Jean Dujardin

Głosów: 4, Suma: 19, Średnia: 4.50

Aktor

ur. 1972.06.19 (Rueil-Malmaison, Francja)
wiek: 48 lat

kraj pochodzenia: Francja

Jean Dujardin [żą diżardę] to pierwszy francuski aktor, któremu udało się otrzymać Oskara dla najlepszego aktora za rolę George'a Valentin, gwiazdy niemego kina, w filmie "Artysta" Michela Hazanaviciusa (2012). Nie udało się to nawet Gérardowi Depardieu! Nie zdziwi więc nas jego reakcja po otrzymaniu nagrody: "Ouah, putain, génial, merci!" (o kurde, super, dziękuję!). We Francji porównuje się go do Jean-Paula Belmondo.

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Jean Dujardin, film Artysta

Wybrana filmografia

 

Biografia

Jan z Ogrodu, jak brzmi po polsku jego imię i nazwisko, dorastał z trzema braćmi w podparyskim Rueil-Malmaison, a następnie dorabiał jako ślusarz i rzemieślnik w firmie budowlanej swojego ojca. W czasie odbywania służby wojskowej Jean odkrył jednak w sobie talent komiczny i to popchnęło go do wyjazdu do Paryża (1995), gdzie występował w barach i małych teatrach, a po pewnym czasie przyłączył się do trupy aktorskiej la Bande du Carré, którą przekształcił później w trupę les Nous C Nous. Wystawiał z nią spektakle i parodie, trafiając w końcu do telewizji France 2. Regularne występy w programie Fiesta zaoowocowały trzema wygranymi z rzędu w kategorii komicznej w konkursie Graines de stars (zalążki gwiazd) telewizji M6 (1997-98).

Następnie Jean wymyślił postać Brice'a de Nice, nicejskiego serfera, w roli którego nagrał gagi cieszące się olbrzymią popularnością. Powstał z nich później film (2005) bijący rekordy komercyjne. Kręcił też skecze dla kanału France 2.

Szeroką popularność zyskał dzięki niezwykle zabawnej roli w serialu telewizyjnym "Chłopak i dziewczyna" (polski odpowiednik to "Kasia i Tomek" z Joanną Brodzik i Pawłem Wilczakiem) z Alexandrą Lamy (1999-2003). Używając własnych imion, zagrali pełne temperamentu małżeństwo, które mierzy się z różnymi sytuacjami życia codziennego. Udział w serialu skończył się małym skandalikiem: Jean rozwiódł się i związał z Alexandrą.

Wycofał się też z serialu, by zadebiutować na dużym ekranie. Po kilku niewielkich rolach, m.in. w "Nie ma róży bez kolców" (2002), gdzie zagrał niezbyt rozgarniętego włamywacza i w trillerze "Le Konwojent" (2004), odniósł sukces jako małżonek w komedii "Wesela!" de Valérie Guignabodet (2004). Natomiast za parodiową rolę tajnego agenta francuskich służb specjalnych Huberta Bonisseura de La Batha, ukrywającego się pod pseudonimem OSS 117, w czarnej komedii "OSS 117 - Kair, miasto szpiegów" Michela Hazanaviciusa, otrzymał nominację do Cezara dla najlepszego aktora i Etoile d'Or (2006). Ze względu na popularność dograno również drugą część: "OSS 117- Rio nie odpowiada" (2009).

Sukcesy nie przeszkadzają jednak w porażkach: w 2006 roku przyznano Jeanowi Bidet d'Or (Złoty Bidet) dla najgorszego aktora za film "Żona mojego partnera". I podobną "nagrodę"- Gérard du cinéma - za film "Brice de Nice - Nicejski ślizg" w kategorii "najgorszy film z Jeanem Dujardinem".

Jednak Jean Dujardin to nie tylko komediant. Ambitnie i konsekwentnie stara się różnicować swoje role: w "Samotnym śledztwie" (2007) zagrał policjanta prowadzącego śledztwo w sprawie morderstwa i gwałtu swojej dziesięcioletniej córki, w "99 franków" (2007) - rozwiązłego, depresyjnego publicystę (film na podstawie książki Frédérica Beigbedera, również w polskim tłumaczeniu). W "Bruit des glaçons" (2010) wcielił się w rolę Charlesa Faulque'a, pisarza alkoholika, który choruje na raka. W "Un balcon sur la mer" był mężczyzną, który szuka swojej młodzieńczej miłości.

W międzyczasie wyprodukował i wyreżyserował serię krótkich programów dla 13ème Rue.

W 2011 roku na ekranach kin pojawił się niemy, biało-czarny film "Artysta" Michela Hazanaviciusa, który oddaje hołd hollywoodzkiemu kinu lat 1920-1930. Jean odegrał w nim główną rolę George'a Valentina, wielkiej gwiazdy kina niemego, którego karierę łamie pojawienie się filmów mówionych, a serce - miłość do Peppy Miller (Bérénice Bejo), młodej, wschodzącej gwiazdy. Film okazał się perłą kinową, zdobywając 26 nagród i 37 nominacji, w tym 14 dla Jeana Dujardina, który otrzymał m. in. Złotą Palmę w Cannes za najlepszą rolę męską, Złotego Globa, jako drugi po Gérardzie Depardieu (za film "Zielona karta") i Oskara dla najlepszego aktora (do tej pory dostawały go tylko Francuzki, np. Juliette Binoche), a także Screen Actors Guild Award dla najlepszego aktora i nagrodę BAFTA na najlepszą rolę męską.

Po tych Jean Dujardin sukcesach zagrał (2012) na temat niewierności męskiej w pełnym gagów filmie "Niewierni", którego był równocześnie współproducentem, współscenarzystą i współreżyserem.

W 2013 roku zobaczymy go w filmie Martina Scorcese "The Wolf of Wall Street" z Leonardo Di Caprio w roli szwajcarskiego bankiera (dzięki czemu może zachować swój francuski akcent) pomagającego prać brudne pieniądze, a w thrillerze szpiegowskim "Möbius" znów zagra - ale tym razem na poważnie - francuskiego szpiega rosyjskich federalnych służb bezpieczeństwa.

Prywatnie Jean Dujardin pozostaje od 2003 roku w związku z Alexandrą Lamy (ślub 25 lipca 2009). Ma dwóch synów z pierwszego małżeństwa (z Gaëlle).