Javier Bardem

Głosów: 4, Suma: 20, Średnia: 5.00

Aktor

ur. 1969.03.01 (Las Palmas de Gran Canaria, Hiszpania)
wiek: 51 lat

kraj pochodzenia: Hiszpania

Jeden z najbardziej znanych na świecie współczesnych twórców hiszpańskiego pochodzenia. Laureat Academy Award z 2008 za najlepszą drugoplanową rolę męską; jednak w historii kinematografii zaistniał przede wszystkim jako pierwszy aktor hiszpański nominowany do Oscara.

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor drugoplanowy - Javier Bardem, film To nie jest kraj dla starych ludzi
Najlepszy aktor drugoplanowy - Javier Bardem, film To nie jest kraj dla starych ludzi

Wybrana filmografia

 

Biografia

Urodził się 1 marca 1969 w Las Palmas położonym na wyspie Gran Canaria, przynależnej do hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Wychował się w prawdziwie artystycznej rodzinie - z bratem Carlosem i matką Pilar Bardem, która aktorską karierę rozpoczęła jeszcze w latach sześćdziesiątych, często spotykał się na filmowym planie; aktorami byli także jego siostra Monica oraz dziadkowie Matilde Muñoz Sampedro i Rafael Bardem. Reżyserią zajmował się kuzyn Miguel, niekiedy angażując Javiera w swych filmach ("Más que amor, frenesí", "La Madre") oraz stryj Juan Antonio Bardem, jeden z najbardziej cenionych reżyserów hiszpańskich, uwięziony podczas dyktatury generała Franco po wyróżnieniu jego "Śmierci rowerzysty" nagrodą krytyków w Cannes.

Pierwsze kroki na planie filmowym mały Javier postawił w wieku 5 lat w miniserialu "El Picaro" (1974); jako jedenastolatek zagrał zaś niewielką rólkę w "El poderoso influjo de la luna". Pomimo rodzinnych koneksji i zaangażowania w uprawianie sportu (zawodnik rugby), Bardem rozpoczął studia malarskie w Escuela de Arte y Oficios w Madrycie, dorabiając okazjonalnymi aktorskimi występami. Z czasem otrzymując coraz poważniejsze role, zdecydował się na karierę zgodną z rodzinną tradycją. Początkowo obsadzany ze względu na warunki fizyczne do ról przystojnych, muskularnych mężczyzn, wkrótce stał się artystą wybierającym ambitniejsze i bardziej interesujące kreacje, cenionym za umiejętne wcielanie się w postacie wymagające wrażliwości i dużych zdolności warsztatowych.

Debiutował u Bigasa Luny na początku lat 90-tych przy realizacji erotycznego "Lulu" (1990) i w jego późniejszej trylogii. W części pierwszej "Jamon, jamon" (Szynka, szynka 1992) z udziałem Penelope Cruz otrzymał główną rolę, za którą nagrodzono go w San Sebastian mianem najlepszego aktora - wystąpił też w kontynuacji: "Huevos de oro" (Złote jaja; Golden balls; Macho 1993) i "La teta y la luna" (Księżyc i pierś 1994). Statuetkę Goya otrzymał za udział w thrillerze "Policzone dni" (1994) i obrazie "Usta do ust" Pereiry (1995). W międzyczasie zagrał mały epizod w "Wysokich obcasach" Pedro Almodovara (1991), z którym spotkał się później na planie "Drżącego ciała" (1997), zdobywając za rolę Davida Europejską Nagrodę Publiczności i nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Jego pierwszym angielskojęzycznym filmem był "Perdita

Durango" (1997). Wkrótce rolą kubańskiego dysydenta, poety Reinaldo Arenasa w "Zanim zapadnie noc" (2000) zdobył Independent Spirit Award oraz wenecki Puchar Volpi i stał się historycznym kandydatem do Oscara.

Sukces powtórzył w produkcji "W stronę morza" (2004), wcieleniem w sparaliżowanego Ramona zyskując międzynarodową sławę. Wystąpił także u Formana w "Duchach Goyi" (2004) i adaptacji "Miłość w czasach zarazy" (2007). Za drugoplanowy występ w obsypanym nagrodami filmie braci Coen "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2007) Bardena uhonorowano go min. Oscarem, Złotym Globem, Saturnem, SAG i BAFTA Award. Widzowie zapamiętali go także z "Vicky Christina Barcelona" (2008) u boku Penelope Cruz, z którą później pobrał się w 2010 roku (w 2011 urodził im się syn Leo) oraz takich filmów jak "Biutiful" (2010, kolejna oscarowa nominacja i Złota Palma w Cannes dla Bardema) czy "Skyfall" (2012), w którym mistrzowsko zagrał przeciwnika Jamesa Bonda, Raoula da Silvę. W tym samym roku otrzymał swą gwiazdę w hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Javier Bardem będzie Królem Trytonem

Javier Bardem stara się o rolę Króla Trytona w aktorskiej...

12:30 (18.07)

Javier Bardem naprawdę rusza się jak Mick Jagger

Javier Bardem pochwalił się swoim talentem tanecznym w...

16:22 (26.02)

Javier Bardem na "Diunie"

Javier Bardem zagra u boku Timothée Chalameta i Rebekki...

21:25 (01.02)

Javier Bardem i Salma Hayek w nowym filmie Sally Potter

Javier Bardem, Salma Hayek, Chris Rock, Laura Linney i...

13:30 (12.12)

Wszyscy wiedzą o tajemnicach Penelope Cruz

W sieci pojawił się zwiastun filmu "Wszyscy wiedzą", w...

18:53 (15.11)

Wszyscy wiedzą o tajemnicach Penelope Cruz i Javier Bardema

W sieci pojawił się zwiastun filmu "Todos lo saben", w...

15:52 (05.04)

Javier Bardem będzie Hernanem Cortesem

Javier Bardem zagra główną rolę w serialu, którego...

02:41 (27.03)

Javier Bardem w krótkometrażowym spin-offie Terrence'a...

Do sieci trafiła zapowiedź nowego projektu "Thy Kingdom...

00:03 (20.02)

"mother!": Sekretny klip

Twórcy filmu "mother!" w reżyserii Darrena Aronofsky'ego...

15:17 (30.08)

"mother!": Z raju do piekła

Po krótkim teaserze otrzymaliśmy pełen zwiastun horroru...

09:07 (08.08)

Niebezpieczni goście w domu Jennifer Lawrence

Do sieci trafiła minizapowiedź horroru "mother!" w...

15:53 (31.07)

"Upiór w operze" i "Drakula" w "Dark Universe"

Poznaliśmy dalsze plany dotyczące cyklu "Dark Universe"....

17:59 (07.06)

Jennifer Lawrence i Michael Fassbender z szansą na "Dark...

Producent "Mumii", chce, by Jennifer Lawrence i Michael...

18:19 (06.06)

Piraci z Karaibów hitem w Ameryce

Film "Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara" zadebiutował na...

04:27 (29.05)

Johnny Depp i Javier Bardem potworami w "Dark Universe"

Johnny Depp i Javier Bardem zagrają w nowym cyklu studia...

01:37 (23.05)

"Piraci z Karaibów": Kapitan Salazar kontra Jack Sparrow

Studio Disneya opublikowało nowy klip promujący...

19:59 (21.05)