Keira Knightley

Głosów: 98, Suma: 465, Średnia: 4.69

Aktorka

ur. 1985.03.26 (Teddington, Wlk. Brytania)
wiek: 35 lat

kraj pochodzenia: Wlk. Brytania

Jedna z najciekawszych, najzdolniejszych i najładniejszych brytyjskich aktorek młodego pokolenia - a także jedna z najbardziej rozpoznawalnych międzynarodowych gwiazd. Specjalistka od ról kostiumowych; zagrała w wielu produkcjach, które odniosły artystyczny lub komercyjny sukces.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Miała tylko trzy lata, gdy poprosiła swych rodziców o zatrudnienie agenta. Córka aktora teatralnego Willa Knightleya oraz dramatopisarki i scenarzystki Sharman MacDonald od wczesnego dzieciństwa zdecydowana była pójść w ślady ojca. Jako siedmiolatka zadebiutowała w serialu "Screen One" (1993). Brała lekcje aktorstwa, uczyła się tańca, występowała w reklamach. Zdobywała doświadczenie w epizodach telewizyjnych ("A Village Affair" 1994, "Poszukiwacze skarbów" 1996, "Powrót do domu" 1998) i kinowych ("Niewinne kłamstwa" 1995). W 1999 zagrała Rose w miniserialu "Oliver Twist". Z powodu fizycznego podobieństwa do Natalie Portman obsadzono ją w superprodukcji George'a Lucasa "Gwiezdne wojny: Mroczne widmo" (1999) jako Sabé, służącą królowej Amidali. Dwa lata później pojawiła się na małym ekranie w swej pierwszej głównej roli jako Gwyn, córka Robin Hooda ("Księżniczka złodziei"), ćwicząc uprzednio na potrzeby tego filmu szermierkę, konną jazdę i łucznictwo. Otrzymała również nominację do Empire Award w kategorii najlepszy debiut za występ w thrillerze psychologicznym "Bunkier", w którym - mimo młodego wieku - miała "dorosłą" scenę.

Na rok 2002 przypadł początek jej międzynarodowej kariery. Obok kluczowego udziału w adaptacji "Doktora Żywago" zagrała główną bohaterkę w komedii "Podkręć jak Beckham", stając się jedną z

najpopularniejszych aktorek na Wyspach, zdobywając uznanie amerykańskiej widowni, zainteresowanie filmowej branży i dostęp do hollywoodzkich propozycji. Skorzystała z okazji i rok później święciła triumfy wraz z Johnnym Deppem i Orlando Bloomem jako gwiazda jednego z największych kinowych przebojów. Postać Elizabeth Swann, krnąbrnej córki gubernatora w produkcji "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" oraz jej kontynuacjach ("Skrzynia umarlaka" 2006, "Na krańcu świata" 2007) zapewniła Keirze Knightley sławę na całym świecie - rozpoznawano ją później nawet w Tajlandii i Etiopii.

Jej kolejne sukcesy to udział w kultowej komedii z gwiazdorską obsadą "To właśnie miłość" (2003), "Królu Arturze" z 2004, w którym jej Ginewrę nagrodzono ją Audience Award for Best International Actress oraz horrorze "Obłęd" (2005) z Adrienem Brody. Do zaangażowania jej w ekranizacji słynnej powieści "Duma i uprzedzenie" (2005) przekonała Joe'go Wrighta (w którego opinii była zbyt ładna jak na Elizabeth Bennet), prezentując mu się bez makijażu. Nominacje do Oscara, Złotego Globu, Satelity, BAFTA i Empire Award za główną rolę żeńską potwierdziły jej pierwszoligową aktorską klasę. W kostiumowych filmach pojawiała się później wielokrotnie: w "Jedwabiu" (2007) zagrała zdradzaną Helenę, rok później w "Księżnej" wcieliła się w Georgianę, ekstrawagancką księżną Devonshire, w 2011 była Sabiną Spielrein u Carla Gustava Junga ("Niebezpieczna metoda") i zdobywała serce hrabiego Wrońskiego jako tytułowa "Anna Karenina" (2012). U Wrighta wystąpiła też w dramacie wojennym "Pokuta" (2007), gdzie za jej Cecilię Tallis nagrodzono ją Empire Award oraz nominowano ponownie do BAFTA i Złotego Globu.

Popularna również dzięki takim rolom, jak Vera Phillips w powstałym wg scenariusza jej matki "The Edge of Love" (2008), Ruth w futurystycznym "Nie opuszczaj mnie" czy aktorki Charlotte zatrudniającej byłego gangstera w "Londyńskim bulwarze (2010) - stała się także, nieco wbrew swym chęciom, czołową celebrytką, wciąż obecną w mediach (pierwsze miejsca w rankingach gwiazd, reklama perfum Chanel i biżuterii Asprey, rozbierana sesja dla "Vanity Fair" ze Scarlett Johansson w obiektywie Annie Leibovitz, sprawa anoreksji czy udział w kampanii przeciwko przemocy domowej fundacji Women's Aid). W życiu prywatnym spotykała się z aktorem Delem Synnottem z "Księżniczki złodziei", później z irlandzkim modelem Jamie Dornanem. Z odtwórcą roli Wickhama w "Dumie i uprzedzeniu" Rupertem Friendem była w pięcioletnim związku. W 2012 zaręczyła się z Jamesem Rightonem, wokalistą Klaxons, poznanym przez wspólną przyjaciółkę.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Keira Knightley zdradza rząd, ale nie naród

W sieci pojawiła się zapowiedź thrillera politycznego...

17:53 (13.06)

Keira Knightley jest "W domu innego"

W sieci pojawił się polski zwiastun dramatu wojennego "W...

20:25 (18.02)

Keira Knightley i Luke Wilson zakochani w Berlinie

W sieci pojawił się zwiastun filmu "Berlin, I Love You",...

21:12 (17.01)

Keira Knightley w konkursie Miss Świata

Keira Knightley zagra w filmie "Misbehaviour", którego...

14:38 (17.10)

Alexander Skarsgård uwodzi Keirę Knightley

W sieci zadebiutował zwiastun dramatu wojennego "The...

20:05 (16.10)

Keira Knightley pisze pod nazwiskiem męża

W sieci zadebiutował zwiastun biograficznego filmu...

10:43 (12.07)

Twórca "Kapitana Ameryki" dokręca "Dziadka do orzechów"

Studio Disneya zamówiło dodatkowy miesiąc zdjęć swej...

12:48 (13.12)

Keira Knightley z twórcami "Manchester by the Sea"

Keira Knightley zagra w dramacie, który szykują...

11:45 (10.10)

Ray Panthaki z nominowaną do Nobla Keirą Knightley

Brytyjski aktor Ray Panthaki dołączył do obsady opartego...

19:05 (10.07)

Sequel "To właśnie miłość" w sieci

Minikontynuacja romantycznej komedii "To właśnie miłość"...

19:48 (28.05)

Andrew Lincoln zapowiada sequel "To właśnie miłość"

Do sieci trafił teaser krótkometrażowego sequela...

16:35 (14.03)

Will Smith próbuje naprawić swój umysł

- Może uznasz, że jestem szalony, ale prowadzę pewne...

20:13 (10.11)

Miranda Hart z dziadkiem do orzechów

Brytyjska aktorka Miranda Hart dołączyła do obsady nowej...

01:00 (12.10)

Will Smith pisze listy do śmierci, czasu i miłości

W sieci pojawił się zwiastun filmu "Collateral Beauty" z...

20:31 (07.09)

Helen Mirren z dziadkiem do orzechów

Helen Mirren dołączyła do obsady nowej produkcji wytwórni...

10:29 (26.08)

Keira Knightley nosi peruki

Keira Knightley przyznała, że we wszystkich filmach z...

02:49 (20.08)