Joan Chen

Głosów: 0, Suma: 0, Średnia: 0.00

Reżyserka/Aktorka

ur. 1961.04.26 (Shanghai, Chiny)
wiek: 59 lat

kraj pochodzenia: Chiny

Dziecko chińskiej rewolucji kulturalnej, córka represjonowanych lekarzy z Szanghaju, wreszcie aktorka Lyncha i Bertolucciego.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Urodziła się w 1961 roku w inteligenckiej rodzinie lekarzy z Szanghaju, stolicy chińskiego filmu. Beztroskie dzieciństwo Chong Chen (bo tak naprawdę się nazywa) przerwała rewolucja kulturalna. Jej rodziców rząd skazał na zesłanie, a siedmioletnia Chong została pod opieką niewiele starszego brata.

Jako nastolatka przyszła Joan zagrała w propagandowym filmie rządowym i... zapragnęła zostać aktorką. Zdała do szkoły aktorskiej w Szanghaju, a wkrótce potem zachwycił się nią weteran chińskiego filmu Xie Jin. Po filmie "Little Flowers" jego zachwyt podzieliła nie tylko publiczność, ale również jury Chińskiej Nagrody Filmowej. Uznana w wieku 18 lat za najlepszą rodzimą aktorkę Chen okrzyknięta została chińską Liz Tylor i... uciekła do Stanów.

Tam powróciła do pasji swoich rodziców i zaczęła studiować medycynę. Ale nie zrezygnowała z filmu - grała w serialach telewizyjnych i niskobudżetowych projektach. Szansę dostała po filmie "Tai-pan", który - choć krytykowany - zaprezentował Chen szerszej publiczności. Wśród niej był sam Bernardo Bertolucci, który powierzył Chen rolę cesarzowej Wan Jung w głośnym "Ostatnim cesarzu". Jej pozycję w Hollywood ugruntowała natomiast znakomita rola Josie Packard w kultowym serialu Davida Lyncha "Twin Peaks".

Komercyjny sukces sprawił, że Joan odważyła się zrobić ryzykowny film oparty na własnych traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa. Nielegalnie kręcony w Tybecie "Xiu Xiu" wzbudził zachwyt międzynarodowej krytyki i oburzenie chińskich władz, które zakazały Joan wszelkich kontaktów z przemysłem filmowym republiki. Być może dlatego kolejny reżyserski projekt niepokornej gwiazdy "Miłość w Nowym Yorku" okazał się typowo hollywoodzką komercyjną produkcją, o której dziś nikt już nie pamięta.

Dla Joan Cheng niezmiennie najważniejsza jest jednak rodzina. W 1998 roku, kiedy lekarze nie dawali jej żadnych szans na zajście w ciążę, a założona przez aktorkę sprawa o adopcję była w toku Joan odkryła, że spodziewa się dziecka. Podarła papiery adopcyjne i wkrótce urodziła córkę. O spodziewanym przyjściu na świat drugiej córki dowiedziała się natomiast na planie filmu "Fu Song" i natychmiast przerwała zdjęcia. Dziś Joan Cheng z córkami i drugim mężem Peterem Hui mieszka w Nowym Yorku i jest szczęśliwa, że wreszcie może przebierać w rolach.