Keanu Reeves

Głosów: 1, Suma: 5, Średnia: 5.00

Reżyser/Aktor

ur. 1964.09.02 (Bejrut, Liban)
wiek: 55 lat

kraj pochodzenia: Liban

Keanu Charles Reeves, syn Patricii Taylor, tancerki z nocnego klubu i projektantki kostiumów oraz pół-Hawajczyka, pół-Chińczyka, Samuela Nowlina Reevesa, geologa. To właśnie ojciec nadał mu oryginalne imię, które w języku hawajskim oznacza "chłodna górska bryza".

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Łatwo jest stać się bardzo samokrytycznym, kiedy jest się aktorem, kiedy jest się ocenianym przez krytyków. Bez względu na to, czy zgadasz się z nimi czy nie, ludzie cię osądzają."Po rozwodzie rodziców przeprowadził się z matką do Nowego Jorku, a następnie do Toronto. Już w szkole interesował się aktorstwem. W wieku 17 lat porzucił naukę i zaczął rozwijać swoją karierę, jednak zanim został mu to się udało, pracował ostrząc łyżwy, jako instruktor hokeja i menedżer sklepu z makaronem.

Na ekranie zadebiutował w 1984 roku epizodem w serialu "Hangin' In". Rok później zagrał w filmie telewizyjnym "One Step Away", w "Miłosnej terapii" oraz w serialach "Night Heat" i "Comedy Factory".W 1996 roku wystąpił w aż w ośmiu produkcjach, m.in. w dosyć głośnym "Youngblood", gdzie zagrał u boku Roba Lowe swoją pierwszą większą rolę - młodego hokeisty. Po zakończeniu zdjęć wyjechał do Hollywood, gdzie zadebiutował w amerykańskim filmie "W zakolu rzeki". W 1988 roku pojawił się u boku Johna Malkovicha, Glenn Close, Michelle Pfeiffer i Umy Thurman w słynnych "Niebezpiecznych związkach" Stephena Frearsa. Następne lata to m.in. "Wspaniała przygoda Billa i Teda" (rola w tym młodzieżowym filmie przyniosła mu bardzo dużą popularność), "Spokojnie, tatuśku", "Kocham cię na zabój" czy "Ciotka Julia i skryba".W 1991 roku wystąpił u boku Patricka Swayze w filmie "Na fali" (nagroda Złoty Popcorn i MTV Movie), do którego specjalnie nauczył się surfingu, a wraz z Riverem Phoenixem stworzył niezapomnianą kreację w "Moim własnym Idaho" Gusa van Santa. Następnie zagrał w tak znanych produkcjach jak "Dracula" F.F. Coppoli (obok Gary'ego Oldmana i Winony Ryder), "Wiele hałasu o nic" Kennetha Branagha (nominacja do Złotej Maliny) czy "Mały Budda" Bernardo Bertolucciego.

W 1994 roku dzięki roli policjanta Jacka Travena w filmie akcji "Speed: Niebezpieczna prędkość" Jana De Bonta (nagroda Złoty Popcorn i MTV Movie), u boku Sandry Bullock i Dennisa Hoppera, zyskał status jednego z najpopularniejszych i najlepiej opłacanych aktorów. Kolejne produkcje, w których wystąpił to thriller science-fiction "Johnny Mnemonic", melodramat "Spacer w chmurach" Alfonsa Arau z Anthony Quinnem, "Reakcja łańcuchowa" - u boku Morgana Freemana i Rachel Weisz (za te trzy filmy był nominowany do Złotych Malin) oraz "Feeling Minnesota", gdzie partnerował Cameron Diaz.W 1997 roku zagrał - obok Ala Pacino i Charlize Theron - w głośnym "Adwokacie diabła", a następnie wcielił się w hackera Neo w kultowym filmie braci Wachowskich z 1999 roku - "Matrix" (nagrody Złoty Popcorn, Blockbuster Entertainment, MTV Movie i Golden Slate oraz nominacja do nagrody Saturn), oraz w sequelach - "Matrix: Reaktywacja" i "Matrix: Rewolucje" (za oba był nominowany do nagrody Teen Choice).


W międzyczasie zagrał m.in. psychopatycznego mordercę w "Obserwatorze" (nominacja do Złotej Maliny), gracza football w "Sezonie rezerwowych" oraz brutalnego męża w "Dotyku przeznaczenia". W 2001 roku pojawił się w "Krótkiej piłce" oraz spotkał się ponownie z Charlize Theron w "Słodkim listopadzie" - za oba filmy był nominowany do Złotej Maliny. W 2004 roku otrzymał nagrodę honorową przyznawaną kaskaderom - Taurusa.Kolejne produkcje z jego udziałem to komedia romantyczna "Lepiej późno niż później , gdzie rywalizował z Jackiem Nicholsonem o względy Diane Keaton; Constantine", w którym znów partnerował Rachel Weisz; "Dom nad jeziorem" (nagroda Teen Choice), na planie którego po raz drugi zagrał u boku Sandry Bullock; niezależna produkcja "Przez ciemne zwierciadło" Richarda Linklatera (kolejne spotkanie z Winoną Ryder), "Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia", thriller kryminalny "Królowie ulicy" oraz wchodzący na ekrany kin film "Henry's Crime".Reeves jest także zapalonym motocyklistą oraz muzykiem - grał jako basista w zespołach Becky i Dogstar. Mieszka w Los Angeles. W 2001 roku jego partnerka - aktorka Jennifer Syme zginęła w tragicznym wypadku samochodowym. Dwa lata wcześniej urodziła im się martwa córka.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Keanu Reeves i Alex Winter powracają jako Bill i Ted

W sieci pojawiło się wspólne zdjęcie Keanu Reevesa i...

18:02 (18.02)

"Bill & Ted Face the Music": Zobacz plakat

W sieci pojawił się plakat z filmu "Bill & Ted Face the...

19:27 (05.02)

Keanu Reeves powraca jako Ted

W sieci pojawiło się pierwsze zdjęcia z filmu "Bill & Ted...

22:37 (17.12)

SpongeBob Kanciastoporty rusza na ratunek Gacusiowi

W sieci pojawił się zwiastun animacji "SpongeBob Film: Na...

06:40 (15.11)

Paula Abdul chciała być dziewczyną Keanu Reevesa

Paula Abdul przyłapała Keanu Reeves udającego grę na...

21:16 (10.10)

Keanu Reeves i Carrie-Anne Moss powrócą w "Matriksie 4"

Lana Wachowski zajmie się reżyserią filmu "Matrix 4" z...

23:29 (20.08)

Różowa koszula Keanu Reevesa

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia z planu filmu...

18:39 (03.07)

Keanu Reeves i Alex Winter na planie "Bill & Ted Face the...

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Bill & Ted Face the...

22:53 (01.07)

Keanu Reeves popisuje się przed Chudym

W sieci pojawiły się nowy klip z animacji "Toy Story 4".

20:09 (10.06)

John Wick pokonał Avengersów

"John Wick 3" to najchętniej oglądany film mijającego...

23:38 (19.05)

Keanu Reeves żegna się z psem

W sieci pojawił się klip z filmu "John Wick: Chapter 3 -...

18:46 (19.04)

John Wick: I to wszystko przez szczeniaka?

W sieci pojawił się nowy zwiastun filmu "John Wick:...

17:00 (21.03)

Keanu Reeves i Alex Winter dziękują za Billa i Teda

Keanu Reeves i Alex Winter wrzucili do sieci filmik...

23:28 (20.03)

Keanu Reeves powraca w towarzystwie Halle Berry i...

W sieci pojawił się polski zwiastun filmu "John Wick 3".

12:10 (28.01)

John Wick ma parabellum i nie zawaha się go użyć

W sieci pojawił się zwiastun filmu "John Wick: Chapter 3...

19:46 (17.01)

Keanu Reeves w "Toy Story 4"

Tim Allen zdradził, że w nowym "Toy Story 4" będzie można...

11:47 (23.11)