Martin Scorsese

Głosów: 35, Suma: 165, Średnia: 4.57

Reżyser/Aktor

ur. 1942.11.17 (Queens, Nowy Jork, USA)
wiek: 77 lat

kraj pochodzenia: USA

Martin Scorsese może poszczycić się niecodzienną autobiografią jednego z największych współczesnych reżyserów filmowych.

Nagrody filmowe

Najlepszy reżyser - Martin Scorsese, film Infiltracja
Najlepszy reżyser - Martin Scorsese, film Hugo i jego wynalazek
 
Najlepszy reżyser - Martin Scorsese, film Infiltracja
 
Najlepszy reżyser - Martin Scorsese, film GANGI NOWEGO JORKU

Wybrana filmografia

 

Biografia

Scorsese nie byłby pewnie reżyserem, gdyby nie astma, na którą chorował w dzieciństwie. To z jej powodu wolny czas spędzał w większości nie na szkolnym boisku, ale w kinie: do dziś uważa się go za jednego z najlepszych znawców filmu spośród tych, którzy sami zajmują się reżyserią. Jego burzliwą młodość z jednej strony wyznaczał religijny konserwatyzm rodziców, włoskich emigrantów, a z drugiej mroczny świat przedmieść, tzw. Małej Italii - dzielnicy Nowego Jorku, gdzie dorastał. Początkowo Martin Scorsese chciał zostać księdzem, ale po roku rzucił seminarium i wstąpił na studia filmowe na uniwersytecie w Nowym Jorku. Doceniono go już za pierwsze etiudy, a zwłaszcza za debiutancki film "Kto puka do moich drzwi" (1969), w którym rozliczał się z własną młodością. Marzył o ekranizacji powieści Philipa K. Dicka "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?", ale bez skutku - wiele lat później "Łowcę Androidów" zrealizował dopiero Ridley Scott. W Hollywood zaczynał pracę jako montażysta, współpracował z telewizją CBS, a dzięki Rogerowi Cormanowi zrealizował pierwszy profesjonalny film "Bertha - wagon towarowy" (1972).

Choć zwrócił na siebie uwagę "Nędznymi ulicami", przełomem okazał się w karierze reżysera film "Alicja już tu nie mieszka" z nagrodzoną Oscarem rolą Ellen Burstyn, zrealizowany zresztą dzięki pomocy Francisa Forda Coppoli. Dla Scorsesego rozpoczęło się pasmo sukcesów - "Taksówkarz" zarobił 30 milionów dolarów, zdobył cztery nominacje do Oscara i Złotą Palmę w Cannes, a "Wściekły byk" z genialną rolą Roberta De Niro wywalczył dwie statuetki Amerykańskiej Akademii i do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych filmów lat 80.

Przez długie lata Scorsese traktowany był w Hollywood jako twórca ekscentryczny, który często podejmował decyzje zaskakujące: wyreżyserował na przykład teledysk "Bad" Michaela Jacksona i reklamówkę Georgio Armaniego, zresztą swojego przyjaciela. Po sukcesie kasowym "Koloru pieniędzy" studio Universal sfinansowało wreszcie film dla Scorsesego szczególnie ważny - "Ostatnie kuszenie Chrystusa" (1988). Film wywołał skandal i został napiętnowany przez amerykańską cenzurę, a jednocześnie do dziś uchodzi za jeden z najważniejszych obrazów o tematyce religijnej w historii kina. Scorsese nie pozwalał zresztą na to, by zamykać go w jakiejkolwiek szufladce. Jedni próbowali w nim widzieć jedynie specjalistę od przemocy ("Nędzne ulice", "Wściekły byk"), inni dopatrywali się w jego filmach portretów rozbitej świadomości współczesnego człowieka ("Taksówkarz", "Przylądek strachu"), jeszcze inni twórcę kina gangsterskiego najwyższych lotów ("Chłopcy z ferajny"). Scorsese tymczasem nieustannie zaskakiwał - choćby feministycznym w duchu filmem drogi ("Alicja już tu nie mieszka"), kostiumowym dramatem skrywanych namiętności ("Wiek niewinności"), musicalową opowieścią z czasów big bandów lat 40. ("Nowy Jork, Nowy Jork"), a ostatnio brawurowym remakiem "Infernal Affairs" (2002) z Hong Kongu ("Infiltracja").

Scorsese znany jest z warsztatowej perfekcji, delektowania się aluzjami do innych filmów amerykańskich i europejskich, ale też nieustannego przekraczania granic gatunków. Trudno zarzucić mu też przesadną skromność - gdy podczas rozdania Oscarów ze sceny padła informacja, że najlepszym reżyserem został w oczach Akademii nie on, ale Roman Polański za "Pianistę", Scorsese nie potrafił ukryć grymasu wściekłości i upokorzenia (nominowane w dziesięciu kategoriach "Gangi Nowego Jorku" nie otrzymały wówczas ani jednej statuetki).

W Ameryce Scorsese jest człowiekiem-instytucją. Promuje młodych twórców, prowadzi kampanię na rzecz upowszechniania europejskiego kina, ale też konsekwentnie idzie własną drogą - odrzucił na przykład propozycję wyreżyserowania "Listy Schindlera", twierdząc, że lepiej zrobi to twórca o żydowskich korzeniach. Nie mniej bogate od filmowego jest życie prywatne reżysera - mierzący zaledwie 160 centymetrów Scorsese był pięciokrotnie żonaty (m.in. z Isabellą Rossellini), ma trzy córki z różnych małżeństw (najmłodsza z nich to 7-letnia Francesca) i nie kryje się ze swą skłonnością do kaprysów. Należą do nich m.in. aktorskie zapędy - Scorsese, który często umieszczał w epizodycznych rolach swoich rodziców, sam pojawia się nierzadko na ekranie i to zarówno we własnych filmach, jak i obrazach innych twórców (m.in. w "Quiz Show" Roberta Redforda).

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Martin Scorsese opowiada o The Band

W sieci pojawił się zwiastun dokumentu wyprodukowanego...

20:43 (17.01)

Martin Scorsese i muzyka lat 70.

Martin Scorsese wyreżyseruje dokument opowiadający o...

13:24 (27.11)

Netflix ratuje kino w Nowym Jorku

Netflix będzie utrzymywał położone na Manhattanie kino...

20:33 (25.11)

"Irlandczyk" Martina Scorsese debiutuje w Londynie

Premiera najnowszego filmu Martina Scorsese "Irlandczyk"...

12:30 (05.08)

Robert De Niro maluje domy

Netflix opublikował pierwszą zapowiedź filmu...

07:59 (25.02)

Martin Scorsese znów kreci dokument o Bobie Dylanie

Martin Scorsese nakręci dla Netfliksa dokument "Rolling...

20:53 (10.01)

"The Irishman" Martina Scorsese trafi do kin

Najnowszy film Martina Scorsese trafi do normalnej...

14:55 (03.12)

Poniedziałki w kostiumie tylko w CANAL+

„Milczenie”, „Moja kuzynka...

WIĘCEJ

Martin Scorsese skończył kręcić "The Irishmana"

Martin Scorsese skończył zdjęcia do swojego najnowszego...

11:31 (06.03)

Film o Jokerze rusza wiosną. Joaquin Phoenix w roli głównej

Wszystko wskazuje na to, że już wiosną rozpoczną się...

12:45 (21.02)

Martin Scorsese krytykuje serwisy typu Rotten Tomatoes

Martin Scorsese, wybitny reżyser filmowy, twórca...

12:45 (11.10)

Ne-Hi jak z filmu Martina Scorsese

Rockowy kwartet Ne-Hi lubi filmy Martina Scorsese, a...

06:34 (05.10)

"The Irishman": Anna Paquin córką Roberta De Niro

Anna Paquin dołączyła do obsady filmu "The Irishman"...

18:25 (03.10)

Leonardo DiCaprio jako prezydent Roosevelt

Leonardo DiCaprio i Martin Scorsese planują razem kolejny...

09:11 (27.09)

Robert De Niro i Joe Pesci na planie u Martina Scorsese

Rozpoczęły się prace nad filmem "Irishman" Martina...

16:53 (24.09)

Jack Huston z Irishmanem Martina Scorsese

Jack Huston znany z "Zakazanego imperium" dołączył do...

00:43 (12.09)