Hugh Grant

Głosów: 36, Suma: 162, Średnia: 4.20

Aktor

ur. 1960.10.09 (Londyn, Wlk. Brytania)
wiek: 59 lat

kraj pochodzenia: Wlk. Brytania

Posiadacz modelowego brytyjskiego akcentu, który mimo swoich 44 lat wciąż zachowuje nieodparty (dla setek milionów fanek na całym świecie) chłopięcy urok dobrze wychowanego angielskiego młodzieńca.

Wybrana filmografia

 

Biografia

W odróżnieniu od wielu innych wielkich gwiazd ekranu Hugh Grant w dzieciństwie nie zapowiadał się na wybitną osobistość. Londyńczyk urodzony w 1960 roku w skromnej rodzinie sprzedawcy dywanów i nauczycielki początkowo zamierzał iść w ślady matki - w tym celu ukończył anglistykę na Oxfordzie. W latach nauki na tej szacownej uczelni wciągnął się jednak w teatr studencki, a w 1982 roku wystąpił w filmie "Privileged". Po studiach, zamiast kontynuować karierę anglisty, zaczepił się w telewizji i został członkiem komediowej trupy The Jockeys of Norfolk, grywał też małe role w serialach i teatrze.

Pierwszy przełom w karierze Granta przyniósł film "Maurice" z 1987 - dzieło renomowanej spółki producencko-reżyserskiej Marchent-Ivory, dzięki któremu 27-letniego wówczas Brytyjczyka dostrzegła krytyka. Hugh Grant został na dobre profesjonalnym aktorem filmowym występując między innymi w "Gorzkich godach" Polańskiego i "Okruchach dnia" - znów w reżyserii Jamesa Ivory'ego.

Prawdziwy wstrząs w życiu artysty nastąpił jednak dopiero w roku 1994. Grant zagrał wówczas w bezpretensjonalnej komedii romantycznej "Cztery wesela i pogrzeb". Świat, dość niespodziewanie dla samych autorów "Czterech wesel..." oszalał na punkcie tego filmu. Oszalał także na punkcie zniewalającego (zwłaszcza żeńską część widowni) swoim chłopięcym wdziękiem Hugh Granta. Z dnia na dzień Hugh stał międzynarodową supergwiazdą - dość powiedzieć, że jego gaża skoczyła ze stu tysięcy za "Cztery wesela" do kilku, a później nawet kilkunastu milionów dolarów za rolę.

Grant dodatkowo podsycił zainteresowanie swoją osobą, kiedy w 1995 trafił do aresztu za obrazę moralności - policja przyłapała go w samochodzie w niedwuznacznej sytuacji w towarzystwie modnej hollywoodzkiej prostytutki Divine Brown. Afera ta nie przeszkodziła aktorowi w utrwaleniu image'u dobrze ułożonego, młodego brytyjskiego gentlemana i specjalisty od komedii romantycznych.

Po udanym występie "W rozważnej i romantycznej" Anga Lee, Grant potwierdził swoją gwiazdorską pozycję filmem "Notting Hill" - swego rodzaju sequelem "Czterech wesel i pogrzebu", w którym angielski amant pokazał się u boku Julii Roberts. Mimo że Hugh Grant przekroczył już czterdziestkę i coraz częściej grywa poważniejsze role (przykładem może być film "Był sobie chłopiec") wciąż jest osobą niezbędną w każdej szanującej się brytyjskiej romantycznej komedii - aktora nie mogło zabraknąć zarówno w najnowszym przeboju gatunku "To właśnie miłość", jak i w obu częściach ekranizacji "Dzienników Bridget Jones".

Aktor przyznaje jednocześnie, że jego prywatna koncepcja miłości różni się bardzo od tej, którą kreuje w swoich romantycznych filmach. "Nie wierzę za bardzo w miłość od pierwszego wejrzenia - wyznał Grant w jednym z wywiadów - choć oparłem na niej całą swoją karierę. Z mojego doświadczenia wynika, że płeć przeciwną przyciągają przede wszystkim pieniądze, władza i wpływy. Sam wykorzystywałem te atuty w miłości niezliczoną ilość razy - z doskonałym rezultatem."

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Charlie Hunnam i Matthew McConaughey to "Dżentelmeni"

W sieci pojawił się polski zwiastun filmu Guya Ritchiego,...

14:08 (27.11)

Matthew McConaughey i Hugh Grant są dżentelmenami

Guy Ritchie zaprezentował zwiastun swojego najnowszego...

19:22 (02.10)

Hugh Grant mężem Nicole Kidman

Hugh Grant zagra u boku Nicole Kidman w adaptacji...

21:56 (15.11)

Hugh Grant w nowym filmie Guya Ritchiego

Hugh Grant zagra u boku Matthew McConaughey i Kate...

18:07 (01.11)

Ben Whishaw kochankiem Hugh Granta

W sieci pojawił się polski zwiastun serialu "Skandal w...

16:04 (30.10)

Hugh Grant się żeni

Hugh Grant w końcu w wieku 57 lat postanowił się ożenić.

14:07 (22.05)

Amerykanie wybrali się na przygodę w dżungli. "Jumanji"...

Produkcja "Jumanji: Przygoda w dżungli" znalazła się w...

09:30 (15.01)

Miś Paddington w więzieniu

W sieci pojawił się nowy, przeznaczony na amerykański...

04:09 (27.12)

Powstanie animowany "Paddington"

Na kilka tygodni przed premierą filmu "Paddington 2",...

12:13 (10.10)

Wraca miś Paddington

Do sieci trafił nowy zwiastun sequela produkcji...

14:07 (03.10)

Nowe przygody misia Paddingtona

Firma The Weinstein Company niedawno ujawniła datę...

11:47 (30.05)

Sequel "To właśnie miłość" w sieci

Minikontynuacja romantycznej komedii "To właśnie miłość"...

19:48 (28.05)

Miś Paddington wróci za pół roku

Firma The Weinstein Company ustaliła datę premiery...

12:55 (27.05)

Polityczny skandal wokół Hugh Granta

Hugh Grant zagra w nowym, telewizyjnym dziele Stephena...

01:20 (22.05)

Hugh Grant tańczy do przeboju Drake'a

Ukazał się sequel romantycznej komedii "To właśnie...

08:35 (27.03)

Andrew Lincoln zapowiada sequel "To właśnie miłość"

Do sieci trafił teaser krótkometrażowego sequela...

16:35 (14.03)