Paweł Małaszyński

Głosów: 122, Suma: 587, Średnia: 4.92

Aktor

ur. 1976.06.26 (Szczecinek, Polska)
wiek: 44 lat

kraj pochodzenia: Polska

- Mam świadomość, że jestem strasznie zapracowany, ale niedługo przyjdzie czas na zasłużony odpoczynek... Często robię sobie długie przerwy. Czas, by znów się zaszyć, zniknąć, napisać parę dobrych piosenek i obrosnąć tłuszczem (śmiech). - mówi aktor, zapowiadając znów zniknięcie na 2 lata.

Wybrana filmografia

 

Biografia

Urodził się w Szczecinku w rodzinie z wojskowymi tradycjami, a wychowywał (od piątego roku życia) w Białymstoku. Tam też czuje się u siebie i tam zbudował przyjaźnie trwające do teraz.

Jako nastolatek związał się tam ze słynnym klubem filmowym Projektor. Nie wiedząc do końca, co chce robić w życiu, zaczął studiować prawo na Uniwersytecie Białostockim - szybko jednak zorientował się, że to nie dla niego i rzucił je po pół roku. Chciał zostać aktorem, a jeśli nie - czekała go kariera wojskowa. Do PWST zdawał trzy razy. W latach 1997-1998 uczył się w znanym krakowskim policealnym studium aktorskim L'art Studio, podszkolił warsztat i niedługo potem znalazł na liście przyjętych do PWST we Wrocławiu. Po uzyskaniu dyplomu, dzięki zbiegowi okoliczności, pojawił się na deskach Teatru Kwadrat w zastępstwie za Andrzeja Nejmana. Zagrał tam podwójną rolę Trufaldina i Arlekina w przedstawieniu "Sługa dwóch panów" w reżyserii Waldemara Matuszewskiego (2003). A także "Szalone nożyczki", "Nie teraz kochanie" i "Wszystko w rodzinie". Spodobał się tak bardzo, że dostał angaż.

Po studiach wygrał jeden poważny casting do "Białej sukienki" Michała Kwiecińskiego. Wcielił się postać księdza. Film został bardzo dobrze przyjęty w środowisku, a Paweł zyskał w reżyserze Kwiecińskim długoletniego opiekuna zawodowego, w prasie zaś miano "tego, o którym będzie głośno" (Elle, Film).

Na początku kariery grywał role epizodyczne i gościnne w serialach, np. w filmie Janusza Kijowskiego "Kameleon" ćpuna, w takich produkcjach jak "Pianista" Romana Polańskiego, "Wiedźmin" (chłopiec w knajpie) czy "M jak miłość" w reżyserii Macieja Dejczera. Współpraca z tym reżyserem układała się tak pomyślnie, że został zaproszony na casting do nowo powstającego serialu TVP pt. "Oficer" (2004). Startował do roli Kruszona, ale ostatecznie wcielił się w postać cynicznego i inteligentnego przestępcy - Granda.

Po 9 miesiącach pojawił się w kolejnym serialu, ale w roli prawego i romantycznego prawnika szaleńczo zakochanego w tytułowej bohaterce Magdzie M. Rola w tym serialu przyniosła niespodziewaną sławę oraz liczne propozycje, a liczba jego fanek histerycznie wzrosła (Viva Najpiękniejszy 2005, Elle Style Adwards 2006 - nagroda w kategorii "Kogo kocha ELLE?", Telekamera 2007 w kategorii aktor). Za te rolę otrzymał Złotą Podkowę 2007 w kategorii najlepszy aktor (festiwal Wakacyjne Kadry w Cieszynie) oraz statuetkę Liścia Dębu i tytuł honorowego ambasadora Białegostoku.

Wkrótce po zakończeniu kolejnej serii "Magdy M" (2005) aktor pojawił się jako polski szpieg w niemieckim mundurze w telewizyjnej produkcji "Tajemnica twierdzy szyfrów". W 2006 roku godził ze sobą pięć planów filmowych! W 2007 roku zadebiutował w kinie rolą Marcina Kruka w "Świadku koronnym", użyczył głos żółwiowi Leonardo w kinowej wersji "Wojowniczych Żółwi Nina" oraz rozpoczął współpracę z Patrykiem Vegą i Magdą Walach na planie serialu "Twarzą w twarz". Największym wydarzeniem okazał się jednak udział w nominowanym do Oskara "Katyniu" Andrzeja Wajdy (dzięki czemu Paweł miał okazję pokazać się międzynarodowej publiczności, a także zwiedzić Los Angeles) oraz mini serial parodiowy Szymona Majewskiego "Magda M 20 lat później", którym pokazał, że ma ogromny dystans do swojego wizerunku i zjednał sobie krytyków.

W 2008 roku kontynuował współpracę z Vegą w drugiej serii "Twarzą w twarz", zagrał też w "Latającym Cyprianie" - debiucie reżyserskim Słowaczki Marianny Cengel-Solcanskiej oraz w teatralnej inscenizacji kontrowersyjnego "Berka" Marcina Szczygielskiego z Ewą Kasprzyk. Otrzymał też TeleKamerę w kategorii najlepszy aktor oraz SuperTeleKamerę, a także nominację do Wiktora 2007 w kategorii najpopularniejszy aktor telewizyjny.

Po zakończeniu zdjęć do "Twarzą w twarz II" aktor miał 10 miesięcy przerwy od grania przed kamerą, po czym (2010) powrócił do filmu rolami Karolka w "Ciachu" Patyka Vegi, kibica Oskara w "Skrzydlatych Świniach" Anny Kazejak (gdzie mogliśmy podziwiać jego pośladki) oraz Maxa w "Weekendzie" Cezarego Pazury. Za te trzy role dostał nominacje do Złotych Kaczek. Zagrał też Tadeusza w "Czasie honoru", po czym po raz kolejny świadomie na dwa lata zniknął z ekranów.

W lutym 2012 głośno zrobiło się o antyplebiscytach i o zwycięstwie "Weekendu" w kategorii najgorzej wyreżyserowany film roku (a i o zdobyciu Złotego Węża przez samego Pawła).

Rok 2012 był bardzo pracowity dla aktora. Na antenie Canal+ zaczął się serial "Misja Afganistan", gdzie gra porucznika Konaszewicza, a na antenie TVN zadebiutowali "Lekarze" (Maks Keller). Seriale te miały bardzo dobrą oglądalność, a Paweł Małaszyński dostał nominację do TeleKamery 2013 w kategorii najlepszy aktor. Intensywnie też pracował w teatrze, m.in. można go zobaczyć w najnowszej farsie Teatru Kwadrat, czyli w "Ślubie Doskonałym". W 2013 roku zobaczymy też premierę thrillera "Sęp" w reż. Eugeniusz Korina z rolą Małaszyńskiego.

Poza filmami i rolami aktorskimi, życie Pawła Małaszyńskiego kręci się wokół muzyki. Muzyka to jego miłość jeszcze sprzed aktorstwa. Gra od 2003 w zespole rockowo-metalowym Cochise, którego jest wokalistą i tekściarzem. Można ich usłyszeć w Antyradiu czy Esce Rock. Wydał z zespołem dwie płyty, które zebrały całkiem niezłe recenzje: "Still alive" i "Back to begining" (14 maja 2012). Zagrał w 2012 roku prawie 30 koncertów w różnych polskich miastach, a trzy teledyski do najnowszej płyty zobaczyć można nie tylko na Youtubie, ale też w muzycznych telewizjach (np. Rabel TV).

Paweł bierze też często udział w akcjach charytatywnych, np. w 2012 roku w akcji namawiającej do przygarniania zwierząt ze schroniska "Prawdziwa przyjaźń jest za darmo".

Prywatnie zakochany od 20 lat w swojej żonie, ma synka Jeremiasza. Każdą wolną chwilę poświęca rodzinie.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Będzie drugi sezon "Belle Epoque"

Stacja TVN zamówiła drugą odsłonę serialu "Belle Epoque"....

13:48 (03.08)

Nowa płyta Pawła Małaszyńskiego i Cochise

Po pracy przy serialu "Belle Epoque", Paweł Małaszyński...

13:24 (17.05)

Konie, tresowane szczury oraz tresowany kruk w "Belle...

Twórcy nadchodzącego serialu "Belle Epoque" zapowiadają,...

06:39 (08.02)

"Belle Epoque": Seks, przemoc i boks

Do sieci trafił nowy, klimatyczny zwiastun nadchodzącego...

02:22 (27.01)

"Belle Epoque" i "Druga szansa" z kolejnymi sezonami

Stacja TVN najwyraźniej jest pewna sukcesu seriali "Belle...

13:47 (25.01)

"Belle Epoque" z Pawłem Małaszyńskim i Magdaleną Cielecką...

Stacja TVN ustaliła datę premiery nowego...

12:30 (16.01)

Paweł Małaszyński i Cochise znów grają na żywo

Paweł Małaszyński ostatnio zajęty jest na planie nowego...

04:19 (16.01)

"Belle Epoque": Małaszyński i Cielecka w rytmie Talking...

Twórcy serialu "Belle Epoque" zaprezentowali zwiastun...

15:44 (09.12)

Stylowe zdjęcia z serialu TVN-u "Belle Epoque"

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia z kostiumowego...

09:31 (21.11)

Paweł Małaszyński i jego Cochise wspierają klinikę Budzik

Zespół Cochise, na którego czele stoi Paweł Małaszyński,...

12:40 (19.04)

Czytaj książki z Melą Koteluk, Pauliną Przybysz i Joanną...

Skubas, Mela Koteluk, a także Paulina Przybysz, Paweł...

21:29 (16.01)

Cochise zaprasza na koncerty

10 lutego ukaże się nowa płyta zespołu Cochise, "118"....

14:01 (19.12)

Cochise z Pawłem Małaszyńskim zapowiadają "118"

Grupa Cochise opublikowała zwiastun nadchodzącego albumu...

17:22 (02.12)

Paweł Małaszyński i Cochise pomagają bezdomnym zwierzętom

Grupa Cochise jeszcze w tym roku zagra kilka koncertów....

12:44 (25.11)

Paweł Małaszyński i Cochise wydają "118"

10 lutego ukaże się nowy album zespołu Cochise...

11:39 (14.11)

Archive zaprasza na polskiego "Sępa"

11 stycznia do kin trafi film "Sęp", do którego muzykę...

13:00 (04.12)