Michelle Williams

Głosów: 6, Suma: 30, Średnia: 5.00

Aktorka

ur. 1980.09.09 (Kalispell, USA)
wiek: 40 lat

kraj pochodzenia: USA

Uznawana za jedną z najbardziej fascynujących aktorek amerykańskich, choć nie ma kształtów modelki: jest niska, bywa korpulentna, ma zadarty nosek i pyzatą twarz, do tego krótkie włosy.

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym - Michelle Williams, film Fosse/Verdon
 
Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Michelle Williams, film Mój tydzień z Marilyn

Wybrana filmografia

 

Biografia

Michelle Ingrid Williams wychowała się w Kalispell, małym miasteczku w stanie Montana w USA, gdzie jej ojciec prowadził sklep. Kiedy miała 9 lat, rodzina przeprowadziła się do Kalifornii, do San Diego. Tam zaczęła występować w lokalnym teatrze i jeździć na przesłuchania do Los Angeles. Dość szybko Michelle otrzymała swoje pierwsze role (w niezależnym filmie "Friends", w kilku reklamach, w filmach science fiction ("Lass" i "Spacies"). W wieku 15 lat Michelle podjęła decyzję o szybszym ukończeniu szkoły średniej, aby móc cały swój czas poświęcić aktorstwu. Ukończyła szkołę korespondencyjnie, w ciągu jednego roku zaliczając trzy klasy. Wkrótce po tym stwierdziła, że jest wystarczająco dorosła i przeprowadziła się do Los Angeles. Zamieszkała w apartamencie, który kupiła za własne pieniądze zarobione dzięki graniu małych ról. W 1993 roku wystąpiła w jednym z odcinków serialu "Słoneczny patrol". W 1994 zagrała główną rolę u boku Richarda Farnswortha w filmie dla dzieci "Lassie", a w 1997 roku w "A Thousand Acres", w filmie o rozpadzie we współczesnej amerykańskiej farmerskiej rodzinie.

Dużym krokiem w jej początkującej karierze był udział w serialu młodzieżowym wyprodukowanym przez Kevina Williamsona "Jezioro marzeń" (1998-2003). Zagrała w nim niepokorną, trochę puszczalską Jen Lindley. Nie była to ulubiona postać widzów, ale najciekawsza - dominowała w całym serialu, który zaczynał się od przybycia Jen z Nowego Jorku do Capeside, a kończył jej śmiercią. Była za nią dwukrotnie nominowana do Teen Star Award.

Zdjęcia do "Jeziora marzeń" Michelle przerywała występami w filmach pełnometrażowych - wówczas jeszcze nie zawsze najwyższej jakości, np. "Halloween. 20 lat później" (1998), i niekoniecznie w rolach pierwszoplanowych (drobny występ u boku Christiny Ricci w "Pokoleniu P" - ekranizacji kultowej dla Generacji X książki Elizabeth Wurtzel "Prozac Nation"). Dwa razy była lesbijką ("Cheerleaderka" i "Gdyby te ściany mogły mówić 2"), poznawała Richarda Nixona ("Dick"), pokazywała ciemniejsze strony młodości ("Seks, miłość i rock'n'roll" 2001).

Po zakończeniu pracy nad serialem skorzystała z bardziej wyrazistych propozycji i otworzyła się na kino niezależne. Początek nowego etapu w karierze zamanifestowała, zmieniając kolor włosów na ciemny. Wystąpiła w świetnie przyjętym na festiwalu filmowym w Sundance "Dróżniku" Thomasa McCarthy'ego (2003), a za rolę w "Krainie obfitości" Wima Wendersa (2004) otrzymała nominację do nagrody Independent Spirit. Przy okazji pracy nad "Odmiennymi stanami moralności" (2003) Mathew Ryana Hoge'a poznała Ryana Goslinga, z którym później stworzyła niezapomnianą parę w "Blue Valentine" Dereka Cianfrance'a (2010).

Przełom, który otworzył Williams drogę do pierwszej aktorskiej ligi, nastąpił w 2004 roku, kiedy, ekranizując opowiadanie Annie Proulx "Tajemnica Brokeback Mountain", zatrudnił ją sławny reżyser Ang Lee. Wcieliła się u niego w dramatyczną postać Almy del Mar, żony jednego z głównych bohaterów, za którą otrzymała nominację do Oscara oraz nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, a także nominacje do nagród SAG, Złotego Globu, BAFTY. Prócz Williams na planie znalazła się Anne Hathaway, Jake Gyllenhaal i australijskie bożyszcze nastolatek, Heath Ledger. Dzieło Anga Lee wyznaczyło również przełom w życiu osobistym Williams. Na jego planie, pod wpływem "miłości od pierwszego wejrzenia", związała się z Ledgerem, potem urodziła mu córkę Matildę. Uczucie to nie należało do najłatwiejszych, po pewnym czasie para rozstała się, ale Williams do dziś twierdzi, że Legder był miłością jej życia.

Filmem "Wendy i Lucy" (2008), opowieści o miłości ubogiej dziewczyny do swojej suki, Williams rozpoczęła współpracę z niezależną reżyserką Kelly Reichardt.

W 2008 roku z planu "Mamuta" Lukasa Moodyssona wyrwała ją wiadomość, że były partner popełnił samobójstwo. Prywatny dramat zespolił się z jej wizerunkiem, dodając dramatyzmu granym przez nią rolom. Do dziś odciska też piętno na życiu prywatnym aktorki. Żartuje, że nie może mieć powodzenia u mężczyzn jako samotna matka, "wdowa" po Ledgerze (choć później związana była z reżyserem Spikiem Jonzem), w dodatku z krótkimi włosami, których Hollywood nie znosi.

Jednocześnie skomplikowanemu życiu osobistemu towarzyszył rozkwit kariery aktorskiej. Wystąpiła u boku największych gwiazd światowego kina (dwukrotnie z Evanem McGregorem w "Drogi Osamo" i "Uwiedzionym" 2008) oraz u najważniejszych współczesnych reżyserów - choćby u Martina Scorsese w "Wyspie tajemnic" (2010) czy Todda Haynesa w "I'm Not There. Gdzie indziej jestem" (2007). Wsparła intrygujący debiut reżyserski scenarzysty Charliego Kaufmana ("Synekdocha Nowy Jork" 2008) oraz niezależne próby reżyserskie kolegi po fachu - Ethana Hawke'a ("The Hottest State" 2006).

W 2010 roku za pomocą dyskretnej, ale i brawurowej gry otrzymała nominację do Oscara za rolę Cindy w melodramacie "Blue Valentine" Dereka Cianfrance'a przedstawiającym historię kilku lat małżeństwa, z licznymi retrospektywami. Zagrała w nim razem z Goslingiem; oboje zresztą pracowali nad scenariuszem tego filmu, a także go współprodukowali. W tym samym roku pojawiła się znów u Kelly Reichardt w westernie "Meek's Cutoff", gdzie na szlaku oregońskim odkrywała pokłady siły i, wymagającej odwagi, dobroci. Film mógł liczyć jednak tylko na trzeci obieg.

Dosyć odważnym posunięciem i nie lada wyzwaniem było przyjęcie przez Williams roli w filmie "Mój tydzień z Marilyn" (2011) reżyserii Simona Curtisa, przedstawiającym biografię blondwłosej legendy kina. Po premierze jedni chwalili Michelle Williams za odwagę, inni nie byli zachwyceni jej kreacją w filmie. Za tę rolę otrzymała Złotego Globa, Independent Spirit, nominację do Oscara i do wielu innych nagród. W tym samym roku zagrała również w klimatycznym filmie Sary Polley "Take This Waltz". Obraz opowiada o młodej żonie sławnego męża, w której życiu pojawia się przystojny sąsiad. Od tej pory nic już nie jest łatwe, a bohaterka zostaje postawiona przed poważnym wyborem...

Obecnie na premierę czekają dwa filmy z jej udziałem: jeden offowy, Noaha Baumbacha, oraz wysokobudżetowa opowieść o młodości czarnoksiężnika Oz, reżyserowana przez mistrza horroru, Sama Raimiego.

Michelle Williams prywatnie była dziewczyną tragicznie zmarłego aktora Heatha Ledgera, z którym ma córkę Matildę (ur. 28 października 2005). Obecnie związana jest z reżyserem Spike'em Jonzem.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Amy Schumer jest piękna i seksowna

Amy Schumer zaprezentowała trailer swego najnowszego...

19:31 (08.02)

Pierwszy zwiastun "Venoma"

Wytwórnia Sony Pictures opublikowała pierwszy trailer...

16:05 (08.02)

Michelle Williams komentuje darowiznę Mark Wahlberg na...

Michelle Williams w końcu zabrała głos w sprawie...

06:12 (15.01)

Mark Wahlberg da półtora miliona dolarów na Time's Up

Mark Wahlberg przekaże w imieniu Michelle Williams...

02:50 (14.01)

Mark Wahlberg nie zgodził się na dodatkowe zdjęcia do...

Kiedy twórcy filmu "Wszystkie pieniądze świata"...

10:27 (12.01)

"Wszystkie pieniądze świata": Michelle Williams zarobiła...

Poza medialnym nagłośnieniem, ruchy na rzecz...

12:28 (10.01)

"Wszystkie pieniądze świata": Zobacz nowy zwiastun

W sieci pojawiła się nowa zapowiedź opartego na faktach...

12:55 (21.12)

"Wszystkie pieniądze świata": Klip z Markiem Wahlbergiem

Studio Sony Pictures opublikowało klip promujący dramat...

10:48 (13.12)

\"Wszystkie pieniądze świata\": Zobacz zwiastun bez...

Do sieci trafiła nowa zapowiedź dramatu \"Wszystkie...

18:48 (29.11)

"Wszystkie pieniądze świata" - nowa data premiery

Film "Wszystkie pieniądze świata", w którym oryginalnie...

17:05 (20.11)

"Wonderstruck": Nowy zwiastun

Do sieci trafiła kolejna zapowiedź obrazu "Wonderstruck"...

10:09 (21.09)

"Wonderstruck": Zwiastun z muzyką Davida Bowiego

Do sieci trafił nowy zwiastun obrazu "Wonderstruck" Todda...

10:49 (21.07)

Emily Ratajkowski piękna z Amy Schumer

Emily Ratajkowski dołączyła do Amy Schumer i Michelle...

00:04 (21.06)

Chris Pine i Michelle Williams chcą zostać szpiegami

Chris Pine i Michelle Williams prowadzą rozmowy w sprawie...

06:13 (11.05)

Chris Pine i Michelle Williams chcą zostać szpiegami

Chris Pine i Michelle Williams prowadzą rozmowy w sprawie...

06:50 (06.05)

Powstanie inny film o Janis Joplin

Niedawno do mediów trafiła wiadomość, że Amy Adams nie...

11:05 (19.01)