Monica Bellucci

Głosów: 160, Suma: 778, Średnia: 4.93

Aktorka

ur. 1964.09.30 (Citta di Castello, Umbria, Włochy)
wiek: 56 lat

kraj pochodzenia: Włochy

Monica Anna Maria Bellucci, jedyne dziecko właściciela firmy przewozowej Pasquale'a Bellucci i malarki Brunelli, przyszła na świat w małym miasteczku znajdującym się w regionie Umbria, w centralnej części Włoch. Mówi, że inspiracją do podjęcia przez nią kariery aktorki były Sophia Loren i Claudia Cardinale.

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Moje ciało jest dla mnie bardzo ważne... moja twarz, moje ramiona, nogi, dłonie, oczy, wszystko. Wykorzystuję wszystko, co posiadam."Początkowo planowała zostać prawnikiem. Podczas studiów na uniwersytecie w Perugii zarabiała na naukę pracując jako modelka. Jednak jej kariera szybko nabrała tempa - w 1988 roku porzuciła więc studia prawnicze i przeniosła się do europejskiej stolicy mody - Mediolanu. Tam rozpoczęła pracę dla agencji Elite Model Management, zyskując status jednej z top modelek. Reklamowała m.in. produkty firmy Dolce&Gabbana.Na ekranie pojawiła się w 1990 roku w produkcji telewizyjnej "Życiu u boku dzieci". Wystąpiła jeszcze w dwóch włoskich filmach, zanim w 1992 roku zadebiutowała w USA u boku Garry'ego Oldmana i Keanu Reevesa niewielką rolą wampirzycy w amerykańskim horrorze F. F. Coppoli "Drakula". Potem powróciła do kina włoskiego, a następnie zaczęła grywać w produkcjach międzynarodowych: w 1995 roku była żoną faraona w niemiecko - amerykańsko - włoskiej opowieści biblijnej "Józef", a rok później wystąpiła w francusko - hiszpańsko - włoskim thrillerze "Apartament". Za zagraną w nim rolę Lisy otrzymała nominację do Cezara. Był to jej pierwszy film u boku przyszłego męża - Vincenta Cassela. Oprócz "Apartamentu" wystąpili potem wspólnie m.in. w komedii francusko-włoskiej "Jak bardzo mnie pragniesz", w dramacie "Le plaisir (et ses petits tracas)", w krótkometrażowym "Compromis", kryminalnym "Dobermanie" czy w dramacie "Méditerranées".

Od czasu "Apartamentu" Bellucci coraz częściej zaczęła pojawiać się w filmach francuskich, m.in. w komediach: "W krzywym zwierciadle wyobraźni" i "Jak ryba bez wody" czy - u boku Sophie Marceau - w thrillerze "Franck Spadone".W 2000 roku zagrała z Gene Hackmanem i Morganem Freemanem w dramacie kryminalnym "Podejrzany"- remake'u francuskiego filmu "Garde à vue" (rolę Chantal, graną przez Bellucci, odtwarzała w nim Romy Schneider). Jednak przełomem w jej karierze była - w tym samym roku - tytułowa rola w amerykańsko - włoskim dramacie "Malena" Giuseppe Tornatore. Przyniosła jej ona międzynarodową popularność i uznanie krytyki, w tym nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Następnie wystąpiła razem z mężem w kostiumowym "Braterstwie wilków" (nominacja do nagrody Saturn) oraz w kontrowersyjnym dramacie Gaspara Noé - "Nieodwracalne". O filmie było bardzo głośno m.in. z powodu bardzo brutalnej sceny gwałtu na bohaterce granej przez Bellucci.

Pojawiła się też u boku Gerarda Depardieu i Christiana Claviera, w ekranizacji popularnego komiksu: "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" , w komediodramacie "Pamiętaj o mnie" (nominacja do nagrody David di Donatello), obok Bruce'a Willisa w amerykańskim dramacie "Łzy słońca" oraz - jako Persefona - w sequelach kultowego filmu braci Wachowskich: "Matrix Reaktywacja" i "Matrix Rewolucje".W 2004 roku wcieliła się w Marię Magdalenę w głośnej, skandalizującej "Pasji" Mela Gibsona. Zagrała też z mężem w sensacyjnych "Tajnych agentach" oraz w komediodramacie Spike'a Lee "Ona mnie nienawidzi". Kolejne jej głośne role to m.in. zła królowa w "Nieustraszonych braciach Grimm" i prostytutka Daniela w komediodramacie Bertranda Bilera "Za ile mnie pokochasz?" (na planie tego filmu pojawiła się pięć miesięcy po narodzinach swojej pierwszej córki).W 2006 roku była członkiem jury na Międzynarodowym Festiwalu w Cannes.

W ostatnich latach zagrała m.in. w gangsterskim "Decydującym skoku", dramacie "Mężczyźnie, który kocha", amerykańskim melodramacie "Prywatne życie Pippy Lee", w filmie fantasy "Uczeń czarnoksiężnika" oraz w dramacie "The Whisteblower". Cztery miesiące po narodzinach swojej drugiej córki wróciła na plan, występując we włoskiej komedii romantycznej "Manuale d'amore 3".Mieszka głównie w Londynie. Biegle posługuje się językiem włoskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. W 1990 roku poślubiła fotografa Claudio Carlosa Basso; małżeństwo zakończyło się rozwodem. Od 1990 roku jej mężem jest aktor francuski Vincent Cassel. Mają razem dwie córki - urodzoną w 2004 roku Devę i w 2010 roku Léonie.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Ben Kingsley i Monica Bellucci w szpiegowskim thrillerze

Ben Kingsley i Monica Bellucci wystąpią w szpiegowskim...

16:09 (30.01)

Monika Bellucci nadal pożądana przez Daniela Craiga

Monica Bellucci to wyjątkowo piękna kobieta. Docenił to...

13:25 (16.10)

Monica Bellucci w horrorze science fiction

Monica Bellucci dołączyła do obsady filmu "Nekromancer".

01:00 (02.10)

Gael García Bernal wzrusza się słuchając Moniki Bellucci

W sieci pojawiła się zapowiedź trzeciego sezonu serialu...

02:11 (08.11)

Sam Smith śpiewa "Writing's on the Wall" dla Jamesa Bonda

Do sieci trafiła piosenka "Writing's on the Wall" Sama...

10:46 (25.09)

Sam Smith oficjalnie śpiewa dla Bonda

Sam Smith potwierdził, że to jednak on zaśpiewa utwór do...

10:11 (08.09)

"Spectre" - nowy zwiastun w sieci

Producenci przedstawili nowy zwiastun filmu "Spectre".

10:08 (22.07)

Monica Bellucci nie chodzi na siłownię

Monica Bellucci, uznawana za jedną z najpiękniejszych i...

19:06 (09.03)

James Bond ma starszą dziewczynę

W nowym filmie o przygodach agenta 007 James Bond będzie...

11:03 (23.12)

"Spectre", czyli nowy Bond

Pod tytułem "Spectre" do kin trafi 24. film o przygodach...

13:43 (04.12)

Monica Bellucci rozstaje się z Vincentem Casselem

Monica Bellucci i Vincent Cassel postanowili zakończyć...

18:12 (27.08)

Monica Bellucci miłością Emira Kusturicy

Zdobywca Złotej Palmy, Emir Kusturica, wyreżyseruje i...

00:16 (21.05)

Zła karma Sharon Stone

Wygląda na to, iż Sharon Stone bardzo naraziła się...

01:43 (05.06)

Blake Lively i kobieta na skraju załamania nerwowego

Blake Lively dołączy do obsady komediodramatu "The...

09:48 (28.04)

Keanu Reeves kochankiem Robin Wright Penn

Keanu Reeves, Maggie Gyllenhaal, Alan Arkin i Monica...

03:08 (07.02)

Monica Bellucci z córką na planie

Monica Bellucci nigdy nie rozstaje się z córką, nawet w...

00:10 (27.08)