Jean Reno

Głosów: 32, Suma: 157, Średnia: 4.92

Aktor

ur. 1948.07.30 (Casablanca, Maroko)
wiek: 72 lat

kraj pochodzenia: Maroko

Jean Reno to dziś jedna z najjaśniejszych gwiazd francuskiego kina, ale sukces ten aktor okupił ciężką pracą i długo na niego czekał.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Z pochodzenia jest Hiszpanem i naprawdę nazywa się Don Juan Moreno y Jederique Jimenez. Urodził się 30 lipca 1948 w Casablance w Maroku, skąd w wieku 12 lat przeprowadził się wraz z rodzicami do Francji. Nie marzył o zawodzie aktora. Imał się różnych profesji: prowadził biuro podróży i sklep spożywczy, aż w końcu zaczął studiować aktorstwo i pojawiać się w epizodach na małym ekranie.

W kinie zadebiutował jako dojrzały, 30-paroletni mężczyzna w "Blasku kobiecości" Costy Gavrasa. Zagrał epizod, ale za to u boku wielkich gwiazd: Romy Schneider i Yvesa Montanda. Przełomowym momentem w karierze było spotkanie z Lucem Bessonem. Dzięki jego filmom - "Wielki błękit", "Nikita" czy "Leon zawodowiec" - Reno zyskał status gwiazdy.

Od połowy lat 90. zaczął pojawiać się w międzynarodowych produkcjach, takich jak "Francuski pocałunek", "Mission: Impossible", "Grób Roseanny", "Ronin" czy "Godzilla". W bogatej filmografii aktora są wielkie hity ostatniej dekady, a wśród nich: "Goście, goście", "Jaguar", "Jak kochają czarownice", "Purpurowe rzeki", "Imperium wilków", "Wasabi - Hubert zawodowiec" oraz "Mężczyzna moich marzeń" i "Przyjaciel gangstera", a także "Aniołowie Apokalipsy".

Role w filmach "Wielki błękit", "Goście, goście" i "Leon zawodowiec" przyniosły Reno nominacje do Cesara. W 2000 otrzymał "Outstanding European Achievement in World Cinema".

Jest poliglotą - zna biegle nie tylko francuski i hiszpański, ale też włoski i angielski. Chętnie użycza swojego wizerunku reklamom znanych produktów. Wystąpił m.in. w polskiej reklamie piwa EB. W życiu prywatnym dwukrotnie wstępował w związek małżeński i ma czworo dzieci. Ostatnia żona, niemal ćwierć wieku od niego młodsza Nathalie Dyszkiewicz, ma polskie korzenie.