Pierce Brosnan

Głosów: 63, Suma: 302, Średnia: 4.96

Aktor

ur. 1953.05.16 (Navan, hrabstwo Meath, Irlandia)
wiek: 67 lat

kraj pochodzenia: Irlandia

Tajny agent Jej Królewskiej Mości, posiadacz licencji na zabijanie, 007 numer 4 - Pierce Brendan Brosnan. Irlandzki aktor porównywany do Cary'ego Granta ze względu na klasyczny typ urody. Mierzy 187 cm. Znak szczególny - blizna nad ustami - to pamiątka po filmie "Jutro nie umiera nigdy".

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Myślę, że wszystkie filmy, w jakich grałem są bardzo osobiste, nawet James Bond. To dlatego, że jest w nich tak dużo ze mnie, tak dużo zarówno z tego, kim jestem jako mężczyzna, jak i jako aktor. Trzeba włożyć siebie w każdą postać, którą się tworzy".Jak wspomina, w dzieciństwie często czuł się bardzo samotny: rodzice rozstali się, gdy był mały, a jego matka wyjechała do Wielkiej Brytanii. Wychowywali go dziadkowie. Po ich śmierci opiekę nad chłopcem przejmowali kolejni krewni, przez jakiś czas mieszkał też w pensjonacie. Dopiero w wieku 11 lat przyjechał do matki, do Londynu. Jej drugi mąż traktował go jak własnego syna. Pewnego dnia zabrał młodego Pierce'a do kina na jeden z filmów o Agencie 007. To właśnie po obejrzeniu "Goldfingera" Brosnan podjął decyzję o zostaniu aktorem.W wieku kilkunastu lat uciekł z domu. Występował w cyrku jako połykacz ognia, następnie zaczął grywać w objazdowych teatrach. Pracował też jako ilustrator. Po trzech latach nauki w Drama Centre podjął pracę asystenta kierownika York Theatre Royal. Występował na londyńskich scenach.Na planie zadebiutował w 1980 roku w filmie telewizyjnym "Murphy's Stroke". Rola w amerykańskim miniserialu "The Mansions of America" otworzyła mu drogę do udziału w kolejnym serialu - "Remington Steele", w którym przez pięć kolejnych lat grał tytułową postać detektywa. Rola ta przyniosła mu dużą popularność, największy rozgłos przyniósł mu jednak udział w filmach o Agencie 007. Po rezygnacji Rogera Moore'a publiczność w przeprowadzonym sondażu wskazała Brosnana jako kolejnego Jamesa Bonda. Zobowiązania wobec telewizji NBC nie pozwoliły mu niestety zagrać jej już wtedy. Widocznie jednak była mu ona pisana, ponieważ niecałą dekadę później widzowie ponownie zdecydowali, że to on sprawdzi się w roli najlepiej.Wystąpił w 4 filmach z serii: w 1995 roku zagrał w "GoldenEye" - za tę rolę otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora kina akcji; w "Jutro nie umiera nigdy" jego Bonda nagrodzono Saturnem, natomiast za "Świat to za mało" otrzymał nominację do Złotej Maliny, a w 2002 r. w "Śmierć nadejdzie jutro" - nominację do nagrody Saturn.

Najbardziej znane seriale, w jakich wystąpił, to oprócz "Remingtona Steele" 13-odcinkowy "Nancy Astor" z 1982 roku (za rolę Roberta 'Boba' Goulda Shawa, jaką w nim kreował, otrzymał nominację do Złotego Globu), "Noble House" z 1988 r. oraz "W 80 dni dookoła świata" z 1989 roku, w którym wcielił się w postać Phileasa Fogga.Jest aktorem wszechstronnym: gra zarówno w dramatach, jak i w kinie akcji (często osobiście wykonuje sceny kaskaderskie) czy w komediach romantycznych. Wystąpił w ponad 60 filmach. Wśród jego ważniejszych ról należy wymienić m.in. Harry'ego Rudbecka w "Mr Johnson", Valerego Pietrofsky'ego w "Czwartym protokole" (partnerował tam Michaelowi Caine'owi), dr. Lawrence'a Angelo w "Kosiarzu umysłów", Stuarta Dunmeyera w "Pani Doubtfire", Kena Allena w "Przygodzie miłosnej" (wystąpił tam razem z Warrenem Beatty i Annette Bening), tytułową rolę w "Aferze Thomasa Crowna", Sama w "Mamma Mia!" czy byłego premiera Wielkiej Brytanii Adama Langa w "Autorze widmo" Polańskiego.Aktor mocno zaangażowany jest w sprawy związane ekologią - m.in. przyłączył się do apelu o ochronę delfinów oraz do protestu przeciw próbom nuklearnym na Pacyfiku. Wspiera także walkę o prawa osób homoseksualnych do wstępowania w związki partnerskie oraz adopcje. Jest również producentem (m.in. "Afera Thomasa Crowna", "Pozew o miłość", "Godziny strachu"); razem ze wspólnikiem założył firmę produkcyjną Irish Dream Time. W 2004 roku uzyskał obywatelstwo amerykańskie, nie zrzekł się jednak irlandzkiego.Był dwukrotnie żonaty. W 1980 roku poślubił aktorkę Cassandrę Harris, a po jej śmierci w 1991 roku zajął się wychowaniem trójki dzieci - syna Seana oraz dwójki dzieci żony z poprzedniego małżeństwa. W 2001 zawarł związek małżeński z Keely Shaye Smith, z którą ma 2 synów. Mieszka w Malibu, w Kalifornii. W wolnych chwilach maluje, jest też zapalonym wędkarzem. Bliski przyjaciel Meryl Streep. Jego ulubionym aktorem komediowym jest John Cleese.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Camila Cabello ma swojego króla, a jest nim Pierce Brosnan

Pierce Brosnan zagra króla w nowej ekranizacji baśni...

12:58 (12.12)

Pierce Brosnan: Niech kobieta będzie Bondem

Pierce Brosnan uważa, że najwyższy czas by to kobieta...

09:30 (09.09)

Pierce Brosnan nowym Alfredem Pennyworthem

Pierce Brosnan jest kandydatem do roli Alfreda...

12:14 (16.08)

Pierce Brosnan kradnie złoto

Pierce Brosnan zagra w nowym filmie Renny'ego Harlina...

01:06 (13.02)

Pierce Brosnan: Nowym Bondem powinien być Tom Hardy

Pierce Brosnan uważa, że najlepszym nowym Bondem będzie...

12:49 (27.06)

Bob Dylan autorstwa Pierce'a Brosnana sprzedany

Obraz Pierce'a Brosnana przedstawiający Boba Dylana...

14:55 (28.05)

Pierce Brosnan na tropie Guya Pearce'a

W sieci pojawił się zwiastun thrillera "Spinning Man".

00:00 (08.02)

Reżyser "Goldeneye" i "Casino Royale" myśli o kolejnym...

Martin Campbell przyznał, że jest gotów raz jeszcze...

19:07 (04.10)

Jackie Chan chce pomścić śmierć córki

W sieci pojawił się nowy zwiastun filmu "The Foreigner",...

05:54 (14.09)

Jackie Chan chce pomścić córkę z pomocą Pierce'a Brosnana

W sieci pojawił się zwiastun wypełnionego akcją thrillera...

06:29 (27.06)

Kate Beckinsale romansuje z ojcem i synem

Do sieci trafił pierwszy zwiastun obyczajowego dramatu...

01:48 (20.06)

Gwiazdor "Agentach T.A.R.C.Z.Y" prawnikiem Guya Pearce'a

Clark Gregg znany z "Avengersów" i serialu "Agenci...

15:55 (06.06)

Jesse Eisenberg, Pierce Brosnan i morska katastrofa

Jesse Eisenberg i Pierce Brosnan wystąpią w filmie "The...

05:24 (08.05)

Pierce Brosnan romansuje ze studentkami

Pierce Brosnan, Guy Pearce i Minnie Driver wystąpią w...

11:59 (02.05)

Pierce Brosnan i jego splamione krwią bogactwo

Stacja AMC opublikowała pełen zwiastun serialu "The Son"...

16:23 (22.12)

Pierce Brosnan z romansującą Kate Beckinsale

Pierce Brosnan, były agent James Bond, wystąpi w...

06:54 (24.09)