Jan de Bont

Głosów: 1, Suma: 2, Średnia: 2.00

Reżyser

ur. 1943.10.22 (Eindhoven, Noord-Brabant, Holandia)
wiek: 76 lat

kraj pochodzenia: Holandia

Holenderski filmowiec, który w latach 90. stał się jednym z najbardziej wziętych specjalistów od wysokobudżetowych, hollywoodzkich widowisk rozrywkowych.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Jan De Bont urodził się w 1943 roku Eindhoven. Od połowy lat 60. pracował jako operator filmowy w kinematografii holenderskiej. Na przełomie lat 70. i 80., podobnie jak wielu jego pracujących w branży filmowej rodaków (m.in. aktor Rutger Hauer i reżyser Paul Verhoeven), De Bont przeniósł się do Hollywood. W krótkim czasie zrobił imponującą karierę jako autor zdjęć do amerykańskich przebojów; Holender ma koncie między innymi "Szklaną pułapkę", oraz filmy reżyserowane przez Paula Verhoevena: "Ciało i krew" i "Nagi instynkt". W 1992 De Bont po raz ostatni wystąpił w roli operatora filmowego kręcąc zdjęcia do trzeciej części popularnego cyklu kryminalnego "Naga broń".

Następny rok przyniósł reżyserski debiut Holendra - sensacyjny hit "Speed: niebezpieczna szybkość". Film odniósł oszałamiający sukces komercyjny i z miejsca postawił De Bonta wśród najbardziej rozchwytywanych hollywoodzkich realizatorów kina akcji. Holenderski filmowiec potwierdził swoje reżyserskie umiejętności katastroficznym widowiskiem "Twister" i drugą częścią przebojowego "Speeda". Po chłodno przyjętym przez publiczność horrorze "Nawiedzony" De Bont wrócił niedawno na szczyt drugą częścią przygód Lary Croft "Tomb Raider: Kolebka życia". Obecnie Holender przygotowuje się do realizacji thrillera zatytułowanego "Meg" - opowieści o monstrualnym rekinie-ludojadzie, który, według zapewnień producentów, ma przyćmić kultowe "Szczęki" Stevena Spielberga.