazyn People za "najseksowniejszego żyjącego mężczyznę". Przez trzy lata z rzędu - pomiędzy 1998 a 2000 rokiem - był laureatem People's Choice Award dla Najpopularniejszego Aktora.Ostatnia dekada to okres spadku aktywności aktora. Zagrał w kilku filmach, m.in. "Co kryje prawda" (nagroda Blockbuster Entertainment), "K19", "Wydział zabójstw, Hollywood", "Firewall", "Crossing Over" czy "Środki nadzwyczajne". Najsłynniejsza produkcja z tego okresu to czwarta część przygód Indiany Jonesa z 2008 roku.

W 2000 roku został nagrodzony za całokształt twórczości przez American Film Institute. Dwa lata później otrzymał Honorowy Złoty Glob, a w 2010 - honorowego Cezara.Ford niewiele mówi o swoim prywatnym życiu. Mieszka w Los Angeles w Kalifornii i w zbudowanym przez siebie domu na ranczu w Jackson Hole, w Wyoming. Ma uprawnienia pilota, a także kilka maszyn, którymi regularnie kursuje pomiędzy Nowym Jorkiem a Wyoming. Znany z osobistego wykonywania niebezpiecznych scen, w 2003 roku otrzymał honorową nagrodę Taurus, przyznawaną kaskaderom.

W latach 1964-1979 jego żoną była Mary Marquardt; ma z nią dwójkę synów. Dwoje kolejnych dzieci - syna i córkę, urodziła mu druga żona, scenarzystka Melissa Mathison, z którą pozostawał w związku w latach 1983-2004. Od 2010 roku jego żoną jest Calista Flockhart, mają adoptowanego syna Liama.

Aktor znany jest ze swojej działalności na rzecz ochrony przyrody - w 2006 roku otrzymał za nią nagrodę Jules Verne Spirit of Nature. Jego nazwisko noszą także dwa gatunki owadów: mrówka z Ameryki Środkowej oraz pająk.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Indiana Jones będzie kobietą?

Steven Spielberg ujawnił, że nadchodzący, piąty film o...

21:47 (04.04)

Ridley Scott chce wrócić do "Blade Runnera"

Ridley Scott, twórca "Łowcy androidów" ("Blade Runner"),...

13:39 (08.01)

"Blade Runner 2049" spodobał się w USA

Na szczycie amerykańskiego box office znalazł się film...

00:03 (09.10)

Vangelis poleca muzykę z filmu "Blade Runner 2049"

Na dzień przed polską premierą filmu "Blade Runner 2049"...

18:38 (05.10)

Hans Zimmer i Elvis Presley w "Blade Runner 2049"

Nie Jóhann Jóhannsson, ale Hans Zimmer i Benjamin...

00:02 (04.10)

Flying Lotus wprowadza w świat "Blade Runnera"

Do sieci trafiła trzecia krótkometrażówka stanowiąca...

15:55 (27.09)

Nie będzie reżyserskiej wersji "Blade Runner 2049"

Denis Villeneuve pracując nad obrazem "Blade Runner...

18:41 (25.09)

Posłuchaj numeru El-P, który nie trafił do filmu "Blade...

Producent i raper El-P, znany z duetu Run the Jewels,...

03:21 (25.09)

Poznajcie świat "Blade Runner 2049"

Do sieci trafił kolejny materiał promujący sequel "Łowcy...

00:43 (20.09)

"Blade Runner 2049": Zobacz kolejny miniprequel

Do sieci trafiła kolejna krótkometrażówka, która ma...

11:36 (15.09)

Indiana Jones bez Shii LaBeoufa

Trwają prace nad piątym filmem o przygodach Indiany...

19:47 (04.09)

Jared Leto pokazuje, co się wydarzyło przed "Blade Runner...

Do sieci trafiła krótkometrażówka, będąca prequelem...

00:45 (30.08)

Pytania i odpowiedzi w "Blade Runner 2049"

W sieci pojawiły się dwa klipy promujące film "Blade...

02:17 (29.08)

\"Blade Runner 2049\": Zobacz nowy spot

Do sieci trafił nowy materiał promujący wyczekiwane przez...

16:09 (22.08)

Hans Zimmer dołączył do ekipy "Blade Runnera"

Hans Zimmer oraz jego wieloletni współpracownik Benjamin...

01:27 (31.07)

"Blade Runner 2049": Witajcie w Kalifornii przyszłości

Zgodnie z obietnicą Ryana Goslinga, do sieci trafił pełen...

15:13 (17.07)