Marcin Dorociński

Głosów: 30, Suma: 143, Średnia: 5.00

Aktor

ur. 1973.06.22 (Milanówek, Polska)
wiek: 47 lat

kraj pochodzenia: Polska

"Na wieki wieków... amant" - słyszał wielokrotnie jeszcze na studiach. Nie lubił tego. Był taki czas, że robił wszystko, żeby siebie obrzydzić innym: przytył, spiłował ząb. Jednak Izabela Kuna, z którą zagrał w "Idealnym facecie dla mojej dziewczyny", mówi: silny mężczyzna o niezwykłej delikatności. Kobieta chce się w nim kochać i grać z nim. Nawet bez wzajemności.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Pochodzi z Kłudzienka, 40 kilometrów na zachód od Warszawy. Jego ojciec był kowalem, ma trzech braci. Skończył technikum mechaniczne. Brał często udział w akademiach szkolnych i nauczyciele namówili go, żeby próbował zdawać do szkoły teatralnej. Mimo kompleksów chłopca z prowincji spróbował i do warszawskiej PWST dostał się za pierwszym podejściem. Już na drugim roku studiów wygrał casting i zagrał tytułową rolę w telewizyjnej inscenizacji "Cyda" w reżyserii Krystyny Jandy. To był jego pierwszy raz przed kamerą. Krystyna Janda była nim zachwycona: "Jest wrażliwy, skromny. Pięknie mówi, prawdziwie, szlachetnie, inteligentnie".

Jednak po ukończeniu studiów nie od razu było różowo: był kelnerem, stał na bramce w klubach, prowadził promocję. W porę trafił jednak do teatru - kilka miesięcy po dyplomie (1997) dostał angaż w warszawskim Teatrze Dramatycznym (do 2011). To właśnie tam na samym początku swojej drogi miał szczęście zagrać u Grzegorza Jarzyny, Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupy, a potem też u Agnieszki Glińskiej. "Teatr na pewno mnie ukształtował" - podkreśla.

Jego pierwszą większą ważną rolą był Lucencjo w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira. Potem zagrał rolę współczesną - barmana Roberta w skandalizującej sztuce Kanadyjczyka Brada Frasera "Niezidentyfikowane szczątki ludzkie i prawdziwa natura miłości" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Dramat Frasera opowiada o grupie ludzi głęboko okaleczonych emocjonalnie. Grał u Krystiana Lupy ("Powrót Odysa"). Był stałym aktorem w przedstawieniach Piotra Cieślaka, potem u Agnieszki Glińskiej.

Na początku kariery Dorociński dostawał do zagrania głównie epizody i mało znaczące role trzecioplanowe. Jego filmowy debiut w "Szamance" Andrzeja Żuławskiego trwał kilka sekund. Występował gościnnie w Teatrze Ateneum (1998). Pojawiał się w wielu serialach: "Ekstradycja 3" (1998), "Na dobre i na złe" (1999, 2007), "Dom" (2000), "Rodzina zastępcza" (2000) i "Sfora" (2002). W adaptacji powieści Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie" (2001) w reżyserii Filipa Bajona wcielił się w postać Antoniego Lulka.

Jego debiutem filmowym były "Krugerandy" Wojciecha Nowaka (1999), gdzie zagrał pechowego złodzieja. Nie było premiery w kinach, obraz trafił do telewizji i przemknął prawie bez echa. Za to zwrócił na siebie uwagę w "Torowisku" (1999), kameralnym filmie psychologicznym, którego bohaterkami są dwie siostry mieszkające w prowincjonalnej miejscowości. Nagle w ich życiu pojawia się mężczyzna, młody kolejarz Zbyszek...

Kilka lat później wyróżnił się rolą podkomisarza Despera w "PitBullu" Patryka Vegi, za którą dostał prestiżową Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego (2005) i nagrodę Jantar'2005 za najlepszą rolę męską na Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie.

Nagrodę specjalną Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyniosła mu z kolei rola Fabia w "Ogrodzie Luizy" (2007). Za ten film dostał też nagrodę w plebiscycie Złotych Kaczek dla najlepszego polskiego kochanka.

Uwielbia piłkę nozną, toteż chętnie zagrał w "Boisku bezdomnych" (2008) człowieka - życiowego rozbitka, który wraz z innymi bezdomnymi z Dworca Centralnego zakłada drużynę piłkarską. Do filmu przytył kilkanaście kilo.

Po premierze filmu "Rewers" (2009) Borysa Lankosza (Dorociński dostał nagrodę za drugoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz nominacje do Orła i Złotej Kaczki). Stworzył w tym filmie najwybitniejszą w swojej karierze podwójną rolę, niepostrzeżenie zmieniając maski, szlachetną i diabelską.

Marcin Dorociński zdominował w polskim kinie rok 2012. Błysnął epizodem w "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida. Jako Tomek z "Miłości" zmuszony był stawić czoła rodzinnej tragedii, która spowodowała rozpad jego małżeństwa. Jako kapral Wydra z "Obławy" pogodzony z losem, czekał na śmierć, a jako telewizyjny dziennikarz z "Lęku wysokości" zmagał się z psychiczną chorobą ojca, choć jednocześnie gotów był dla kariery odsunąć prywatne szczęście na drugi plan.

W obsypanej nagrodami "Róży" Wojciecha Smarzewskiego zagrał Tadeusza, byłego żołnierza AK, który wiąże się z Różą, Mazurką, wdową po niemieckim żołnierzu. Z Agatą Kuleszą w roli Róży stworzyli jedną z najpiękniejszych par w historii polskiego kina - parę, która rozpaczliwie poszukuje miłości, wręcz fizycznie potrzebuje ciepła i bliskości. Na festiwalu w Gdyni (2011) Dorociński za tę postać dostał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską i nominację do Złotej Kaczki i Orła. Grał także serialu "Głęboka woda".

Dorociński w każdej z tych ról daje popis aktorskiego kunsztu. I od lat konsekwentnie buduje swoją karierę. Jest w niej miejsce także dla komercyjnych produkcji w stylu "Rozmów nocą" (2008) czy "Miłości na wybiegu" (2009). Zgadza się na udział w produkcjach offowych - w 2009 roku dostał nawet Honorową Rybę za wspieranie polskiego kina niezależnego. Nie ma oporów, by wystąpić gościnnie w "Świecie według Kiepskich" czy "Heli w opałach" albo powygłupiać się na planie "Pięknych i bogatych", parodii amerykańskich telenowel w stylu "Mody na sukces". Reżyserzy go lubią. Jest bardzo pracowity, ujmuje swoją osobowością.

W Teatrze Ateneum (2012) zagrał w sztuce Nikołaja Kolady "Merylin Mongoł" w reżyserii Bogusława Lindy. Zagrał tam Miszę, barwną postać łobuza, który "płodzi jak królik" (cytat ze sztuki).

W 2013 roku na ekrany kin wchodzą kolejne filmy z jego udziałem: "Obława" Marcina Krzyształowicza, "Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego, "Miłość" Sławomira Fabickiego. Zobaczymy go także w międzynarodowych produkcjach, m.in. w "Szpiegach w Warszawie", czteroodcinkowym serialu zrealizowanym we współpracy z BBC. W 2013 roku Dorociński wcieli się także w postać pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w filmie "Jack Strong" w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

Prywatnie żonaty z Moniką Sudół; ma syna Stanisława i córkę Janinę.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Poznajcie Olę z "Psów 3"

Jeśli pamiętacie Angelę i Nadię, to musicie poznać Olę....

15:03 (29.11)

Marcin Dorociński najbardziej wyszczekanym psem w...

W sieci pojawił się polski zwiastun filmu "Był sobie pies...

14:56 (08.05)

Czarna wyliczanka Magdaleny Cieleckiej i Marcina...

W sieci pojawił się kip promujący film Borysa Lankosza...

14:13 (21.03)

Marcin Dorociński czyta książkę Joanny Bator

W sieci pojawił się kip promujący film Borysa Lankosza...

15:34 (07.03)

Doda pociąga za sznurki w filmie "Pitbull. Ostatni pies"

Do sieci trafił oficjalny zwiastun obrazu "Pitbull....

10:49 (22.01)

Marcin Dorociński i Doda na plakacie "Pitbull. Ostatni pies"

Do sieci trafił plakat promujący film "Pitbull. Ostatni...

15:35 (16.01)

Marcin Dorociński u boku gwiazdy "Gry o tron"

Marcin Dorociński otrzymał rolę w brytyjskiej produkcji...

00:54 (23.08)

Anja Rubik w filmie Borysa Lankosza

Jesienią rozpocząć się mają zdjęcia do filmu "Ciemno,...

05:05 (18.08)

Magdalena Popławska panią prezydent

W drugim sezonie serialu "Pakt" telewizji HBO zobaczymy...

06:48 (11.08)

"Pakt" - wkrótce premiera drugiego sezonu

Jesienią (dokładna data nie została jeszcze podana) na...

05:16 (29.07)

Marcin Dorociński jest nieznajomym z tatuażem

Do sieci trafił klip zapowiadający film "Na granicy" z...

20:57 (11.02)

Marcin Dorociński odsłania psychopatyczne oblicze

Do sieci trafił zwiastun filmu "Na granicy" z Andrzejem...

11:59 (30.12)

Marcin Dorociński w klipie Curly Heads

Zespół Curly Heads opublikował teledysk do singla...

21:25 (23.10)

Jan Jakub Kolski wyrusza na koniec świata

Trwają prace nad najnowszym filmem Jana Jakuba Kolskiego...

14:37 (15.04)

Marcin Dorociński w nowym zwiastunie filmu "Jack Strong"

Do sieci trafił kolejny zwiastun filmu "Jack Strong"...

17:43 (21.01)

Marcin Dorociński współpracuje z CIA

Do sieci trafił pierwszy zwiastun filmu "Jack Strong"...

15:34 (30.09)