Robert De Niro

Głosów: 206, Suma: 988, Średnia: 4.82

Reżyser/Aktor

ur. 1943.08.17 (Nowy Jork, USA)
wiek: 77 lat

kraj pochodzenia: USA

W żyłach Roberta Maria De Niro Jr. płynie krew artystów - Roberta seniora, abstrakcjonisty, i malarki Virginii Admiral. Nie dziwi więc, że aktor od dzieciństwa interesował się sztuką i teatrem. W wieku 17 lat natomiast porzucił szkołę i rozpoczął studia aktorskie - m.in. w słynnym Stella Adler Conservatory.

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Zawsze biorę pod uwagę sugestie reżysera np. w kwestii ubioru. Lubię reżyserski wkład, ale jest taki moment, kiedy muszę zostać z rolą sam, to naturalne. Trzeba zdać się na siebie, nie pozwolić reżyserowi, by mówił mi, jak mam zagrać. Zobaczy przecież efekt ostateczny."Zadebiutował w 1965 roku epizodem w "Trzech pokojach na Manhattanie" Marcela Carnégo. Następnie pojawił się u mało wówczas znanego Briana De Palmy w "Pozdrowieniach", "Przyjęciu weselnym" i w "Cześć, mamo". W 1970 zagrał u Rogera Cormana w "Krwawej mamuśce", a rok później w "Gangu, który nie umiał strzelać", "Jennifer on My Mind" i "Urodzonym zwycięzcy".Przełom w karierze młodego aktora nastąpił w roku 1973, gdy wystąpił w "Uderzaj powoli w bęben" (nagroda nowojorskich krytyków filmowych) oraz w "Ulicach nędzy" Martina Scorsese (nagroda Sant Jordi i nominacja do nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych). Następny film z jego udziałem - "Ojciec chrzestny II" - przyniósł mu w 1975 roku pierwszego Oscara za najlepszą rolę drugoplanową a także nominację do nagrody BAFTA dla najbardziej obiecującego aktora). Kolejne głośne produkcje, w których zagrał - "Taksówkarz" Martina Scorsese (nominacje do Oskara, nagrody BAFTA, Złotego Globu i Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych oraz nagrody Sant Jordi i Fotogramas de Plata), "Łowca jeleni" Michaela Cimino (nominacje do Oskara, nagrody BAFTA, Marquee, Złotego Globu i American Movie Award) oraz musical "New York, New York" (nominacja do Złotego Globu i nagroda Sant Jordi) ugruntowały jego pozycję w branży kinowej.

Aby zagrać kolejną swoją rolę - boksera Jake'a La Motty we "Wściekłym byku" Martina Scorsese, musiał przybrać na wadze aż 30 kilogramów. To poświęcenie oraz świetna gra przyniosły mu w 1981 roku kolejnego Oscara - tym razem dla najlepszego aktora, oraz Złoty Glob i nagrody krytyków z Nowego Jorku, Bostonu i Los Angeles a także nominacje do nagrody BAFTA i Fotogramas de Plata).Kolejne głośne filmy, za które zebrał uznanie krytyki, potwierdzające jego gwiazdorski status, to m.in.: "Król komedii", "Dawno temu w Ameryce" (nagroda Sant Jordi), dramat kostiumowy "Misja", klimatyczny thriller "Harry Angel", "Nietykalni", "Ucieczka o północy", "Chłopcy z ferajny", "Przebudzenie" (nominacja do Oscara), "Przylądek Strachu" (nominacja do Oscara, Złotego Globu i MTV Movie Award), "Prawo Bronxu" (reżyserski debiut De Niro), "Frankenstein", "Kasyno", "Gorączka", "Uśpieni", "Pokój Marvina", "Jackie Brown", "Ronin", "Depresja Gangstera" (Blockbuster Entertainment Award i nominacja do Złotego Globu i American Comedy Awards) czy "Poznaj mojego tatę" (nominacja do Złotego Globu, American Comedy Awards i Blockbuster Entertainment Award).Ostatnia dekada to okres, w którym De Niro porzucił kino ambitne na rzecz komercyjnego, występując głównie w rolach drugoplanowych. W 2001 roku zagrał w "Rozgrywce", którą reżyserował, rok później wystąpił w "Nawrocie depresji gangstera", w 2006 roku w wyreżyserowanym przez siebie thrillerze o CIA "Dobry agent", a następnie w "Gwiezdnym pyle". Były też role w komediodramacie "Wszyscy mają się dobrze", w komediowej odsłonie - "Poznaj naszą rodzinkę" i hicie kina akcji "Maczeta".De Niro jest niezwykle zapracowanym aktorem - zagrał już w ponad 80 filmach. Jako aktor wszechstronny, znany z bardzo dokładnego przygotowywania się do roli, bywa nazywany "kameleonem", z uwagi na niebywałą zdolność do przekształcenia się w graną przez siebie postać.Od 1991 roku posiada firmę produkcyjną TriBeCa. Jest też współwłaścicielem kilku restauracji. Dwukrotnie żonaty - w latach 1976-1988 z Diahnne Abbott - w 1976 roku urodził im się syn Raphael; aktor adoptował też córkę żony z jej pierwszego małżeństwa, Drenę. Ze związku z modelką Toukie Smith ma dwóch synów - bliźniaków Aarona Kendricka i Juliana Henry'ego (ur. 1995). W 1997 roku poślubił Grace Hightower, która rok później urodziła De Niro kolejnego syna - Elliota.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Zagraj w filmie z Leonardo DiCaprio i Robertem De Niro

Leonardo DiCaprio i Robert De Niro zaoferowali fanom...

18:43 (15.04)

Joe Pesci, Robert De Niro i Al Pacino na plakacie...

Netflix zaprezentował oficjalny plakat filmu "Irlandczyk"...

18:14 (16.09)

Raper Action Bronson w filmie Martina Scorsese

Action Bronson zasilił pełną kinowych gwiazd obsadę...

14:40 (24.01)

"The Irishman": Anna Paquin córką Roberta De Niro

Anna Paquin dołączyła do obsady filmu "The Irishman"...

18:25 (03.10)

Michael Shannon u boku Roberta De Niro w mafijnym serialu

Michael Shannon dołączył do obsady serialu Davida O....

00:52 (21.07)

Netflix dał zielone światło Martinowi Scorsese

Martin Scorsese spełni w końcu swe wieloletnie marzenie i...

16:03 (10.05)

Uma Thurman z dziadkiem Robertem De Niro

Uma Thurman i Rob Riggle ("Kac Vegas") dołączyli do...

13:07 (25.04)

Martin Scorsese znów z Leonardo DiCaprio i Robertem De Niro

Martin Scorsese chce znów spotkać się na planie z...

10:14 (24.04)

Robert De Niro i Julianne Moore razem w serialu o mafii

Amazon realizuje serial, w którym zagrają Robert De Niro...

15:03 (08.11)

Keith Richards, Robert Plant i Robert De Niro nie boja...

Keith Richards, Robert Plant i Sting, a także Bruce...

01:23 (04.11)

Marisa Tomei córką Roberta De Niro

Marisa Tomei prowadzi rozmowy w sprawie udziału w komedii...

01:52 (24.10)

Christopher Walken najlepszym przyjacielem Roberta De Niro

Christopher Walken i Robert De Niro ponownie spotkają się...

00:25 (05.10)

Anthrax robi sobie fotkę z Robertem De Niro

Nawet mając miliony sprzedanych płyt, chce się mieć...

14:30 (26.08)

Taksówkarze z Sarajewa w hołdzie dla Roberta De Niro

Kilkuset taksówkarzy z Sarajewa umieściło w swoich...

05:31 (13.08)

Noel Gallagher kumpluje się z Robertem De Niro

Noel Gallagher najwyraźniej znalazł nowego kolegę......

14:15 (10.08)

Robert De Niro i Julianne Moore w telewizji

Robert De Niro i Julianne Moore zagrają w serialu Davida...

11:49 (09.08)