Jeanne Moreau

Głosów: 1, Suma: 5, Średnia: 5.00

Aktorka

ur. 1928.01.23 (Paryż, Francja)
wiek: 92 lat

kraj pochodzenia: Francja

Kobieta, którą sam Orson Welles uważał za "największą aktorkę naszych czasów".

Wybrana filmografia

 

Biografia

Trudno wyobrazić sobie większą sławę i szacunek niż ten, którym cieszy się w ojczyźnie i poza nią nestorka francuskiego kina Jeanne Moreau. Urodzona w 1928 roku córka restauratora z Montmartre została w 1948 najmłodszą w historii aktorką przyjętą do prestiżowej Comedie Francaise. Dziesięć lat później stała się gwiazdą kina dzięki Luisowi Malle'owi, który obsadził ją w dwóch wielkich przebojach: "Windą na szafot" i "Kochankach". Ten drugi, kontrowersyjny ze względu na śmiałe sceny erotyczne film zapewnił Moreau status symbolu seksu.

Moreau współpracowała z największymi; kręciła filmy z Louisem Mallem, Francois Truffaut, Rogerem Vadimem, Wimem Wendersem, Lukiem Bessonem i Orsonem Wellesem. Utrzymywała bliskie stosunki z pisarzami należącymi do najważniejszych twórców literatury XX wieku - do grona jej przyjaciół zaliczali tacy giganci jak Jean Cocteau, Jean Genet, Henry Miller, Anais Nin i Marguerite Duras. Wśród jej licznych kochanków znaleźli się Louis Malle, Lee Marvin, Pierre Cardin i amerykański reżyser William Friedkin.

Moreau jest jedyną aktorką, która dwukrotnie przewodniczyła jury w Cannes; nie ma świecie ważnego międzynarodowego festiwalu filmowego, który nie przyznałby jej nagrody za całokształt osiągnięć. Imieniem artystki nazwane jest jedno z paryskich kin, ona sama posiada bogatą kolekcję doktoratów honoris causa, była też pierwszą kobietą, którą zaproszono do członkostwa we francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mimo 70 lat z okładem Moreau pozostaje osobą niezwykle aktywną i to nie tylko jako aktorka. Ma na koncie trzy nakręcone samodzielnie filmy fabularne, częściej jednak pracuje w teatrze, reżyseruje spektakle i opery, angażuje się także politycznie - oczywiście, jak przystało na aktorkę francuską, po stronie lewicy.