Kate Beckinsale

Głosów: 269, Suma: 1308, Średnia: 4.89

Aktorka

ur. 1973.07.26 (Londyn, Wlk. Brytania)
wiek: 46 lat

kraj pochodzenia: Wlk. Brytania

Kate Beckinsale uważana za gwiazdę brytyjskiego teatru i telewizji oraz amerykańskich filmów niezależnych, w ostatnich latach wyrobiła sobie wysoką pozycję w Hollywood.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Beckinsale urodziła się w 1973 w Londynie, gdzie mieszkała przez większość życia. Jej ojciec, Richard Beckinsale wystąpił w kilku popularnych angielskich serialach, m.in. w "The Lovers" (1970) i "Rising Damp" (1974). Niestety w 1979 zmarł na zawał serca w wieku 31 lat. Matka, Judy Loe, po śmierci męża związała się z reżyserem teatralnym Royem Battersbym. Sama do dziś występuje w brytyjskiej telewizji. Można ją było zobaczyć m.in. w angielskim serialu "Szpital w Holby City" (2001-2003). Dodatkowo o rodzinie Kate wiadomo, że jej dziadek ze strony matki był Birmańczykiem.

Beckinsale miała dość burzliwe dzieciństwo. "Kiedy znudziło mi się być najgrzeczniejszą dziewczynką w szkole, stałam się małą awanturnicą. Tłukłam chłopaków, pyskowałam i weszłam w konflikt z dyrektorem szkoły" - wspomina aktorka. Nie ukrywa, że miała problem z anoreksją, a nałogową palaczką - pomimo wrzodów żołądka - jest do dziś.

W 1991 została przyjęta na uniwersytet w Oxfordzie, a jej specjalizacją była francuska i rosyjska literatura. Zanim jednak zaczęła naukę, zadebiutowała rolą córki głównej bohaterki w filmie telewizyjnym o II wojnie światowej "One Against the Wind" (1991). Już wtedy wiedziała, że chce zostać aktorką, jednak zdecydowała się na uniwersytet zamiast szkoły teatralnej, aby - jak sama mówi - poszerzyć swoje horyzonty. W trakcie studiów zagrała w adaptacji sztuki Shakespeara "Wiele hałasu o nic" (1993), partnerując takim gwiazdom, jak Emma Thompson, Michael Keaton i Keanu Reeves. Następnie pojawiła się w rozgrywającym się w średniowiecznych realiach dramacie "Książe Jutlandii" (1994) oraz we współczesnym kryminale "Szachownica flamandzka" (1994).

Po tym jak trzeci rok studiów spędziła w Paryżu, korzystając z uniwersyteckiego programu nauki za granicą, Beckinsale zdecydowała się skupić wyłącznie na aktorstwie. "Rzuciłam Oxford, a teraz po rosyjsku rozmawiam tylko z kobietą, która mnie depiluje. Oto co Hollywood robi z człowiekiem" - mówi Kate.

W 1995 dostała angaż w "Farmie na odludziu", która za oceanem przyniosła jej niemały rozgłos. Film został wyemitowany przez stację BBC/Thames Television, a następnie w kinach w Stanach Zjednoczonych, gdzie zebrał świetne recenzje.

Przez kolejne lata występowała w angielskich teatrach oraz niskobudżetowych produkcjach. Najpierw z Aidanem Quinnem zagrała w "Nawiedzonym" (1995), rok później wcieliła się w tytułową postać w adaptacji powieści Jane Austen "Emma". Za kreację w "Polowaniu na grube ryby" (1997) została nagrodzona na Katalońskim Festiwalu Filmowym w Sitges w Hiszpanii. Pojawiła się także w rozgrywającej się pod koniec ery disco amerykańskiej komedii "Rytmy nocy" (1998) oraz, razem z Claire Danes, w dramacie "W matni" (1999).

Międzynarodową sławę przyniosła jej rola pielęgniarki Evelyn Johnson w amerykańskim przeboju kinowym "Pearl Harbor" (2001). Dostała ją po tym, jak Charlize Theron zrezygnowała z udziału w filmie na rzecz "Słodkiego listopada" (2001). Sama Kate przyznaje, że nie bardzo wiedziała w co się pakuje. "To było coś zupełnie nowego, ale hollywoodzka maszyna okazała się rewelacją. Cenna i interesująca lekcja, a dla mnie punkt zwrotny w karierze". Kate zyskała uznanie w amerykańskim środowisku filmowym. Dzięki "Igraszkom losu" (2001) ogłoszono ją nową królową komedii romantycznej, następczynią Meg Ryan. "Underworld" (2003), w którym Beckinsale wcieliła się w ubraną w lateks wampirzycę, przyniósł jej kolejne przychylne recenzje. W "Van Helsingu" (2004) role się odwróciły i aktorka razem z Hugh Jackmanem (tytułowy Van Helsing) walczyła z siłami zła. W międzyczasie zagrała Carol w "Małe jest piękne".

W "Aviatorze" Martina Scorsese (premiera w CANAL+ w grudniu 2005) Beckinsale pojawiła się jako Ava Gardner, jedna z kochanek głównego bohatera, Howarda Hughesa (Leonardo DiCaprio). Była zachwycona swoją postacią: "O ile dobrze pamiętam, to Clark Gable powiedział kiedyś o Gardner, że to świetny gość, który pije z facetami i przeklina jak marynarz, ale posiada ciało najpiękniejszej kobiety na świecie." - mówi.

Na rok 2006 zostały zapowiedziane dwa filmy z udziałem pięknej aktorki - "Underworld: Evolution" oraz "Click".

Beckinsale stała się sławna stosunkowo niedawno i nie została jeszcze obsypana ważnymi nagrodami filmowymi. Zyskała jednak już kilka znaczących nominacji, m.in. w 2005 do nagrody Screen Actors Guild za świetny występ w "Aviatorze". Była także dwa razy nominowana do MTV Movie Award: w 2004 za najlepszy transatlantycki debiut aktorski, a w 2002 w kategorii najlepsza aktorka za rolę w "Pearl Harbor".

W życiu prywatnym Kate jest znana z ostrego języka i zwierzeń w rodzaju: "nie lubię stringów i w ogóle chodzę bez bielizny". W branży filmowej żartuje się, że jeśli utrzyma tak szybkie tempo rozwoju kariery, to niedługo wielki napis "Hollywood" zostanie zastąpiony przez "Beckinsale". Aktorka jednak ostatnio przyznała, że rozważa porzucenie aktorstwa z dwóch powodów. Po pierwsze ma tyle lat, co jej ojciec, kiedy miał zawał, a po drugie jej córka Lilly (ze związku z Charliem Sheenem) jest w tym samym wieku co ona, gdy tatę straciła. To dało aktorce do myślenia. Ponadto, pragnie ukończyć przerwane na Oxfordzie studia. W 2004 wyszła za mąż za reżysera "Underworld" - Lena Wisemana. Skromny ślub odbył się w hotelu Bel-Air w Los Angeles, a Lilly z tej okazji dostała od nowego tatusia własny pierścionek.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Mordercze skłonności Kate Beckinsale

Kate Beckinsale zagra w morderczej komedii "Jolt".

22:18 (24.04)

Kate Beckinsale desperacko szuka męża

W sieci pojawiła się zapowiedź serialu "The Widow" z Kate...

21:40 (14.01)

Matthew McConaughey i Kate Beckinsale z Guyem Ritchiem

Matthew McConaughey, Kate Beckinsale i Henry Golding...

15:22 (11.10)

Kate Beckinsale i Jason Sudeikis wysiadają z autobusu w...

Kate Beckinsale, Jason Sudeikis i John Malkovich zagrają...

11:04 (04.10)

Kate Beckinsale w serialu Amazona

Kate Beckinsale zagra główną rolę w serialu "The Widow",...

19:10 (03.01)

Kate Beckinsale romansuje z ojcem i synem

Do sieci trafił pierwszy zwiastun obyczajowego dramatu...

01:48 (20.06)

Mroczny i złowieszczy soundtrack "Underworld: Wojny krwi"

W sieci pojawiła się zapowiedź soundtracku najnowszej...

09:27 (05.01)

Najlepsze kreacje aktorskie 2016 roku według "Rolling Stone"

Magazyn "Rolling Stone" wybrał 25 najlepszych kreacji...

15:12 (13.12)

"Blade" może powrócić

Kate Beckinsale przez przypadek zdradziła, iż "Blade"...

00:17 (10.10)

Pierce Brosnan z romansującą Kate Beckinsale

Pierce Brosnan, były agent James Bond, wystąpi w...

06:54 (24.09)

Kate Beckinsale kochanką ojca i syna

Kate Beckinsale zagra główną rolę w filmie "The Only...

01:42 (21.09)

Osobista walka wampirzycy Kate Beckinsale

Kate Beckinsale znów pokazuje pazurki i... kły. W sieci...

18:41 (07.09)

Piąta odsłona "Underworld" w 2017

Studia Screen Gems i Lakeshore Entertainment ogłosiły...

15:43 (01.07)

Idris Elba i Nicolas Winding Refn wśród 683 nowych...

Amerykańska Akademia Filmowa zaprosiła w swoje szeregi...

05:47 (30.06)

Kate Beckinsale w świecie Jane Austen

W sieci zadebiutował zwiastun filmu "Love & Friendship"...

00:56 (24.03)

Z "Outlandera" do "Underworld"

Tobias Menzies zasilił obsadę nowej odsłony filmu...

01:05 (17.08)