Nick Nolte

Głosów: 7, Suma: 31, Średnia: 5.00

Aktor

ur. 1941.02.08 (Omaha, Nebraska, USA)
wiek: 79 lat

kraj pochodzenia: USA

Niegrzeczny chłopiec Hollywood - zarówno na ekranie, jak i w życiu prywatnym.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Aktorem Nick Nolte został poniekąd przez przypadek. Jako 21-latek ze skłonnością do niecodziennych interesów (podrabiał karty kredytowe) został skazany na pięć lat więzienia. Nie trafił za kratki (wyrok został zawieszony), ale wyrzucono go z drużyny piłkarskiej przy Arizona State University. Pozbawiony swojej pasji - futbolu - postanowił więc zająć się aktorstwem.

Rzecz jasna Nick Nolte marzył o karierze w filmie, ale przez lata nie przynosiły skutków kolejne castingi, a aktor występował jedynie w mało znanych teatrach i pokazywał się epizodycznie w produkcjach telewizyjnych. Pierwszą rolę filmową otrzymał dopiero jako dojrzały mężczyzna po trzydziestce, jednak to nie thriller "Powrót do Macon County" (1975) przyniósł mu sławę. Prawdziwą trampoliną do kariery okazała się rola Toma z telewizyjnego serialu "Pogoda dla bogaczy" (1976), któremu Nolte zawdzięczał nie tylko międzynarodową popularność, ale też nominację do nagrody Emmy. Stał się gwiazdą, ale gwiazdą jednej roli - nawet udany występ w "Głębi" (1977) Petera Yatesa przeszedł właściwie bez echa. Od tej pory zawodowe i prywatne życie Nicka Noltego balansowało między skrajnościami - od wspinania się na szczyt po staczanie się na dno. W latach 80. udowodnił kilkakrotnie, że jest znakomitym aktorem, ale świetne role w "48 godzin" (1982) Waltera Hilla czy "Włóczędze z Beverly Hills" (1986) Paula Mazursky'ego trzeba było wyławiać z morza występów w filmach nieudanych, a niekiedy wręcz kompromitujących. Media rozpisywały się zresztą szeroko o tym, że winę za zawodowe porażki Noltego ponosiła jego skłonność do alkoholu, narkotyków, przemocy i bujnego życia towarzysko-erotycznego.

Przełomem okazał się początek lat 90. Nolte, ponoć zirytowany krytyką ze strony Katharine Hepburn ("on musi zaliczyć wszystkie rynsztoki w mieście") postanowił poddać się leczeniu i rzucić nałogi. Na efekty nie trzeba było długo czekać - za rolę Toma w "Księciu przypływów" (1991) Barbry Streisand, mężczyzny, który czuje się zdominowany przez matkę i niezrozumiany przez żonę otrzymał Złotego Globa oraz nominację do Oscara. Sukcesem okazał się też występ w obrazie Martina Scorsese "Przylądek strachu" (1991), w którym po roli sympatycznego wrażliwca wcielił się w postać osaczonego adwokata prześladowanego przez psychopatę.

Nietypowych dla siebie ról Nolte ma zresztą w dorobku kilka - choćby w kostiumowo-historycznych filmach Jamesa Ivory'ego "Jefferson w Paryżu" (1995) i "Złota" (2000), jednak to właśnie jako twardziel i pewny siebie mężczyzna z temperamentem czuje się na ekranie najlepiej. Dowodem jest choćby "Prywatne piekło" (1997) Paula Schradera - aby zrealizować historię o fizycznym i psychicznym upadku szeryfa Wade'a Whitehouse'a Nick Nolte założył własną wytwórnię Kingsgate Films, wyprodukował film, wystąpił w głównej roli i w dodatku otrzymał za nią kolejną nominację do Oscara.

Autentyczny dramat człowieka, który nie radził sobie z życiem i uciekając w używki wielokrotnie sięgał dna hollywoodzkie kino wykorzystało więc na swój sposób. "Zły facet", zniszczony przez życie, ale też kreujący w pewien sposób (również w życiu) swój wizerunek okazał się bowiem niezwykle fotogeniczny i... sexy. To przecież Noltego właśnie w roku 1992 magazyn People uznał za najseksowniejszego mężczyznę świata.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Nick Nolte i Mandalorianie

Nick Nolte dołączył do Pedro Pascala i Giny Carano w...

22:50 (30.11)

Tim Roth udaje księdza

Tim Roth i Nick Nolte grają główne role w filmie "The...

19:41 (24.07)

Nick Nolte choruje na Alzheimera

Nick Nolte, Matt Dillon i Emily Mortimer zagrają w...

00:23 (21.03)

Serial z Nickiem Nolte znika z anteny

Stacja Epix postanowiła po dwóch sezonach zakończyć...

12:36 (22.12)

Nowe "48 godzin"

Studio Paramount Pictures planuje nakręcić nową wersję...

11:44 (15.12)

Nick Nolte pozostaje w polityce

Nick Nolte nie zniknie z małego ekranu. Telewizja Epix...

06:35 (18.11)

Z greckiego wesela do serialu z Nickiem Nolte

Nia Vardalos zasiliła obsadę serialu "Graves".

12:50 (23.10)

Susan Sarandon nie będzie żoną Nicka Nolte

Susan Sarandon zrezygnowała z udziału w serialu "Graves".

16:20 (24.09)

Robert Redford i Nick Nolte idą w Appalachy

Do sieci trafił trailer filmu "A Walk in the Woods" z...

13:17 (28.05)

Nick Nolte byłym prezydentem

Nick Nolte zagra w serialu "Graves".

22:34 (21.05)

Taylor Lautner i Nick Nolte w filmie Adama Sandlera

Taylor Lautner, Dan Aykroyd, Terry Crews oraz Nick Nolte...

22:08 (26.01)

Mary Steenburgen ugości Redforda i Nolte

Mary Steenburgen zagra w kinowej ekranizacji powieści "A...

09:54 (15.05)

Emma Thompson w lesie z Nolte i Redfordem

Emma Thompson, a także Nick Offerman i Kristen Schaal,...

20:15 (05.05)

Nick Nolte w amerykańskim "Broadchurch"

Nick Nolte dołączył do obsady amerykańskiej wersji...

00:45 (24.12)

Nick Nolte i Glenn Close rockowym małżeństwem

Nick Nolte i Glenn Close zagrają w filmie "Always On My...

00:21 (11.12)

Thomas Jane, Nick Nolte i Jeremy Irons w westernie

Thomas Jane, Nick Nolte i Jeremy Irons zagrają w...

20:51 (04.11)