Jeffrey Donovan

Głosów: 20, Suma: 99, Średnia: 4.95

Aktor

ur. 1968.01.01 (Amesbury, Massachusetts, USA)
wiek: 52 lat

kraj pochodzenia: USA

Jeffrey Donovan urodził się w 1968 roku w mieście Amesbury w Massachusetts. Uczył się w Bridgewater State College i na uniwersytecie stanowym w Amherst, a wykształcenie aktorskie zdobył na uniwersytecie w Nowym Jorku.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Przed występem w "Dotyku zła" zagrał w kilku filmach fabularnych ("Uśpieni" (1996), "Kiedy ucichną działa" (1998) i "Przynęta" (2000)), ale najlepiej znany jest z "Księgi cieni: Blair Witch 2" (2000), kontynuacji wielkiego przeboju kinowego "Blair Witch Project". Występował też w serialach "Milenium", "Kameleon" i "Spin City".

Ostatnio zagrał w komedii z Willem Smithem "Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta" oraz w serialu "Kryminalne zagadki Miami". Za drugoplanową rolę w filmie "Sam & Joe" (2003) otrzymał nagrodę na Method Fest Independent Film Festival. Donovan występuje również na scenie, gdzie debiutował rolą Shylocka w szkolnym przedstawieniu szekspirowskiego "Kupca weneckiego".

Rola Creegana była dla niego prawdziwym wyzwaniem. Traktując ją poważnie aktor konsultował się z neurologiem w kwestii oddziaływania urazów mózgu na zachowanie człowieka. Jego interpretacja postaci jest bardziej skomplikowana i mniej przewidywalna niż w wersji brytyjskiej. W dużej mierze jest to zasługa samego aktora, któremu reżyserzy pozwalali na improwizację i wprowadzanie własnych zmian do charakteru postaci.