Robert Altman

Głosów: 6, Suma: 29, Średnia: 4.83

Reżyser

ur. 1925.02.20 (Kansas City, Missouri, USA)
wiek: 81 lat
zm. 2006.11.20

kraj pochodzenia: USA

Robert Altman. Skonfliktowany z wielkimi wytwórniami indywidualista nigdy nie był ulubieńcem filmowych producentów. Paradoksalnie, kiedy po kilku latach milczenia nakręcił "Gracza" - zjadliwą satyrę na Hollywood - i bezceremonialnie rozliczył się z obowiązującymi w fabryce snów mechanizmami produkcji, został przez ów przemysł filmowy doceniony.

Nagrody filmowe

Nagroda honorowa - Robert Altman
Najlepszy reżyser - Robert Altman

Wybrana filmografia

 

Biografia

Film, który jak zarzekał się Altman, powstał jedynie z chęci podreperowania własnego budżetu, niespodziewanie uzyskał 3 nominacje do Oscara, w tym za reżyserię. Altmana nagrodzono w Cannes, gdzie "Gracz" wystartował w konkursie głównym.

Świat przypomniał sobie o twórcy "Trzech kobiet", "Dnia weselnego", "MASH", widzowie tłumnie udali się do kin, a krytycy ogłosili wielki powrót Altmana. Nazwisko reżysera skłoniło do pojawienia się na ekranie aż 65 gwiazd, niektóre z nich zgodziły się zagrać same siebie w drobnych epizodach. W roli tytułowego "Gracza", cynicznego, pozbawionego skrupułów karierowicza, wystąpił Tim Robbins, który pracował też z Altmanem przy "Na skróty" i "Pret-a-Porter". Przewijający się w filmie niezliczeni producenci, aktorzy, reżyserzy zostali pokazani przez Altmana jako środowisko ludzi żyjących iluzjami, zamkniętych w bezpiecznych ścianach wytwórni, przenoszących filmowe mity do własnego życia.