James Belushi

Głosów: 2, Suma: 6, Średnia: 1.00

Aktor

ur. 1954.06.15 (Chicago, Illinois, USA)
wiek: 66 lat

kraj pochodzenia: USA

James Adam Belushi, jeden z symboli amerykańskiego humoru, urodził się w rodzinie albańskich imigrantów.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Głową rodziny był ojciec Jamesa, Adam Belushi, właściciel restauracji, ale za największy autorytet przyszły aktor uznawał wówczas starszego o pięć lat brata - Johna. To właśnie John Belushi, absolwent wydziału sztuk teatralnych, jako pierwszy zaczął robić karierę komika. Do jego trupy improwizujących komików The Second City w 1977 roku dołączył również James, który rok później trafił do sitcomu "Who's Watching the Kids" nadawanego w telewizji ABC. Trzy lata później James Belushi znalazł się w obsadzie thrillera Michaela Manna "Złodziej", który swoją premierę miał na festiwalu w Cannes. Jak każdy niemal szanujący się amerykański komik miał też dwuletni romans z "Saturday Night Live", w którym występy przyniosły mu pierwszą nominację do nagrody Emmy. W roku 1982 John Belushi, ukochany brat Jamesa, zmarł z powodu przedawkowania narkotyków - pogrążony w depresji James z tego powodu wycofał się nawet na moment z zawodu.

Złoty okres w karierze Jamesa Belushiego, zwanego najczęściej Jimem, nadszedł wraz z końcem lat 80. W 1986 roku zagrał zupełnie niekomediową rolę w dramacie wojennym "Salwador" Olivera Stone'a, nagrodzonym Independent Spirit Award i nominowanym w dwóch kategoriach do Oscara. Ciekawą postać rozgadanego, pozornie nieszkodliwego kierowcy, który okazuje się mieć również drugą, mroczną naturę stworzył w thrillerze "Retrospekcja" (1997) Louisa Morneau, za który otrzymał nagrodę aktorską na festiwalu w Maladze.

W życiu prywatnym Belushi długo nie mógł znaleźć szczęścia. Jego dwa kolejne małżeństwa, z Sandrą Davenport oraz z aktorką Marjorie Bransfield, zakończyły się rozwodami. Dopiero trzeci związek z Jennifer Sloan, reżyserką dźwięku (m.in. przy "Gwiezdnych wojnach"), przetrwał próbę czasu i trwa od 1998 roku do dziś. Para wychowuje dwójkę własnych dzieci, ale jest też w bliskiej relacji z Robertem Belushim, synem Jamesa i Sandry Davenport. Robert postanowił pójść w ślady ojca i został aktorem: występował m.in. w sitcomie "Jim wie lepiej" z ojcem w roli głównej.

Sam James lubi jednak podkreślać, że aktorstwo to tylko jedna z jego pasji. Zaangażował się (również finansowo) w sieć restauracji i klubów muzycznych House of Blues założonej przez znanego w branży restauracyjnej biznesmena Isaaca Tigretta oraz Dana Aykroyda (m.in. "Ghostbusters" czy "Wożąc panią Daisy", za który był nominowany do Oscara).

Od wielu lat występuje jako muzyk ze swoją rhytm-and-bluesową grupą The Sacred Hearts, która na scenie grała nawet w towarzystwie Rolling Stonesów - zespół wydał m.in. płytę "36-22-36".

Jim opublikował też autobiograficzną książkę "Prawdziwi mężczyźni nie przebaczają" i ufundował stypendium dla wyróżniających się studentów aktorstwa i sztuk audiowizualnych, którego patronem uczynił zmarłego brata (John Belushi Scholarship Fund).

Jednym z niespełnionych marzeń Belushiego pozostaje reżyseria. James, który reżyserował m.in. swój serial "Jim wie lepiej", chce jednak tę zaległość nadrobić.