Jennifer Aniston

Głosów: 278, Suma: 1332, Średnia: 4.89

Aktorka

ur. 1969.02.11 (Sherman Oaks, Kalifornia, USA)
wiek: 51 lat

kraj pochodzenia: USA

Rodzina Jennifer Joanne Linn Aniston pochodzi z Grecji (prawdziwe nazwisko ojca brzmiało Anastasakis), tam też mieszkała jako dziecko. Krótko po powrocie do Stanów Zjednoczonych jej rodzice - aktorzy John Aniston i Nancy Dow - rozwiedli się. Dorastała w Nowym Jorku, gdzie w wieku 11 lat dołączyła do klubu dramatycznego w Rudolf Steiner School i na poważnie zainteresowała się sztuką filmową. Zanim została aktorką, pracowała jako telemarketer, kurier rowerowy i kelnerka.

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Ponieważ nie można zadowolić wszystkich, proponuję, abyśmy wszyscy przestali próbować to robić."Profesjonalną naukę aktorstwa rozpoczęła w New York's School of Performing Arts. Po jej ukończeniu w 1987 roku występowała w off-broadwayowskich przedstawieniach, takich jak "For Dear Life" czy "Dancing on Checker's Grave". Pierwszy epizod na ekranie zagrała w 1998 roku, rok później zaś dostała rolę w swoim pierwszym serialu - "Molly".

Po występach w komedii familijnej "Obóz Cucamonga, czyli jak spędziłem lato" i horrorze "Karzeł" oraz w kilku sitcomach (m.in. "Ferris Bueller", "Herman's Head" i "Muddling Through") pojawiła się w 1994 roku w pilocie serialu "Przyjaciele". Początkowo została wprawdzie zaproszona na przesłuchania do roli Moniki, ale ostatecznie udało jej się otrzymać tę rolę, którą chciała zagrać - Rachel Green. Serial osiągnął olbrzymią popularność, a wraz z nim i Jennifer Aniston. W ciągu dziesięciu lat gry w "Przyjaciołach" aż pięciokrotnie była nominowana do nagrody Emmy; otrzymała ją raz, w 2002 roku. Była też trzy razy nominowana do American Comedy Award i dwa razy do Złotego Globu, wygrywając statuetkę dla najlepszej aktorki komediowej. W 2002 i 2003 roku zdobyła nagrodę Teen Choice. Otrzymała też w 1996 roku - wraz z kolegami i koleżankami z planu "Przyjaciół" - zespołową nagrodę przyznaną przez Gildię Aktorów Filmowych. Do tej nagrody była wraz z zespołem nominowana jeszcze sześciokrotnie, w okresie 1999-2004. Z kolei w latach 2001-2004 nieprzerwanie zdobywała nagrodę People's Choice dla ulubionej aktorki telewizyjnej.W międzyczasie, obok pracy nad "Przyjaciółmi", Aniston grała w komediach kinowych, takich jak: "Sposób na bezsenność", "Ta jedyna", "Mąż idealny", "Moja miłość", "Życie biurowe" czy "Gwiazda rocka". W 1999 roku użyczyła głosu jednej z bohaterek animowanego "Stalowego giganta" oraz - gościnnie - jednej z postaci z "Miasteczka South Park". W 2002 roku za rolę w "Życiowych rozterkach" (film pokazano na festiwalu w Sundance) otrzymała nagrodę Teen Choice oraz była nominowana do nagrody Independent Spirit.

Rok później pojawiła się u boku Jima Careya i Morgana Freeemana w komedii "Bruce Wszechmogący" (następna nominacja do Teen Choice Award), a w 2004 roku obok Bena Stillera w "Nadchodzi Polly" (nominacja do nagrody Złoty Popcorn). Kolejne jej filmy to m.in. "Z ust do ust" Roba Reinera, gdzie partnerowali jej Kevin Costner i Shirley MacLaine, thriller "Wykolejony" z Vincentem Casselem i Clive'em Owenem, "Sztuka zrywania" (nagroda Teen Choice), "Marley i ja" (nominacja do Teen Choice Award) czy "Dorwać byłą" (nominacja do niesławnej Złotej Maliny).


W 2006 roku zadebiutowała jako reżyserka filmem krótkometrażowym "Room 10" (nagroda jurorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CineVegas) oraz jako producentka trzech filmów, w tym "Infiltracji".W życiu prywatnym była związana m.in. z aktorami Danielem MacDonaldem, Charliem Schlatterem i Tate'em Donovanem, oraz muzykiem Adamem Duritzem. W 1998 roku poznała aktora Brada Pitta, z którym wzięła ślub dwa lata później. Para rozwiodła się w 2005 roku, kiedy Pitt nawiązał romans z Angeliną Jolie. Później Aniston łączono m.in. z Vince'em Vaughnem i modelem Paulem Sculforem.

Jej ojcem chrzestnym był znany aktor greckiego pochodzenia - Telly Savalas. Sama jest natomiast matką chrzestną dziecka swojej przyjaciółki z planu "Przyjaciół" - Courteney Cox.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Emma Roberts o genialnej Jennifer Aniston

Współpraca z Jennifer Aniston to dla Emmy Roberts...

01:27 (27.12)

Filmowi szefowie z piekła rodem

Redakcja serwisu Total Film przygotowała zestawienie 50...

00:37 (07.11)

Aniston i Quaid w "Switch"

Jennifer Aniston i Dennis Quaid dołączyli do obsady...

20:45 (19.02)

Cameron Diaz i Jennifer Aniston wymieniają się mężczyznami

Cameron Diaz spotyka się z byłym chłopakiem Jennifer...

14:44 (04.06)

Jennifer Aniston od dawna z Johnem Mayerem

Jennifer Aniston i John Mayer spotykają się ze sobą...

13:10 (27.05)

Zakochana i szczęśliwa Jennifer Aniston

Jennifer Aniston zakochała się po uszy w Johnie Mayerze.

14:27 (20.05)

Minka Kelly życzy szczęścia Johnowi Mayerowi

Minka Kelly pobłogosławiła nowy związek byłego chłopaka,...

10:59 (17.05)

Jennifer Aniston fanką Johna Mayera

Romans Jennifer Aniston i Johna Mayera kwitnie. Aktorka...

00:49 (16.05)

Najsłodszy chłopak Jennifer Aniston

Jennifer Aniston uważa, że John Mayer jest...

12:21 (11.05)

Jennifer Aniston w morzu kwiatów

Nowy chłopak Jennifer Aniston, John Mayer, obsypuje swoją...

03:31 (05.05)

Jennifer Aniston będzie produkować filmy

Jennifer Aniston założyła własną firmę producencką, Echo...

14:00 (02.04)

Jennifer Aniston wraca do korzeni

Jennifer Aniston planuje na nowo odkryć swoje korzenie i...

16:11 (31.03)

Jennifer Aniston podrywa Owena Wilsona

Jennifer Aniston otwarcie flirtuje z Owenem Wilsonem,...

05:14 (13.03)

Jennifer Aniston nie lubi nagich scen

Jennifer Aniston przyznała, że nie lubi rozbierać się...

03:31 (08.03)

Angelina Jolie dba o uczucia Jennifer Aniston

James Haven, brat Angeliny Jolie, twierdzi, że jego...

14:37 (06.03)

Eric Dane z nieznośnym labradorem

Eric Dane dołączy do obsady komedii pod tytułem "Marley &...

09:15 (03.03)