Martin Sheen

Głosów: 2, Suma: 9, Średnia: 5.00

Reżyser/Aktor

ur. 1940.08.03 (Dayton, Ohio, USA)
wiek: 80 lat

kraj pochodzenia: USA

Martin Sheen jest jednym z dziesięciorga dzieci irlandzko-hiszpańskiej rodziny Estevezów. Urodzony w 1940 roku aktor zawsze wolał przyznawać się raczej do irlandzkiej części swojej natury.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Jako dziecko nazywał się Ramon Estevez, jednak kiedy wieku 16 lat debiutował epizodyczną rolą w serialu telewizyjnym "As the World Turns", podpisał się irlandzko brzmiącym nazwiskiem Martin Sheen.

W latach 60. Sheen był cenionym aktorem teatralnym na Broadway'u, zagrał też w kilkunastu filmach, nie został w nich jednak dostrzeżony przez krytykę. Martina wielokrotnie dostrzegała za to policja. Aktor ma koncie ponad 70 aresztowań za udział w antywojennych protestach, pacyfistycznych akcjach i antyrządowych manifestacjach - ostatni raz został zatrzymany w 2000 roku za wtargnięcie wraz z grupą pacyfistów na teren bazy wojskowej w Kalifornii, której likwidacji domagali się lewicowi aktywiści. Sheen, choć w swojej karierze aż czterokrotnie wcielał się w rolę amerykańskich prezydentów, należy też do najbardziej zaciekłych wrogów George'a Busha w Hollywood.

Przełomem w filmowej karierze Sheena była znakomita rola psychopatycznego bandyty w buntowniczym, wywrotowym filmie "Badlands" z 1973 r. Największemu aktorskiemu wyzwaniu miał jednak sprostać w roku 1978 kiedy Francis Ford Coppola zaproponował mu zagranie kapitana Willarda w kongenialnej adaptacji conradowskiego "Jądra ciemności", epickim obrazie "Czas apokalipsy". Postać Willarda była bez wątpienia najlepszą i najważniejszą rolą w dorobku Sheena, ale aktor o mało co nie zapłacił za nią równie wysokiej ceny. Zdjęcia do "Czasu apokalipsy" kręcone były w ekstremalnych warunkach w dżungli na Filipinach; ciągnącej się w nieskończoność pracy nad filmem towarzyszyły tragiczne, również śmiertelne, wypadki wśród członków ekipy; filmowcy cierpieli z powodu chorób i wycieńczenia. Martin Sheen dostał na planie ataku serca, niewiele brakowało, a nie wszedłby z tej przygody żywy. Po latach aktor nabrał jednak do tamtych wydarzeń tyle dystansu, że sparodiował nawet własną rolę z "Czasu apokalipsy" w zwariowanej komedii "Hot Shots: Part Deaux" swojego syna, Charlie'ego.

Martin Sheen nigdy nie był jedną otoczonych blichtrem gwiazd Hollywood, należy za to do najbardziej cenionych i szanowanych w środowisku aktorów amerykańskich swojego pokolenia. Artysta stoi także na czele filmowego rodu. Zawód aktora uprawia brat Martina, Joe, a także czwórka jego dzieci. Troje z nich, Emilio, Renee oraz Ramon, używa hiszpańskiego nazwiska Estevez. Najbardziej znany jest jednak Charlie, który podobnie jak ojciec podpisuje się Sheen. Charlie Sheen sprawił Martinowi mnóstwo radości, ale również mnóstwo kłopotów. Spośród dzieci Sheena to właśnie on zrobił największą karierę, dochodząc w Hollywood do pozycji gwiazdy. Z biegiem czasu Charlie pogrążał się jednak coraz głębiej w uzależnieniu od narkotyków, był wielokrotnie aresztowany za nieodpowiedzialne wybryki stając się raczej bohaterem kronik towarzyskich niż srebrnego ekranu. W trudnym procesie wychodzenia z nałogu, ważną rolę (jak sam twierdzi, najważniejszą w swoim życiu) odegrał Martin Sheen, który pomagał synowi wówczas, gdy niemal wszyscy spisali go już na straty.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Robert Duvall i Martin Sheen trenują sieroty

Robert Duvall i Martin Sheen zagrają u boku Luke'a...

13:46 (23.10)

Martin Sheen i Haley Joel Osment znają imię diabła

Martin Sheen i Haley Joel Osment, a także Pablo Schreiber...

18:18 (15.02)

Gwiazda "Przyjaciół" z Grace i Frankie

Lisa Kudrow, znana przede wszystkim z roli Pheobe w...

17:51 (12.04)

Jane Fonda i Lily Tomlin rozkręcają wibratorowy biznes

Stacja Netflix zaprezentowała zapowiedź trzeciego sezonu...

01:45 (06.03)

Lin-Manuel Miranda rapuje o "Prezydenckim pokerze"

Lin-Manuel Miranda, popularny aktor, kompozytor i twórca...

15:18 (17.01)

Trzydziestu trzech górników uwięzionych w kopalni

Do sieci trafił nowy zwiastun filmu "The 33".

19:39 (29.07)

Martin Sheen chce wyjść za Sama Waterstona

W sieci pojawił się zwiastun komediowego serialu "Grace...

13:11 (13.04)

Rooney Mara i Martin Sheen w Brazylii

W sieci pojawiła się pierwsza zapowiedź nowego filmu...

09:13 (22.07)

Jane Fonda żoną Martina Sheena

Martin Sheen zasilił obsadę nowego serialu komediowego...

09:15 (19.06)

Amerykanie wspierają Spider-Mana

Obraz "Niesamowity Spider-Man 2" zadebiutował na szczycie...

02:05 (05.05)

Martin Sheen w filmie o Howardzie Hughesie

Martin Sheen zagra w filmie o legendarnym reżyserze i...

10:29 (07.03)

Jamie Foxx kontra Spider-Man

Do sieci trafił nowy zwiastun filmu \"Niesamowity...

17:22 (24.02)

Martin Sheen i Rodrigo Santoro też uwięzieni pod ziemią

Martin Sheen i Rodrigo Santoro zagrają u boku Antonio...

08:58 (20.05)

Martin Sheen wskrzesi wuja Spider-Mana

Martin Sheen powróci do roli wuja Bena w sequelu...

09:39 (10.12)

Martin Sheen i hotelowa florystka

Martin Sheen, Dan Fogler i Judy Greer dołączą do obsady...

10:04 (22.01)

Martin Sheen broni Dixie Chicks

Martin Sheen skrytykował zachowanie George\'a Busha wobec...

09:08 (05.07)