Robert Pattinson

Głosów: 28, Suma: 112, Średnia: 4.20

Aktor

ur. 1986.05.13 (Londyn, Wlk. Brytania)
wiek: 34 lat

kraj pochodzenia: Wlk. Brytania

Robert "Rob" Thomas Douglas Pattinson to najbardziej znany filmowy wampir, który podbił serca milionów widzów (zwłaszcza płci pięknej) na całym świecie trylogią "Zmierzch". W dzieciństwie interesował się bardziej sportem i muzyką niż aktorstwem. Zanim pokonał 3000 kandydatów do roli Edwarda Cullena, zdobył popularność jako Cedric Diggory w czwartej części "Harry'ego Pottera". Times pisał o nim: "brytyjska gwiazda jutra", zaś inni nazywają go często "nowym Judem Law".

Wybrana filmografia

 

Biografia

"Jeszcze wczoraj siedziałem na ławce na Leicester Square, nierozpoznawany przez nikogo, a dzisiaj ludzie krzyczą moje imię. Niesamowite!"Wychowywał się w Londynie w typowej angielskiej rodzinie - matka pracowała w agencji modeli, a ojciec sprowadzał ze Stanów klasyczne amerykańskie auta. Ma dwie starsze siostry: Victorię i Lizzy. Od 4 roku życia uczył się gry na gitarze i pianinie, z czasem zaczął komponować także własne piosenki (dwie z nich wykorzystano na ścieżce dźwiękowej jego przebojowego filmu "Zmierzch", trzy inne w komedii "How to be"), zaś jako nastolatek bardzo pasjonował się sportem.Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął w wieku 15 lat, występując w amatorskim teatrze Barnes Theatre Company, gdzie zadebiutował epizodem w "Guys and dolls", a następnie w przedstawieniu Thorntona Wildera "Nasze Miasto". Pojawił się w sztukach: "Wszystko ujdzie" Cole'a Portera (jako Lord Evelyn Oakleigh) i "Tessa d'Urberville" Thomasa Hardy'ego (w roli Aleca). Przy okazji tej roli zwrócił na siebie uwagę agenta i zaczął interesować się aktorstwem na poważnie, w czasie przygotowań do spektakli chodząc na castingi do ról filmowych. Wystąpił jeszcze w amatorskiej wersji "Makbeta" w Old Sorting Office Arts Centre i spróbował swoich sił jako model. Niestety po kilku latach okazało się, że jego typ urody nie jest już tak atrakcyjny (jako młody chłopak miał wyjątkowo modny, bo wybitnie androgyniczny wygląd) i przestał otrzymywać zlecenia.Po ukończeniu szkoły średniej (Harrodian School w Londynie) zadebiutował w kinowym melodramacie kostiumowym "Targowisko próżności" w reż. Miry Nair (2004; jego scena została wycięta i pojawiła się tylko w wydaniu DVD). Zagrał też niewielką rolę w telewizyjnym dramacie sensacyjno-przygodowym z gatunku fantasy "Klątwa pierścienia". Jednak dopiero rola Cedrika Diggory'ego w czwartej części adaptacji bestsellera Joanne K. Rowling o Harrym Potterze, "Harry Potter i Czara Ognia" (2005), stała się dla niego przełomem w karierze.Zanim wystąpił w pierwszej części ekranizacji niezwykle popularnej sagi "Zmierzch" (2008), wcielając się w niezwykłego wampira Edwarda Cullena, popełnił jeszcze dwa telewizyjne filmy "The Haunted Airman" (uznany przez krytykę za całkowitą porażkę thriller psychologiczny wyprodukowany przez BBC) i "The Bad Mother's Handbook".

Aby otrzymać rolę urzekającego i niestandardowego w działaniach wampira Edwarda, musiał pokonać w czasie castingu 3 tysiące kandydatów, jednak początkowo był pełen obaw, czy jest w stanie zagrać bohatera tak perfekcyjnie, jak sportretowała go w swej książce Stephenie Meyer. Liczba widzów, którą urzekł swoją filmową kreacją, nie pozostawia jednak wątpliwości. Na ścieżce dźwiękowej filmu pojawiły się także dwa utwory zaśpiewane przez Pattinsona.W tym samym roku można go było oglądać także w komediodramacie "How to be" jako dwudziestokilkulatka Arta, który porzucony przez dziewczynę, przeprowadza się z powrotem do domu rodziców i zapisuje na terapię, by poradzić sobie z kryzysem osobowości. Poza tym wcielił się w Salvadora Dali w jego biografii "Little Ashes" i wystąpił w krótkim filmie "The summerhouse".

W ostatnich latach, grając m.in. główną rolę w melodramacie "Twój na zawsze", "Bel Ami" czy "Woda dla słoni", zapragnął gatunkowej i stylistycznej odmiany, która pozwoli mu się wyzwolić z wizerunku romantycznego idealisty poruszającego serca zadurzonych w nim nastolatek.W 2008 i 2009 roku magazyn "People" uznał go za jednego z najseksowniejszych mężczyzn, w 2009 znalazł się wśród najlepiej zarabiających aktorów w Hollywood, rok później "Time" określił go jako jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie (w branży artystycznej), a "Forbes" umieścił go na swojej liście najpopularniejszych celebrytów.

Od czasu zdobycia sławy pozostaje bardzo wyczulony na tle swojej prywatności i nie chce ujawnić, z kim się związał. Podobno wybranką jego serca została poznana na planie sagi "Zmierzch" Kristen Stewart.

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Nowy Joker w trylogii "Batmana"

Reżyser Matt Reeves podobno zamierza zaprezentować nowego...

23:56 (08.06)

Batman opóźniony

Wytwórnia Warner Bros. przesunęła premierę filmu "The...

22:37 (20.04)

Zobacz Roberta Pattinsona jako Batmana

W sieci pojawił się materiał wideo przedstawiający...

08:23 (14.02)

Glasgow to nowe Gotham City

Już w lutym Matt Reeves zacznie w Glasgow kręcić film...

20:57 (13.01)

Robert Pattinson i Willem Dafoe pytają co (dużo razy)

W sieci pojawił się nowy zwiastun filmu "The Lighthouse".

19:01 (09.09)

Robert Pattinson i Willem Dafoe w strasznej latarni

W sieci pojawił się czarno-biały zwiastun filmu "The...

20:09 (30.07)

Robert Pattinson naprawdę oficjalnie Batmanem

Ci, którzy jeszcze nie uwierzyli, że Robert Pattinson...

19:24 (03.06)

Robert Pattinson oficjalnie Batmanem

Robert Pattinson podpisał kontrakt na udział w nowym...

17:16 (31.05)

Robert Pattinson chce być Batmanem

Robert Pattinson ma szanse zagrać główną rolę w nowym...

13:02 (17.05)

Robert Pattinson w nowym filmie Christophera Nolana

Robert Pattinson i John David Washington zagrają w nowym...

19:30 (20.03)

Sebastian Stan skorumpowanym szeryfem zamiast Chrisa Evansa

Sebastian Stan, znany z roli Zimowego żołnierza, zastąpi...

19:26 (15.02)

Robert Pattinson i Mia Wasikowska składają zwierzęta w...

Tom Holland, Chris Evans, Robert Pattinson i Mia...

12:39 (07.09)

Robert Pattinson i Mia Wasikowska na Dzikim Zachodzie

Do sieci trafił zwiastun komediowego westernu "Damsel" z...

00:28 (23.05)

Robert Pattinson w strasznej latarni

Robert Pattinson dołączył do obsady horroru fantasy, "The...

01:38 (16.02)

Robert Pattinson kosmonautą

Do sieci trafiło pierwsze zdjęcie Roberta Pattinsona z...

17:44 (15.02)

Kup pamiątki z "Sagi: Zmierzch"

Ktoś jeszcze pamięta "Sagę: Zmierzch"? Na pewno są tacy i...

15:35 (08.11)