Lars von Trier

Głosów: 6, Suma: 28, Średnia: 4.33

Reżyser/Aktor

ur. 1956.04.30 (Kopenhaga, Dania)
wiek: 64 lat

kraj pochodzenia: Dania

Reżyser, scenarzysta, operator, producent, aktor...

Wybrana filmografia

 

Biografia

Lars Von Trier jest jednym z najwybitniejszych twórców filmu autorskiego, artystycznym radykałem, cieszącym się zasłużoną sławą rewolucjonisty współczesnego kina. Trudno przecenić wpływ jaki na młodych filmowców na całym świecie wywarł inspirowany przez von Triera manifest nowego filmowego naturalizmu, Dogma 95. Duński reżyser i zgromadzeni wokół niego wyznawcy zasad Dogmy stworzyli najwyraźniejszy nurt artystyczny w kinie przełomu XX i XXI wieku.

Pierwsze amatorskie filmy Lars Von Trier nakręcił jako dziesięciolatek - jeszcze wcześniej, żeby zaimponować szkolnym kolegom wymyślał i reżyserował ich dziecięce zabawy. Na studiach zainteresował się kinem noir i w tej właśnie konwencji nakręcił swój pierwszy studencki film. Ambitne zamiary zderzyły się z brakiem doświadczenia - z kręconych nocą zdjęć na taśmie zapisało się tylko jedno ujęcie: przybliżenie końskiego wąsa. Trier powrócił jednak do tego projektu i tak w 1984 roku powstał "Element zbrodni", który został pokazany na festiwalu w Cannes. Wczesny etap twórczości duńskiego twórcy, który wypełniła tzw. trylogia europejska ("Element zbrodni", "Epidemia" i "Europa") to czas obsesyjnej dbałości o rygory narracyjno-formalne. Zrealizowany trzy lata później serial "Królestwo" jest już próbą nowego warsztatu i luźnej, otwartej formy, którą von Trier, współautor wsponianego manifestu Dogma-95, będzie kontynuował w następnych latach.

Pierwszym filmem duńskiego reżysera, który zyskał międzynarodowy rozgłos okazał się kontrowersyjny obraz "Przełamując fale", który w 1996 roku zdobył Europejską Nagrodę Filmową. Dwa lata później reżyser zrealizował owianą skandalem psychodramę "Idioci", w której demonstracyjnie eksploatował emocjonalną sferę życia swoich bohaterów, a w 1999 roku zabłysnął niezwykłym musicalem "Tańcząc w ciemnościach" (Złota Palma w Cannes), w którym główną rolę zagrała jedna z najoryginalniejszych współczesnych piosenkarek i kompozytorek Björk. W 2003 roku von Trier zaskoczył teatralnym, pozbawionym scenografii filmem "Dogville" z hollywoodzką gwiazdą Nicole Kidman, a niedługo później naraził się widowni kręcąc osobliwy film "Pięć nieczystych zagrań", w którym zmusił swojego dawnego wykładowcę do pracy pod swoje dyktando.

Von Trier jest jednak nie tylko wybitnym reżyserem, ale też wytrawnym manipulatorem. Duński filmowiec niezwykle starannie buduje swój wizerunek i legendę na najróżniejszych mistyfikacjach, celowo rozsiewanych plotkach i opowieściach na własny temat, którymi obficie raczy światowe media. Larsa von Triera nie można brać do końca poważnie, ponieważ nigdy nie wiadomo, w którym miejscu kończy się prawda, a zaczyna precyzyjnie zbudowana przez reżysera fikcja. To człowiek niezwykły - o wyrazistych, przemyślanych poglądach i oryginalnym podejściu do sztuki, ale też do życia. W jego wytwórni Zentropa za toalety służą bawarskie krasnale rozstawione na trawniku, a szlacheckie "von" przed nazwiskiem to pomysł samego reżysera (tępiony zresztą w szkole filmowej). Von Trier nie kryje się z wysoką samooceną. "Nigdy nie nakręciłem eksperymentalnego filmu, bo zawsze jestem pewien wyniku" - przyznaje z rozbrajającą szczerością.