Michael Haneke

Głosów: 2, Suma: 10, Średnia: 5.00

Reżyser

ur. 1942.03.23 (Monachium, Niemcy)
wiek: 78 lat

kraj pochodzenia: Niemcy

Jeden z najciekawszych i najbardziej skandalizujących współczesnych reżyserów, twórca słynnej "Pianistki" i znakomitego, nagrodzonego na ostatnim festiwalu w Cannes obrazu "Ukryte".

Nagrody filmowe

Najlepszy film nieanglojęzyczny
Najlepszy film europejski
Najlepszy reżyser - Michael Haneke, film Miłość

Wybrana filmografia

 

Biografia

Uważany za narodowego moralistę Austrii Michael Haneke urodził się 23 marca 1942 roku w Monachium. Studiował w Wiedniu - psychologię, filozofię i sztukę teatralną - a przygodę z filmem zaczął od pracy scenarzysty w niemieckiej telewizji. W kinie zadebiutował w 1979 roku produkcją "Lemminge" zrealizowaną dla telewizji, natomiast głośno zrobiło się o nim po premierze "Siódmego kontynentu" (1989), za który otrzymał Brązowego Lamparta w Locarno.

Jego filmy od początku szokowały, tak jak nagrodzone FIPRESCI podczas Europejskiej Nagrody Filmowej "Benny's Video" (1992), historia nastolatka komunikującego się ze światem za pomocą kamery, którą nakręca również usuwanie zwłok zabitej przez siebie koleżanki. Haneke w swoich obrazach nie wskazuje jednak - jak typowy moralista - przyczyn i rozwiązań problemów postmodernistycznego świata. Stwierdza tylko okrutne fakty, często za pomocą drastycznych scen i obrazów, jak w nagrodzonym przez Jury Ekumeniczne w Cannes "Kodzie nieznanym" (2000), gdzie przywołuje wojenne obrazy z Kosowa i "zwyczajną", codzienną przemoc na ulicach Paryża, którą chętnie posługuje się też francuska policja. Celem reżysera jest wywołanie w widzu niepokoju, zmuszenie go, aby zastanowił się, czy w jego życiu również nie ma ukrytych głęboko brudów i grzeszków. Dlatego bohaterami jego filmów nie są narkomani, uchodźcy czy psychicznie chorzy (reżyser krytykuje amerykańskie kino za umieszczanie problemu przemocy na marginesie społeczeństwa), ale normalni, szanowani ludzie: jak nauczycielka konserwatorium z "Pianistki" (Grand Prix w Cannes w 2001 roku), uzależniona od sadomasochistycznego porno czy skrywający niechlubną przeszłość paryski dziennikarz w trzykrotnie nagrodzonym w Cannes w 2005 roku obrazie "Ukryte".