Leonardo DiCaprio

Głosów: 105, Suma: 489, Średnia: 4.73

Aktor

ur. 1974.11.11 (Los Angeles, Kalifornia, USA)
wiek: 45 lat

kraj pochodzenia: USA

Pochodzi z rodziny o włosko-niemieckich korzeniach.

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Leonardo DiCaprio, film Zjawa
Najlepszy aktor w dramacie - Leonardo DiCaprio, film AVIATOR

Wybrana filmografia

 

Biografia

Ojciec zajmował się sprzedażą komiksów, a matka była sekretarką. Gdy była z nim w ciąży, uwielbiała chodzić po wystawach i muzeach, mając nadzieję, że pozwoli to jej dziecku stać się artystą. Pewnego dnia oglądając we Włoszech obraz Leonarda da Vinci, poczuła w brzuchu kopnięcie. Wtedy zdecydowała nadać synowi imię słynnego malarza.

Rok po narodzinach rodzice DiCaprio rozwiedli się. Leo dorastał w dzielnicy Los Angeles Echo Park, która nie cieszyła się dobrą sławą. Uczęszczał tam do szkoły średniej Johna Marshalla, gdzie zaprzyjaźnił się z Tobeyem Maguirem. Karierę aktorską rozpoczął już jako pięciolatek. Udało mu się dostać do ulubionego serialu telewizyjnego "Romper Room". Podobno prawie został wyrzucony z planu zdjęciowego za złe zachowanie. W wieku dziesięciu lat miał już własnego agenta, który namawiał go do zmiany nazwiska na Lenny Williams, gdyż Leonardo DiCaprio miało brzmieć zbyt egzotycznie. Młody aktor odmówił i znalazł sobie nowego agenta. Jako nastolatek Leo zagrał w kilkudziesięciu reklamówkach i kilku filmach edukacyjnych, a także serialach, takich jak: "Santa Barbara" (1990), "Roseanne" (1991) czy "Dzieciaki, kłopoty i my" (1991). Nie chciał jednak zostać gwiazdą telewizji i - jak sam mówi - robił to, aby "zdobyć rozgłos, poduczyć się aktorstwa i zarobić".

Za jego filmowy debiut uważa się rolę Josha w filmie "Critters 3", ale prawdziwy przełom nastąpił dwa lata później, kiedy to w 1993 pokonał 400 kandydatów w trwającym 4 miesiące castingu do filmu "Chłopięcy świat". Zdobył upragniony angaż i zagrał u boku samego Roberta DeNiro, zdobywając cenne doświadczenie aktorskie. Wykorzystał swoją "wielką szansę" i zachwycił publiczność do tego stopnia, że jeszcze w tym samym roku szwedzki reżyser Lasse Hallström obsadził go w roli upośledzonego chłopca w filmie "Co gryzie Gilberta Grape'a". DiCaprio stworzył tak niezapomnianą kreację, że większość widzów myślała, że naprawdę ma przed sobą niepełnosprawnego aktora, a krytycy tak się zachwycili jego występem, że dostał nominację do Oscara za rolę drugoplanową. Teraz już nikt nie miał wątpliwości, że narodziła się nowa gwiazda kina.

Po filmie "Szybcy i martwi" (1995) z Sharon Stone, zagrał w "Przetrwać w Nowym Jorku" (1995) i w ambitnym obrazie Agnieszki Holland "Totalne zaćmienie" (1995). Nigdy nie obawiał się aktorskich wyzwań, nie zastanawiał się więc długo, kiedy zaproponowano mu rolę w nowoczesnej filmowej adaptacji sztuki Williama Shakespeare'a "Romeo i Julia" (1996). Niedługo po tym zagrał u boku Diane Keaton i Meryl Streep w dramacie "Pokój Marvina".

W 1997, po premierze "Titanica" Jamesa Camerona, DiCaprio zmienił status z "gwiazdy" na "super-gwiazdę". Ten kasowy przebój zdobył najwięcej nominacji do Oscara od czasów "Ben-hura" (1959), a Leo popularność, o jakiej marzy każdy w Hollywood. Potem pojawił się w "Człowieku w żelaznej masce" (1998), "Celebrity" (1998) i "Niebiańskiej plaży" (2000).

Rok 2002 był kolejnym przełomem w karierze DiCaprio. Zagrał bowiem w "Gangach Nowego Jorku" Martina Scorsese i "Złap mnie jeśli potrafisz" Stevena Spielberga. W roku 2004 wystąpił w filmie "Aviator" i za tę rolę został nagrodzony Złotym Globem i MTV Movie Award oraz nominowany do Oscara i BAFTY. W 2006 zagrał Billy'ego Costigana w nagrodzonej Oscarem "Infiltracji" Martina Scorsese na podstawie hongkońskiego filmu "Infernal Affairs" z 2002 roku. Wystąpił w nim z Jackiem Nicholsonem, a za swoją kreację był nominowany do Złotych Globów i do BAFTY. W "Krwawym diamencie" (2006) zagrał rolę Danny'ego Archera, za którą był nominowany do Oscara.

W 2008 r. zagrał w thrillerze "W sieci kłamstw" na podstawie powieści Davida Ignatiusa, a także w amerykańsko-brytyjskim melodramacie w reżyserii Sama Mendesa "Droga do szczęścia". W 2010 r. znowu wystąpił u Martina Scorsese, tym razem w thrillerze "Wyspa tajemnic" na podstawie powieści Dennisa Lehane'a pod tym samym tytułem. Także w 2010 r. odbyła się premiera filmu science-fiction "Incepcja" w reżyserii Christophera Nolana. W 2011 r. wystąpił w biograficznym filmie w reżyserii Clinta Eastwooda pt. "J. Edgar" w tytułowej roli J. Edgara Hoovera, dyrektora FBI w latach 1924-1972, wyróżnionej nominacją do Złotych Globów. W 2012 r. wystąpił u Quentina Tarantino w filmie "Django". Martin Scorsese obsadził go w tytułowej roli Franka Sinatry w biograficznym filmie "Sinatra" (2013).

DiCaprio uznawany jest za jednego z najlepszych aktorów Hollywood. Jego honoraria osiągają horrendalne sumy: za występ w "Złap mnie jeśli potrafisz" otrzymał 20 milionów dolarów. Jest laureatem licznych nagród, a do najważniejszych należą: dwie nominacje do Oscara ("Aviator", "Co gryzie Gilberta Grape'a"), Złoty Glob ("Aviator"), trzy nominacje do Złotego Globu ("Złap mnie jeśli potrafisz, "Titanic", "Co gryzie Gilberta Grape'a"), nominację do nagrody BAFTA ("Aviator"), dwie MTV Movie Awards ("Aviator", "Titanic") i kilka nominacji do tej nagrody.

Dzisiaj Leonardo jest dojrzałym człowiekiem i nie przypomina już rozhukanego nastolatka sprzed lat. Od dłuższego czasu pozostaje w związku z modelką Gisele Bundchen. Jest właścicielem firmy producenckiej "Appian Way", której pierwszym poważnym projektem był "Aviator". W styczniu 1999 otrzymał pozwolenie, by zastrzec swoje nazwisko prawem autorskim. Dał się poznać jako zagorzały ekolog: broni środowiska i występuje m.in. przeciwko projektom zwiększonego wydobywania ropy naftowej na Alasce. Jako szczęśliwy posiadacz wyspy na Karaibach, zamierza założyć tam kurort wypoczynkowy, nie naruszający miejscowej przyrody. Angażuje się także w działalność charytatywną: wraz z rodziną sfinansował nowoczesny ośrodek komputerowy Biblioteki Publicznej w Los Angeles, który odbudowano po trzęsieniu ziemi w 1994.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Seryjny morderca Martina Scorcese i Leonardo DiCaprio

Martin Scorcese i Leonardo DiCaprio zajmą się dla...

22:42 (11.02)

Brad Pitt i Leonardo DiCaprio nie chcieli grać gejów

Brad Pitt i Leonardo DiCaprio odrzucili propozycję...

16:23 (19.07)

Steven Spielberg i Leonardo DiCaprio chcą znów razem...

Leonardo DiCaprio ma zagrać główna rolę w biograficznym...

00:01 (18.05)

Tom Hardy przegrał zakład z Leonardo DiCaprio i zrobił...

Tom Hardy ma na swym ciele tatuaż z napisem "Leo Knows...

16:20 (31.01)

James Cameron ma dość pytań o śmierć Jacka w "Titanicu"

James Cameron przyznał, że zmęczyło go ciągłe wyjaśnianie...

10:44 (27.11)

Leonardo DiCaprio nowym Jokerem

Wiadomo już, że powstanie film skoncentrowany na Jokerze....

16:37 (01.09)

James Cameron wraca do "Titanica"

James Cameron przymierza się do nowej trylogii...

14:01 (03.08)

James Cameron pozwany przez krewnego bohatera "Titanica"

James Cameron zamiast świętować 20-lecie swego wielkiego...

09:27 (24.05)

Martin Scorsese znów z Leonardo DiCaprio i Robertem De Niro

Martin Scorsese chce znów spotkać się na planie z...

10:14 (24.04)

James Cameron broni zakończenia "Titanica"

James Cameron upiera się, że zakończenie "Titanica" ma...

12:20 (01.02)

The Lumineers, Leonardo DiCaprio i obsada "Stranger...

Prezydent Obama tuż przed zakończeniem kadencji,...

09:44 (26.09)

"Infiltracja" będzie serialem

Amazon szykuje serial na podstawie filmu "Infiltracja"...

01:15 (24.08)

Znamy już daty Oscarów 2017

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła daty związane z...

01:44 (01.07)

Morten Tyldum reżyseruje, Leonardo DiCaprio produkuje

Morten Tyldum stanie za kamerą filmu z elementami science...

20:09 (04.06)

Rihanna bawi się z Leonardo DiCaprio na Coachelli

Plotkarskie media wróciły do tematu romansu Rihanny i...

09:50 (18.04)

"Zjawa" z dwunastoma nominacjami do Oscarów

Poznaliśmy nominacje do Oscarów.

15:21 (14.01)