Jeremy Irons

Głosów: 14, Suma: 67, Średnia: 5.00

Aktor

ur. 1948.09.19 (Cowes, Isle of Wight, Wlk. Brytania)
wiek: 71 lat

kraj pochodzenia: Wlk. Brytania

Anglik w każdym calu, aktor charyzmatyczny, którego pojawienie się na ekranie podnosi automatycznie temperaturę na widowni o kilka stopni.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Jeremy Irons jest jednym z niewielu wielkich, międzynarodowych gwiazdorów, którym zdarzyło się grać Polaka - w dodatku pracującego na czarno w Londynie. Aktor wcielił się w naszego rodaka w filmie Jerzego Skolimowskiego "Fucha" z 1982 roku, zyskując w ten sposób duży plus u polskich widzów. Irons znany jest jednak przede wszystkim z wielkich ról dramatycznych w filmach nie tylko głośnych, lecz także ważnych i artystycznie ambitnych - wystarczy wymienić takie tytuły jak "Misja", "Dead Ringers" czy "Dom dusz".

Urodzony w 1948 r. Jeremy Irons, tak jak wielu aktorów brytyjskich, zanim trafił do kina, przeszedł gruntowany trening teatralny. Karierę zaczynał w bristolskiej Old Vic School, później przeszedł do związanego z tą szkołą teatralną zespołu, w którym z powodzeniem grywał role szekspirowskie. Przeprowadził się do Londynu, okazało się jednak, że w stolicy droga do kariery jest znacznie dłuższa i trudniejsza niż w Bristolu. Wysoki (196 cm), przystojny i dystyngowany Irons wkrótce przebił się jednak na londyńskie sceny, a stamtąd do telewizji. Szerszą popularność przyniosła mu rola w emitowanym swego czasu również w Polsce serialu "Znowu w Brideshead". W kinie debiutował w biograficznym filmie poświęconym Niżyńskiemu (nie grał oczywiście roli tytułowej). Potem przyszła między innymi "Kochanica Francuza" i wspomniana "Fucha" - występ w tym ostatnim obrazie spowodował, że krytyka filmowa zaczęła bacznie przyglądać się Ironsowi. Znawcy kina nie mylili się pokładając nadzieje w brytyjskim artyście - w latach 80. Irons dołączył do największych gwiazd współczesnego kina. Zagrał pomnikową, niezapomnianą rolę w "Misji", ale jeszcze większe wrażenie zrobił kunszt jaki zademonstrował w kontrowersyjnych "Dead Ringers" Davida Cronenberga. W obrazie tym wcielił się w dwie role opętanych ginekologiczną obsesją braci-bliźniaków, tworząc jedną z najbardziej intrygujących kreacji końca lat 80. Irons utożsamiany jest z postaciami osób z wyższych sfer, ludzi wyrafinowanych, o bogatym życiu duchowym.

W lata 90. wszedł z Oscarem, którego otrzymał za rolę zmanierowanego arystokraty w filmie "Druga prawda" (Reversal of Fortune) - w ciągu dekady udowodnił jednak, że z łatwością potrafi grać role spoza przypisywanego mu emploi. Jako sugestywny czarny charakter okazał się godnym przeciwnikiem dla Bruce'a Willisa w "Szklanej Pułapce 3", zagrał w "Wodnym świecie" i kostiumowym widowisku "Człowiek w żelaznej masce". Głównym nurtem aktorskiej działalności Ironsa pozostały jednak filmy poważne i ambitne, takie jak "Chinese Box", remake "Nocy iguany", czy "Lolita", w której zagrał Humberta - rolę, o której marzy każdy wybitny aktor w średnim wieku.

Jeremy Irons nie należy do artystów, którzy zabiegają o zainteresowanie popularnych mediów. Od ponad 20 lat jest żonaty z tą samą kobietą, nie dostarcza plotkarskim magazynom zbyt wiele materiałów do sensacyjnych artykułów, pilnie strzeże swojej prywatności. Wiadomo, że jest znakomitym jeźdźcem, uwielbia jazdę na nartach oraz na motocyklu - notoryczne przekraczanie ograniczeń szybkości na sportowym motorze BMW wydaje się jedyną skazą na wizerunku tego wzorowego, angielskiego gentlemana.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Diane Keaton, Jeremy Irons, miłość, wesela i inne katastrofy

Diane Keaton i Jeremy Irons zagrają w romantycznej...

22:16 (29.08)

David Bowie śpiewa dla "Watchmenów"

W sieci pojawił się zwiastun serialu HBO "Watchmen".

14:03 (25.07)

Jeremy Irons z Watchmenami

Jeremy Irons dołączył do obsady adaptacji "Watchmenów".

23:01 (26.06)

Jennifer Lawrence nie ma żadnych przyjaciół

Do sieci trafił klip ze szpiegowskiego thrillera...

13:59 (27.02)

"Czerwona jaskółka": Jennifer Lawrence szkolona na...

Do sieci trafił nowy klip promujący szpiegowski thriller...

15:39 (22.01)

"Czerwona jaskółka" : Jennifer Lawrence znajdzie sposób

Do sieci trafiła telewizyjna zapowiedź thrillera...

09:38 (08.01)

"Czerwona jaskółka": Jennifer Lawrence uwodzi i szpieguje

Do sieci trafił zwiastun thrillera szpiegowskiego...

16:18 (14.09)

"Assassin's Creed": Witajcie w czasach inkwizycji

Twórcy produkcji "Assassin's Creed" opublikowali trzeci...

06:11 (12.12)

Jeremy Irons i Matthias Schoenaerts będą szpiegować

Jeremy Irons i Matthias Schoenaerts dołączyli do obsady...

02:28 (07.12)

Jeremy Irons ojcem Jacka Hustona

Jeremy Irons i Jack Huston zagrają w komedii "An Actor...

21:02 (12.05)

"Assassin's Creed": Jest trailer

Twórcy "Assassin's Creed" opublikowali zwiastun filmu.

10:18 (12.05)

Jeremy Irons z ligą sprawiedliwych

Jeremy Irons zagra w filmie "Justice League".

00:37 (02.05)

Portishead grają dla Toma Hiddlestona

Grupa Portishead nagrała piosenkę do filmu "High-Rise" z...

00:20 (09.10)

Jeremy Irons i Brendan Gleeson w kinowym "Assassin's Creed"

Jeremy Irons i Brendan Gleeson zagrają w ekranizacji gry...

21:13 (02.10)

Monumentalny Jeremy Irons

Jeremy Irons zagra w komedii akcji "Monumental".

19:06 (16.05)

Ben Affleck jest Batmanem

W sieci pojawiło się nowe zdjęcie z filmu "Batman v...

09:26 (25.07)